طرح کالابرگ الکترونیکی مجدد اجرایی می‌شود؟

یارانه بگیران بخوانند؛ واریز دور جدید یارانه کالایی 600 هزار تومانی شامل چه کسانی می شود

با توجه به اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی به‌مدت سه ماه و در برگیریِ ۶۰ میلیون نفر، این احتمال وجود دارد که دولت بخواهد مجدداً آن را عملیاتی کند.

یارانه بگیران بخوانند؛ واریز دور جدید یارانه کالایی 600 هزار تومانی شامل چه کسانی می شود

دولت سال گذشته در دهه‌ی فجر اعلام کرده بود که برای حمایت از اقشار مختلف جامعه خصوصاً اقشار آسیب‌پذیر طرح فجرانه‌ی کالابرگ الکترونیکی را اجرا می‌کند. این طرح از نیمه‌ی بهمن ۱۴۰۲ تا ۱۹ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ به‌مدت سه‌ماه عملیاتی شد.

طرحی که در آن یک فردِ یارانه‌بگیر در صورت استفاده از کالابرگ و خرید از سبد غذاییِ ۱۱ قلم کالای مورد تأیید وزارت کار، ۲۲۰ هزار تومان به مبلغ ۴۰۰ هزارتومان کالابرگش افزوده می‌شد و می‌توانست تا ۶۲۰ هزارتومان از این اقلامِ مشخص خریداری کند.

به‌این معنا که خانواده‌ای که به‌ازای هر فرد، ۳۰۰ هزار تومان و یا ۴۰۰ هزار تومان دریافت می‌کرده، ۲۲۰ هزار تومان بیشتر دریافت می‌کرد که باید این اعتبارِ تشویقی صرفِ خرید ۱۱ قلم کالا می‌شد.

این طرح شامل کالا‌های اساسی گوشت مرغ، گوشت قرمز، برنج، روغن، ماکارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، تخم‌مرغ و حبوبات بود.

طبق اعلام مسئولان دولتی، استقبال مردم از این طرح حمایتی بیش از ۹۰ درصد بوده و در این مدت، ۲۰ میلیون خانوار و یا به عبارتی دیگر ۶۰ میلیون نفر را در کشور تحت پوشش قرار داده است.

بهادری‌جهرمی سخنگوی دولت هفته‌ی اخیر در پاسخ به تسنیم در این‌خصوص گفت در این طرح منابع مالی مستقیماً در سفره مردم خرج می‌شود و به افزایش سلامت غذایی کمک می‌کند. برای استمرار آن باید دید منابع اعتباری در بودجه امکان تامین اعتبار دارد یا نه؛ اگر این امکان تأمین بشود دولت از ادامه این طرح استقبال می‌کند؛ دولت این طرح را از جمله طرح‌های موفق قلمداد می‌کند و هر زمان که بتواند آن را اجرا کند، این کار را انجام خواهد داد.

هم‌چنین خاندوزی سخنگوی اقتصادیِ دولت در این‌باره اعلام کرده بود با توجه به استقبال ۶۰ میلیون نفری از این طرح و آثار مثبت آن در جامعه، اهتمام دولت این است که منابع لازم را برای ادامه این طرح فراهم و موانع آن را رفع کند؛ دولت و مجلس می‌کوشند این منابع تأمین شود.

بر اساس این گزارش، سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز گذشته در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره‌ی این موضوع بیان کرد این طرح در طول سه‌ماه کمترین مشکل را داشت و با موفقیت به سرانجام رسید.

هم‌چنین با تمامی ۲۳۰ هزار فروشگاه مرتبط با این طرح تسویه حساب انجام شده و بدهی‌ای در این زمینه نداریم. تداوم این طرح نیازمند بررسی است که در حال انجام است و تاکنون تصمیم قطعی اتخاذ نشده است.

با توجه به اعلام رضایت و آمادگی دولت برای اجرای مجدد این طرح و هم‌چنین استقبال بالای مردم از آن، این انتظار می‌رود که در آینده‌ای نه‌چندان دور احتمالاً شاهد اجرای چنین طرح و یا مشابه آن باشیم.منبع: تسنیم

آخرین جزئیات درباره واریز کالابرگ الکترونیک؛ پای مجلس به میان آمد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: امیدواریم با استمرار تخصیص کالابرگ الکترونیک به جامعه هدف ما شاهد هرچه بهتر شدن شرایط اقتصادی و معیشتی اقشار ضعیف جامعه باشیم.

علی رضایی اظهار داشت: تخصیص کالا برگ الکترونیک به اقشار ضعیف جامعه حرکت خوب دولت بود که باید استمرار داشته باشد.

 وی گفت: تخصیص کالا برگ الکترونیک به اقشار ضعیف جامعه حرکت خوبی از طرف دولت بود که با استقبال گسترده مردم همراه شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: اکثر قریب به اتفاق جامعه هدف از تخصیص کالابرگ الکترونیک استقبال کردند که این نشان دهنده اقدام موفق و خوب دولت است.

 

دیگر رسانه ها

کدخبر: 137987

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر