دلار ۵۰ هزار تومان ؛ خبر کیهان از قیمت دلار

روزنامه کیهان پیش‌بینی کرد دلار به ۵۰ هزار تومان می‌رسد.

دلار ۵۰ هزار تومان ؛ خبر کیهان از قیمت دلار

روزنامه کیهان پیش‌بینی کرد دلار به ۵۰ هزار تومان می‌رسد.

 روزنامه تحت مدیریت حسین شریعتمداری نوشت: نرخ دلار در بازار غیررسمی مدتی است روند نزولی دارد و این روند در معاملات دیروز شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ با شدت بیشتری ادامه یافت. 

در نخستین روز هفته جاری، نرخ دلار غیررسمی در کانال‌های تلگرامی با شکاف ۸۰۰ تومانی نسبت به روز‌های گذشته، در کانال قیمتی ۵۷ هزار شروع به کار کرد و ۵۷ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت خورد. دلار غیررسمی در آخرین معاملات روز پنج‌شنبه ۵۸ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت خورده بود.

نرخ دلار، دیروز تا ۵۷ هزار و ۴۰۰ تومان هم پایین آمد که بیانگر کاهش یکهزار تومانی بود. بر این اساس، با توجه به اینکه دلار آزاد ۲۶ فروردین‌ماه تا مرز ۷۰ هزار تومان هم بالا رفته بود ظرف حدود ۳۵ روز بالغ بر ۱۳ هزار تومان ریزش قیمت داشته است.

دلار آزاد اوایل امسال را با نرخ‌های حدود ۵۴ هزار تومان شروع کرده بود و با تشدید تنش‌های سیاسی به‌ویژه پس از حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق و شهادت فرماندهان ایرانی و برخی سیاسی کاری‌های داخلی به سمت ۷۰ هزار تومان جهش کرد، اما پس از عملیات وعده صادق، روند معکوس شد و حالا در روندی پرسرعت در حال عقب‌نشینی به نرخ‌های قبلی است و به عبارت دیگر تقریبا همه بازدهی که از ابتدای سال برای دلالان به ارمغان آورده بود را پس گرفت.

البته این نرخ‌ها بالاتر از واقعیت‌های کف بازار است. 

مشاهدات میدانی از بازار ارز فردوسی تهران و چهارراه استانبول حاکی است که دلال‌ها نرخ فروش را تا حوالی ۵۶ هزار و ۵۰۰ تومان پایین آورده‌اند.

فعالان بازار می‌گویند بعد از پاسخ قاطع ایران به صهیونیست‌ها در ۲۶ فروردین‌ماه، شوک کاهشی به بازار وارد شد و در ادامه با سفر رئیس‌کل بانک مرکزی به عربستان در اوایل اردیبهشت، بازار متوجه شد روند نزولی جدی است.

یکی از افراد حاضر در بازار تهران درباره وضعیت این بازار گفت: بازار از صبح دیروز، سنگین فروشنده شد. همین باعث شده تا قیمت دلار هم ارزان‌تر شود. دلال‌ها از ترس ضرر بیشتر سعی در فروش ارزهای خود دارند ولی مشتری ندارند.

آن‌ها همچنین بر اساس شنیده‌های خود به گشایش‌های ارزی اخیر و افزایش مداخله دلاری بازارساز در سلیمانیه عراق و مداخله درهمی در بازار دبی اشاره می‌کنند و می‌گویند خود را برای نرخ‌های پایین‌تر آماده کرده‌ایم.

 

منبع : کیهان

 

دیگر رسانه ها

کدخبر: 138172

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر