دلار از سقوط برگشت

کانال 58 هزار تومانی به بازه آرامش نرخ دلار آزاد تبدیل شده است. با انتشار برخی سیگنال‌های منفی در دو هفته اخیر، قیمت اسکناس آمریکایی کریدور نوسان خود را از سطوح قیمتی نیمه دوم کانال 57 هزار تومانی به یک کانال بالاتر یعنی پله‌های انتهایی کانال 58 تغییر داد

دلار از سقوط برگشت

قیمت دلار امروز با افزایش پلکانی به کانال پایانی کریدور پنجم صعود کرد. برخی معامله‌گران این رشد قیمت را متاثر از صدور قطعنامه شورای حکام علیه ایران می‌دانند؛ اما به نظر می‌رسد دلار در محدوده‌ای مشخص همانند هفته‌های گذشته گرفتار شده و این افت و خیزها روند طبیعی بازار است.

قیمت دلار امروز با رشد ۴۰۰ تومانی به پله اول کانال نهم از کریدور پنجم صعود کرد. این افزایش قیمت را برخی معامله‌گران به مسائل سیاسی مربوط می‌دانند و معتقدند صدور قطعنامه علیه ایران در نشست هفته گذشته شورای حکام، روند تقاضا را رشد داده و دلار گران شده است؛ اما با وجود تعادل عرضه و تقاضا و حضور قوی بازارساز در بازار ارز، دلار در محدوده‌ای مشخص گرفتار شده و این افت و خیزها روند طبیعی بازار است.

دنیای اقتصاد در همین باره  نوشت  در بازار هفته گذشته موضوع صدور قطعنامه علیه پرونده هسته‌ای ایران در نشست شورای حکام از جمله مهم‌ترین اخباری بود که در بین معامله‌گران رد و بدل می‌شد. با توجه به اظهارات تروئیکای اروپایی، تحلیلگران صدور قطعنامه را محتمل دانسته و در نتیجه سطح انتظارات تورمی نیز در فضای بازار افزایش یافت. این افزایش قیمت موجب حضور نرخ دلار آزاد در نیمه کانال ۵۹ هزار تومانی شد. اما پس از صدور قطعنامه و عدم وجود ریسک قابل توجه در آن، فشار‌ هسته‌ای ایجاد شده در بازار تخلیه شد.

کانال ۵۸ هزار تومانی به بازه آرامش نرخ دلار آزاد تبدیل شده است. با انتشار برخی سیگنال‌های منفی در دو هفته اخیر، قیمت اسکناس آمریکایی کریدور نوسان خود را از سطوح قیمتی نیمه دوم کانال ۵۷ هزار تومانی به یک کانال بالاتر یعنی پله‌های انتهایی کانال ۵۸ تغییر داد. برخی از تحلیلگران این تعدیل قیمتی را ناشی از سیگنال‌های هسته‌ای دانسته و معتقد بودند که بازار به نوعی به استقبال نشست جدید شورای حکام رفته است. از سوی دیگر برخی از کارشناسان نیز ضمن اشاره به شاخص‌های کلان اقتصادی کشور مانند نرخ تورم، معتقدند که نرخ ارز از همراهی با نرخ تورم جا مانده و در نتیجه پتانسیل تعدیل نرخ‌های بیشتر وجود دارد.

اما در مجموع می‌توان گفت که در حال حاضر تمایل نرخ اسکناس آمریکایی به کانال ۵۸ هزار تومانی است. چرا که پس از اتمام فشار‌های هسته‌ای در روز‌های پایانی هفته گذشته قیمت مجددا در این بازه به تعادل رسید. البته آمار‌ها نشان می‌دهد که به‌طور کلی در بازه‌های زمانی پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری، نرخ ارز در بازار غیر‌رسمی کشور در یک خواب کوتاه‌مدت فرو رفته و دامنه نوسان شاخص‌های ارزی کوچک می‌شود. حال باید دید در روز‌های پیش‌رو دلار از حاشیه امن جدید خود خارج خواهد شد یا خیر

دلار مبادله‌ای گران شد

در هفته‌های گذشته رئیس کل بانک مرکزی بار دیگر بر سیاست تک‌نرخی کردن دلار تاکید کرد و طی روزهای اخیر در حالی که قیمت دلار در بازار آزاد در محدوده‌ای مشخص نوسان دارد، قیمت اسکناس و حواله دلار افزایشی است. امروز نیز قیمت حواله دلار با افزایش بیش از ۱۰۰ تومانی همانند روزهای هفته گذشته عرضه شد. به نظر می‌رسد سیاست‌گذار سعی دارد با این اقدام به هدف تک نرخی شدن قیمت دلار دست یابد.

قیمت درهم با افزایش دلار تهران همراه شد

گفتنی است قیمت درهم امروز روی رقم ۱۶ هزار و ۲۸۰  تومانی قرار گرفته است و نسبت به روز هفته گذشته ۱۰۰ تومان افزایش قیمت دارد. قیمت تتر با رشد ۴۰۰ تومانی روی رقم ۵۹ هزار و ۱۵۰ تومانی ایستاده است.

قیمت پوند انگلیس با رشد ۱۵۰ تومانی با قیمت ۷۵ هزار و ۴۱۰ تومانی در حال معامله است و یورو نیز روی رقم ۶۴ هزار ۷۰ تومانی ایستاده است.

دیگر رسانه ها

کدخبر: 140958

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر