شوک شدید به بازار طلا و سکه‌بازان؛ سقوط قیمت ها به این دلیل

قیمت طلا و سکه در هفته اول اردیبهشت با بازدهی منفی به کار خود پایان داد. در هفته اخیر افت اونس جهانی طلا لیدر اصلی تعیین قیمت در بازار طلا بود و کاهش ۲۴۵۰ تومانی قیمت دلار نیز اثر مضاعفی بر کاهش قیمت در بازار طلا گذاشت.

شوک شدید به بازار طلا و سکه‌بازان؛ سقوط قیمت ها به این دلیل

بازار سکه در هفته اول اردیبهشت‌ماه سود منفی ۵.۵ درصدی و طلا سود منفی ۹ درصدی داشت.

کارشناسان اقتصادی معتقدند هر رفتاری در بازار دلار، تاثیر مستقیمی بر قیمت طلا و سکه دارد. آنها می‌گویند این روند کاهشی را می‌توان کوتاه‌مدت تلقی کرد زیرا انتظارات تورمی افزایشی است و هر لحظه ممکن است آرامش منطقه خاورمیانه از دست برود و این موضوع اثر مستقیم بر بازارهای مالی داخلی می‌گذارد.

تحلیلگران بازارهای مالی برای  هر گرم طلا در بازار داخلی منطقه سه میلیون و ۳۰۰ هزار تا سه میلیون و ۴۳۰ هزار تومانی را کف تعادلی بازار طلا در نظر می‌گیرند. آنها برای سکه امامی منطقه ۴۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را کف قیمت این قطعه می‌دانند.

کاهش قیمت سکه طی یک هفته گذشته نزدیک به ۳ میلیون تومان بود. روند قیمتی بازار نشان می‌دهد که زیان سکه‌بازان در ۷ روز گذشته ۵.۵ درصد بود و هر قطعه سکه امامی به قیمت ۴۲ میلیون و ۴۰۹ هزار تومان رسید.سکه امامی البته در روز سه‌شنبه، ۴ اردیبهشت‌ماه وارد کانال ۴۱ میلیون تومان شد، اما دوباره به کانال بالاتر بازگشت.قیمت نیم‌سکه هم یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و سکه گرمی ۵۰۰ هزار تومان کاهش قیمت در هفته گذشته داشت.در حال حاضر هر قطعه سکه امامی ۴۲ میلیون و ۴۰۹ هزار تومان، سکه بهار آزادی ۳۹ میلیون و ۱۹۵ هزار تومان، نیم سکه ۲۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه ۱۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و سکه گرمی ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

اما در این میان، زیان خریداران طلا در هفته گذشته در حدود ۸ درصد بود؛ به طوری که هر گرم طلای ۱۸عیار ۳۰۶ هزار تومان کاهش قیمت داشت. در حال حاضر هر گرم طلای ۱۸عیار در بازار ۳ میلیون و ۵۲۳ هزار تومان قیمت دارد. هر مثقال طلا هم ۱۵ میلیون و ۲۵۹ هزار تومان بود.

نادر بذرافشان، رییس اتحادیه طلا و جواهر در همین رابطهه درباره وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا می‌گوید: در هفته‌ای که گذشت، اونس جهانی طلا میانگین ۴۴ کاهش اونس جهانی طلا را داشتیم؛ البته میزان کاهش تا ٨٠ دلار هم رسید اما نوسانات طی دو روز اخیر، این میزان کاهش را کمتر کرد.

وی متذکر می‌شود: به‌تبع روند نزولی قیمت‌ها در بازارهای جهانی و همچنین با توجه به آرامش در بازار ارز داخلی و نوسان حداقلی نرخ ارز در داخل و همچنین نبود هیجان در اخبار سیاسی و اقتصادی جهان، بازار سکه و طلای داخلی نیز به‌دور از هرگونه التهاب، روند کاهشی قابل توجهی را تجربه کرده است.

این مقام صنفی در پایان بر رکود حاکم بر بازار و نبود تقاضا تاکید و نسبت به ادامه این روند که از سال گذشته بر بازار حکمفرما شده و از ابتدای سال جاری نیز تشدید شده است، ابراز نگرانی می‌کند.

سقوط آزاد طلای آب‌شده/ اثر قانون مالیات بر عایدی در بازار

معاملات بازار آزاد ارز غیرقانونی و قاچاق است و مالیات تنها از بازار قانونی و معاملات قانونی قابل اتخاذ است، باید به این نکته توجه کرد که نقدینگی که وارد بازار طلا، ملک و خودرو نشود در کجا آرام می‌گیرد؟

مهم‌ترین خبری که در هفته گذشته در ارتباط با بازار ارز و طلا منتشر شد خبر تصویب قانون دریافت مالیات از عایدی سرمایه ارز، مسکن، طلا و خودرو برای معاملات تجاری اشخاص حقیقی بود در حالیکه این قانون هنوز توسط شورای نگهبان به تایید نرسیده است ولی بازتاب گسترده‌ای در محافل خبری و رسانه‌ای داشت‌ و نکاتی درباره وضع این قانون و اثرگذاری آن در بازارها مطرح شد.‌ اولین نکته مستثنی بودن بازار سرمایه از قانون مالیات بر عایدی است که می تواند نگاه صاحبان سرمایه را متوجه سهام کند ولی لازمه ورود قابل توجه نقدینگی به بازار سرمایه و رشد بازار سرمایه سیاست‌های حمایتی جذاب است که بازدهی نسبت به ریسک‌ بازار سرمایه را نسبت به سایر دارایی‌ها برای اهالی بازار سرمایه جذاب کند.

چه نکاتی در تصویب قانون مالیات بر عایدی بازار ارز مبهم است؟

اما تحلیلگران معتقدند که این قانون می تواند به ضرر ریال باشد زیرا تهاتر دارایی را افزایش داده و باعث کاهش معاملات با ریال می‌شود. انتقاد دومی که به این قانون مطرح می‌شود آنست که در اقتصاد همه تحلیل‌ها به عرضه و تقاضا بستگی دارد و همه رفتارها و پیش‌بینی ها منطبق بر پارامترهای عرضه و تقاضا است. این قانون به منظور محدود کردن تقاضا در بازارهای ملک، خودرو و طلا است تا نقدینگی وارد این بازارها نشود ولی اثر محدود شونده این قانون بر معاملات بازار ارز مشخص نیست چرا که معاملات بازار آزاد ارز غیرقانونی و قاچاق است و مالیات تنها از بازار قانونی و معاملات قانونی قابل اتخاذ است و باید به این نکته توجه کرد که نقدینگی که وارد بازار طلا، ملک و خودرو نشود در کجا آرام می‌گیرد؟

این قانون ورود سرمایه به بازار ملک، خودرو و طلا را محدود می‌کند. از طرفی طلا تا کنون ضربه‌گیر بازار ارز بوده که با جذب سرمایه‌های خرد مانع از ورود تقاضا به بازار ارز شده است مشخصاً حباب اقلام سکه هم تایید کننده این موضوع است. ولی در صورتی که هزینه ورود به بازار مسکن، خودرو و علی الخصوص طلا افزایش پیدا کند و تورم همچنان بالا باشد احتمالا بخشی از این نقدینگی که وارد بازارهای فوق نمی‌شود برای حفظ قدرت خرید در اثر تورم، ریسک ورود به بازار غیر قانونی ارز را که مالیات ندارد خواهد پذیرفت و تقاضا در بازار غیر قانونی ارز و فروش ارز جعلی رشد خواهد کرد و احتمالا برخی از بازارهای کالایی نیز تحت تأثیر قرار میگیرد. بر اساس رابطه بنیادین عرضه و تقاضا در اقتصاد در صورت وجود انتظارات تورمی یا تورم بالا این قانون بر تقاضای دلار آزاد اثر افزایشی خواهد گذاشت و باعث رشد قیمت دلار آزاد خواهد شد، در حقیقت زمانی  این قانون در اجرا موفق خواهد شد و عملکرد مورد انتظار را خواهد داشت که   تورم و انتظارات تورمی مهار شده باشد‌. ولی در صورتی که تورم بالای سی درصدی مانند سنوات گذشته ادامه داشته باشد، نقدینگی برای حفظ قدرت خرید  وارد سایر بازارها خواهدشد و   از آنجایی که دلار آزاد در شکل گیری انتظارات تورمی نقش دارد اگر این قانون منجر به رشد دلار شود  رشد قیمت دلار آزاد به نوعی محرک دوباره انتظارات تورمی است که می‌تواند به سایر بازارها سرایت کند.

زیان سنگین بازار طلا

در هفته‌ای که گذشت قیمت‌ها در بازار آزاد ارز نزولی بود و بازار طلا با سقوط اونس جهانی طلا کاهش بیشتری را تجربه کرد.

اسکناس آمریکایی در هفته‌ گذشته کاهش ۵ درصدی را ثبت کرد ولی با این حال وضعیت دلار بهتر از بازار طلا بود و معامله‌گران بازار طلا با سقوط اونس جهانی طلا زیان بیشتری را ثبت کردند. طلای آب شده در هفته گذشته سقوط ۸.۹ درصدی داشت که بیشترین زیان در بازار طلا بود، سکه گرمی عقبگرد ۶.۸ درصدی را ثبت کرد، ولی مقاومت فروشندگان سکه در برابر کاهش قیمت باعث شد تا سکه امامی با عقب‌نشینی ۴.۷ درصدی کمترین کاهش را داشته باشد.

حباب طلای آب‌شده در سایه انتظارات از اونس جهانی طلا در روز پنجشنبه منفی شد. حباب درهم در محدوده منطقی محدوده منفی ۱۰۰ تومان نوسان کرد و حباب سکه گرمی از سقف ۵۰ درصدی از ابتدای سال جاری به محدوده ۳۶ درصدی در معاملات روز پنجشنبه رسید

منبع : تجارت نیوز - خبرانلاین -اکو ایران 

دیگر رسانه ها

کدخبر: 135122

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر