حقوق کارگران ۶ میلیون شده یا ۱۱ میلیون؟/ جزئیات جدید

بررسی دستمزد کارگران براساس نرخ دلار نشان می‌دهد که حداقل حقوق کارگران در سال جدید معادل ۱۱۹ دلار خواهد بود.

حقوق کارگران ۶ میلیون شده یا ۱۱ میلیون؟/ جزئیات جدید

بررسی دستمزد کارگران براساس نرخ دلار نشان می‌دهد که حداقل حقوق کارگران در سال جدید معادل ۱۱۹ دلار خواهد بود.

 در حالی دستمزد کارگران براساس تصمیم دو ضلع کارفرمایی و دولت شورای عالی کار، ۷ میلیون و ۱۶۶ هزار و ۱۸۴ تومان افزایش پیدا کرده که بررسی‌ها نشان می‌دهد که حداقل دستمزد با دلار که با دلار ۵۹ هزار و ۹۰۰ تومانی، معادل ۱۱۹.۶۳ دلار می‌شود.

بنا به این گزارش، بر اساس مصوبه شورای عالی کار، حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳ نسبت به سال ۱۴۰۲ به میزان ۳۵.۳ درصد افزایش یافت. بر این اساس، حداقل دستمزد کارگران از ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار تومان به ۷ میلیون و ۱۸۲ هزار و ۱۰۶ تومان افزایش یافت.

میزان افزایش دستمزد سایر سطوح هم ۲۲ درصد به اضافه رقم ثابت ماهانه ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار و ۷۸۰ ریال تعیین شد. البته با توجه به سایر آیتم‌های مزدی، حداقل دریافتی کارگران در سال آینده بیش از ۱۱ میلیون و ۱۰۷ هزار تومان خواهد بود.

براساس گفته رعیتی‌فرد، معاون وزیر کار، حداقل مزد روزانه با ۳۵ درصد افزایش به ۲ میلیون و ۳۸۸ هزار و ۷۲۸ ریال افزایش یافت. حق اولاد به تبع حداقل مزد از ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار به ۷ میلیون و ۱۶۶ هزار ریال افزایش یافت. پایه سنواتی ثابت ماند اما کمک هزینه اقلام مصرفی ۳۰۰ هزار تومان زیاد شد و از ۱.۱ میلیون تومان به ۱.۴ میلیون تومان افزایش یافت. همچنین کمک هزینه مسکن ۹۰۰ هزار تومان ثابت ماند و حق تاهل ۵۰۰ هزار تومانی هم برای اولین بار به کارگران متاهل اعطا خواهد شد.

به گفته وی، حداقل دریافتی ماهانه کارگران با دو فرزند از ۸ میلیون و ۵۷۹ هزار تومان به ۱۱ میلیون و ۶۰۹ هزار تومان افزایش پیدا کرد. حداقل دریافتی ماهانه کارگران با بعد خانوار ۳.۳ نفر از ۸ میلیون و ۲۰۸ هزار تومان به ۱۱ میلیون و ۱۰۷ هزار تومان افزایش یافت.

 

 

دیگر رسانه ها

کدخبر: 130783

ارسال نظر