بازار طلا در تهران نیمه تعطیل است/ ماجرای اعتصاب طلافروش ها چیست

تجارت نیوز نوشت : موضوع اجرای سامانه جامع تجارت در روزهای اخیر همانند سال گذشته اعتراض و تعطیلی واحدهای صنفی در بازارهای بزرگ دادوستد طلا در شهرهایی نظیر تهران و تبریز را به همراه داشته است. بذرافشان رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران علاوه بر تایید نیمه تعطیل شدن بازار طلا در پایتخت، بر عدم توجه نسبت به درخواست‌های طلافروش‌ها جهت ایجاد تغییرات در سامانه جامع تجارت تاکید کرد.

بازار طلا در تهران نیمه تعطیل است/ ماجرای اعتصاب طلافروش ها چیست

تجارت نیوز نوشت : موضوع اجرای سامانه جامع تجارت در روزهای اخیر همانند سال گذشته اعتراض و تعطیلی واحدهای صنفی در بازارهای بزرگ دادوستد طلا در شهرهایی نظیر تهران و تبریز را به همراه داشته است. بذرافشان رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران علاوه بر تایید نیمه تعطیل شدن بازار طلا در پایتخت، بر عدم توجه نسبت به درخواست‌های طلافروش‌ها جهت ایجاد تغییرات در سامانه جامع تجارت تاکید کرد.

الزام به اجرای سامانه جامع تجارت از ابتدای سال گذشته اعتراض‌های جسته و گریخته این صنف را در سراسر کشور در برهه‌های زمانی مختلف به همراه داشته است؛ در جریان راه‌اندازی و اجرای این سامانه در مقطعی از سال ۱۴۰۲ حساب‌های بانکی برخی از فعالان صنف طلا بسته شد.

بعد از کش‌مکش‌های فراوان، فعالان این صنف ملزم به اجرای سامانه تجارت از هفتم فروردین امسال شدند که در روزهای اخیر بار دیگر اعتراضات و تعطیلی واحدهای صنفی در بازارهای طلا در شهرهای بزرگ را به همراه داشته است.

سامانه جامع تجارت بدون اصلاحات لازم‌الاجرا شد

نادر بذرافشان رئیس اتحادیه طلا، سکه و جواهر تهران با تایید نیمه تعطیل شدن بازار طلا در تهران به تجارت‌نیوز گفت: «فعالان صنفی نسبت به اجرایی شدن مجدد سامانه جامع تجارت و بی‌تفاوتی نسبت به درخواست‌هایی که صنف طلا نسبت به ایجاد اصلاحات در مساله مذکور داشته‌اند اعتراض دارند؛ زیرا بعد از گذشت سه ماه هیچ تغییری حاصل نشده است.»

وی با بیان اینکه به صورت رسمی اعلام شده که اجرای سامانه جامع تجارت بی‌کم و کاست لازم‌الاجراست اظهار کرد: «طلافروش‌ها نیز نسبت به بی‌توجهی به اعتراضاتشان و عدم اصلاح مواردی از این سامانه به این موضوع واکنش نشان داده‌اند.»

بذرافشان تاکید کرد: «در خصوص شرایط صنف طلا و چرخه تولید و توزیع، جلسات متعددی برگزار شده است؛ زیرا در بسیاری از مسائل این سامانه برای صنف طلا قابل اجرا نیست.»

اعتراض از ترس دریافت مالیات بر عایدی 

وی موضوع ثبت سرمایه در سامانه جامع تجارت را غیرقابل اجرا عنوان کرد و افزود: «صنعت و صنف طلا و جواهر فرایند خاصی در چرخه تولید و توزیع دارد. علاوه بر آن بسیاری از فعالان صنفی نسبت به دریافت احتمالی مالیات بر عایدی در آینده نگرانند و این موضوع باعث واکنش نسبت به اجرایی شدن مجدد این سامانه شده است.»

رئیس اتحادیه طلا خاطرنشان کرد: «طی جلساتی که برگزار شد، قرار بود یک‌سری اصلاحات انجام شود اما هیچ گونه تغییراتی در این سامانه صورت نگرفته و از هفتم فروردین استفاده از این سامانه را لازم‌الاجرا کرده‌اند و اعتراضات کسبه این صنف به همین دلیل است.»

دیگر رسانه ها

کدخبر: 135668

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر