نشست شورای حکام، دامن دلار را می‌گیرد؟

دلار تهران هسته ای شد

موضوع برگزاری نشست شورای حکام انتظارات تورمی را افزایش داد. آیا موضوعات پادمانی می‌تواند در روز شنبه به بازار ارز روند دهد؟

دلار تهران هسته ای شد

قیمت دلار در تهران هسته ای شد . در حالی که در ایم چند روز  الگوی زیگزاگی برای قیمت دلار شکسته شد که بازار ارز تحت تاثیر تصمیم احتمالی  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گرفت. کارشناسان معتقدند موضوع برگزاری نشست شورای حکام انتظارات تورمی را افزایش داد. آیا موضوعات پادمانی می‌تواند در روز شنبه  به بازار ارز روند دهد؟

قیمت دلار روز چهارشنبه بعد از دو روز تعطیلی پیاپی با کاهش ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومانی بازگشایی شد. امروز دلار در پی کاهش تقاضا در بازار نیمه‌تعطیل ارز در کریدور پنجم یک پله عقب‌نشینی کرد.

قیمت دلار در پنجمین روز هفته با کاهش ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومانی بازگشایی شد و در کریدور پنجم یک پله عقب‌نشینی کرد. روند کاهشی قیمت دلار این اسکناس را در پله‌های بالایی کانال هشتم از کریدور پنجم قرار داد.

معامله‌گران، بازار ارز را انتظاری می‌دانند و معتقدند قرار گرفتن چهارشنبه و پنجشنبه بین روزهای تعطیل، عملا بازار ارز را از رونق انداخته و بازار خلوت است. دادوستد در کمترین حد خود قرار دارد و معامله‌گران ترجیح می‌دهد تا مشخص شدن نتیجه شورای حکام که روز جمعه به پایان می‌رسد، صبر کنند.

در روزهای گذشته احتمال صدور قطعنامه در نشست دوره‌ای شورای حکام علیه ایران مطرح شد و همین موضوع بازار ارز را انتظاری کرد. هرچند کارشناسان اقتصادی اثر هرگونه صدور مجدد تحریم و قطعنامه علیه ایران را کوتاه‌مدت می‌دانند و معتقدند این فشار حداکثری اثر چندانی بر اوضاع اقتصادی کشور نخواهد داشت.

مذاکرات هسته‌ای بازار ارز را انتظاری کرد؟

قیمت دلار در دو روز ابتدایی هفته دوم خرداد با افزایش قیمت ۲۰۰ تا ۶۰۰ تومانی همراه بود. هرچند تعطیلات روزهای دوشنبه و سه‌شنبه بازار ارز را نیمه‌تعطیل کرده بود اما موضوع برگزاری نشست شورای حکام انتظارات تورمی را افزایش داد. آیا موضوعات پادمانی می‌تواند در روز چهارشنبه ۱۶ خرداد به بازار ارز روند دهد؟

 قیمت دلار در هفته دوم خرداد در حالی در کریدور پنجم یک کانال پیشروی کرد که بازار ارز نیمه‌تعطیل بود و معامله‌گران چندان تمایلی به مبادله نداشتند. دلار در آخرین معامله روز یکشنبه ۱۳ خرداد در پله‌های سوم و چهارم از کانال پایانی کریدور ششم به کار خود پایان داد.

بازار ارز به کام افزایشی‌ها می‌چرخد؟

برگزاری نشست شورای حکام و این احتمال که برای ایران عواقبی نظیر فشار حداکثری و تحریم‌ها در پی داشته باشد، امکان افزایش قیمت دلار در روزهای آتی را بالا برد. این در حالی بود که ۱۴ خرداد نشست مذکور در وین آغاز به کار کرد.

در این نشست رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هشدار داده است ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران، از جمله اورانیومی که تا درجه خلوص ۶۰ درصد غنی شده، رو به افزایش است. این موضوع که در روزهای گذشته نیز برخی تحلیلگران سیاسی احتمال مطرح شدن آن را بالا می‌دانستند، می‌تواند در بازگشایی بازار ارز به نفع افزایشی‌ها تمام شود.

مقام‌های ایران نیز در حاشیه این نشست، توانایی درباره ساخت سلاح اتمی را غیرقابل قبول عنوان کردند؛ اما همین مساله می‌تواند منجر به صدور قطعنامه علیه ایران در نشست شورای حکام شود که تا روز جمعه ادامه دارد.

پیش بینی قیمت دلار

گفتنی است بازار ارز در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه همچنان نیمه‌تعطیل است و نمی‌توان انتظار رونق خاصی از این بازار داشت. به همین خاطر احتمال ماندگاری قیمت دلار در روند رنج و محدوده‌های قیمتی فعلی بالا پیش‌بینی می‌شود.

کارشناسان اقتصادی به لحاظ شرایط کلان اقتصادی، احتمال نمی‌دهند دلار قیمت‌های پایین‌تر از نیمه کریدور پنجم را ببیند. به همین دلیل آنها سیاست تثبیت ارزی در شرایط تحریمی را به‌هیچ‌وجه عقلانی و منطقی نمی‌دانند.

منبع: اکوایران - تجارت نیوز

دیگر رسانه ها

کدخبر: 140466

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر