دستور مهم بانک مرکزی به بانک‌ها درباره سود سپرده‌های بانکی/سود بانکی چند است؟+جدول

معاون نظارت بانک مرکزی از برخورد با بانک‌های متخلف در عدم رعایت نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات خبر داد.

دستور مهم بانک مرکزی به بانک‌ها درباره سود سپرده‌های بانکی/سود  بانکی چند است؟+جدول

.سود بانکی چند است ؟ سود بانکی اکنون چقدر است کدام بانک‌ها بالاترین نرخ سود بانکی را پرداخت می‌کنند؟چندی پیش بانک مرکزی ایران در اطلاعیه‌ای، نرخ جدید سود بانکی و بهره بانکی را اعلام کرد. امانرخ سود بانکی در کدام بانک بیشتر است  با این حال امروز بانک مرکزی به بانک ها برای رعایت نرخ سود بانکی تذکر داد

به گزارش عرشه آنلاین معاون نظارت بانک مرکزی از برخورد با بانک‌های متخلف در عدم رعایت نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات خبر داد.

دکتر فرشاد محمدپور معاون نظارت این بانک اعلام کرد: در راستای حسن اجرای مقررات و ضوابط مربوط به نرخ‌های سود تسهیلات و انواع سپرده‌ها در شبکه بانکی، مقرر شد تا موارد تخلف در رعایت ضوابط مزبور مورد بررسی ویژه قرار گرفته و به قید فوریت، اعمال اقدامات انضباطی و انتظامی متناسب با تخلف مربوطه در چارچوب ضوابط قانونی در دستور کار قرار گیرد.

معاون نظارت بانک مرکزی تصریح کرد: صلاحیت حرفه‌ای اعضای هیات مدیره ی بانک‌های متخلف، مجددا بررسی خواهد شد.

گفتنی است بازرسی های میدانی بانک مرکزی از شعب بانکی در زمینه رعایت ضوابط این بانک در مورد نرخ انواع سود سپرده‌های بانکی در دستور کار بوده و اقدامات تنبیهی لازم در مورد بانک‌های متخلف به اجرا درمی‌آید.

بر اساس این گزارش، بانک مرکزی ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ در بخشنامه ای، مصوبه شورای پول و اعتبار درباره اصلاح نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی را به شبکه بانکی ابلاغ کرد که به شرح زیر تعیین شد:

سقف نرخ سود علی‌الحساب سالانه سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار

بر اساس این گزارش، طبق بخشنامه بانک مرکزی که در 10 بهمن سال 1401 به شبکه بانکی ابلاغ شد سقف نرخ سود علی‌الحساب سالانه سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار به این شرح است:

الف) سقف نرخ سود علی‌الحساب سالانه سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار:

1-    سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی: 5٪

2-    سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه سه ماهه: 12٪

3-    سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه شش ماهه: 17٪

4-    سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت با سررسید یک سال: 5‌‌.20 ٪

5-    سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت با سررسید دو سال: 5‌.21 ٪

6-    سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت با سررسید سه سال: 5‌.22 ٪

جدول جدید سود بانکی در بانکهای مختلف را بخوانید و ببینید

سود بانکی

ب) نرخ سود تسهیلات عقود غیرمشارکتی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی حداکثر 23٪ و نرخ سود مورد  انتظار عقود مشارکتی قابل درج در قرارداد میان بانک‌‌/موسسه اعتباری غیربانکی با مشتری معادل 23٪ تعیین می‌شود.

پ) نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه و بلندمدت که قبل از سررسید برداشت شوند، معادل نرخ سود علی‌الحساب سپرده سرمایه‌گذاری متناظر با دوره ماندگاری آن با کسر یک‌ واحد درصد خواهد بود.

 

 

دیگر رسانه ها

کدخبر: 127776

ارسال نظر