حقوق فروردین بازنشستگان در 1403 چقدرشد؟ میزان به‌التفاوت حقوق فروردین

مجتبی یوسفی عضو هیات رئیسه مجلس درباره افزایش حقوق بازنشستگان و همسان سازی اطلاع رسانی کرد.

حقوق فروردین بازنشستگان در 1403 چقدرشد؟ میزان به‌التفاوت حقوق فروردین

چه مبالغی به مستمری فروردین ماه بازنشستگان اضافه می شود؟زمان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از فروردین ماه سال جاری خواهد بود، اما چه مبالغی به مستمری این قشر اضافه خواهد شد.

یکی از پرسش‌های اصلی بازنشستگان در خصوص مبالغی است که به مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی اضافه خواهد شد.

به عنوان مثال حکم مستمری بازنشستگی افرادی اخیراً صادر شده و قرار است مبلغ مستمری از تاریخ برقراری، پرداخت شود. سؤال این است غیر از پرداخت مستمری ماهیانه، مبالغی نیز با عناوین دیگری پرداخت می‌شود؟بله، همراه با پرداخت مستمری ماهیانه، مزایای جنبی دیگری شامل‌:کمک‌هزینه عائله‌مندی (برای افراد واجد شرایط)‌

 

کمک‌هزینه اولاد (بابت فرزند اناث تا زمانی که ازدواج نکرده و فاقد شغل هستند و فرزند ذکور تا سن ۱۹ سالگی تمام و بعد از آن به شرط تحصیلات دانشگاهی یا ازکارافتاده نیازمند باشد و فرزندخوانده طبق شرایط فرزند اناث و ذکور)‌

حق سنوات برای افرادی که قبل از بازنشستگی، بیش از ۲۰ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه دارند (از ابتدای سال بعد از سال برقراری)

کمک‌هزینه مسکن‌

کمک به تأمین معیشت

همچنین کمک‌هزینه همسر متکفل فرزند (برای بازماندگان واجد شرایط) به صورت ماهیانه پرداخت می‌شود.

مجتبی یوسفی عضو هیات رئیسه مجلس درباره افزایش حقوق بازنشستگان و همسان سازی اطلاع رسانی کرد.

عضو هیات رئیسیه مجلس با بیان اینکه همسان سازی در مرحله آخر قرار گرفته است امیدواری خوبی درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی داد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تفاهمات خوبی با دولت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در لایحه برنامه هفتم صورت گرفته است،گفت: این تفاهمات به صورت مصوبه در لایحه برنامه هفتم توسعه آورده می شود.

​نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز ۷ بهمن ۱۴۰۲ با افزایش ۲۰ درصدی حقوق صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی برای سال ۱۴۰۳ موافقت کردند، اما این افزایش حقوق از چه زمانی اعمال خواهد شد؟

بازنشستگان در ماه فروردین چقدر حقوق می‌گیرند؟

با توجه به مشخص شدن وضعیت حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۳، ممکن است این انتظار در میان برخی از بازنشستگان وجود داشته باشد که حقوق فروردین ماه آنها با افزایش مواجه شود اما تجربه سال‌های اخیر نشان داده که این افزایش حقوق در ماه نخست سال اعمال نمی‌شود.

در سال جاری افزایش حقوق بازنشستگان در پایان اردیبهشت‌ماه اعمال شد و در سال ۱۴۰۱ انتظار برای افزایش حقوق حتی طولانی‌تر بود و بازنشستگان افزایش حقوق را در فیش حقوقی خردادماه خود مشاهده کردند. در سال‌های پیشتر نیز بازنشستگان برای افزایش حقوق خود حداقل تا پایان اردیبهشت انتظار کشیده‌اند.

همانطور که اشاره شد باید منتظر ماند و دید آیا افزایش حقوق بازنشستگان در فروردین ماه اعمال خواهد شد یا خیر، اما اگر این افزایش حقوق اعمال نشود، فیش حقوقی آنها مشابه فیش حقوقی سال ۱۴۰۲ خواهد بود.این دحالی است که وزیر کار چند روز پیش اعلام کرد حققو بازنشستگان در فروردین ماه با اضافات پرداخت می شود 

در سال ۱۴۰۲ میانگین حقوق بازنشستگان از ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به حدود ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید. در این سال بسیاری از حداقلی بگیران تأمین اجتماعی حدود ۷ میلیون تومان حقوق گرفتند که این انتظار وجود که حقوق آنها در سال جاری به حداقل ۱۰ میلیون تومان برسد

 

 

تکلیف مابه‌التفاوت حقوق فروردین چه می‌شود؟

شواهد نشان می‌دهد که به احتمال زیاد افزایش حقوق بازنشستگان در سال جدید نیز در فروردین ماه اعمال نخواهد شد. البته در این خصوص نمی‌توان با قطعیت سخن گفت زیرا در سال‌های گذشته مواردی وجود داشته که افزایش حقوق کارمندان یا کارگران در فروردین ماه اعمال شده و این امکان وجود دارد که در سال پیش رو این اتفاق در خصوص حقوق بازنشستگان هم رخ دهد، اما اگر افزایش حقوق بازنشستگان در ماه فروردین اعمال نشود تکلیف مابه‌التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان چه می‌شود؟

تجربه سال‌های گذشته نشان داده که معوقه حقوق فروردین ماه معمولاً در یک یا چند ماه پس از فروردین به حساب بازنشستگان واریز می‌شود. به طور مثال در سال ۱۴۰۲، مابه‌التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان همراه با حقوق آنها در اردیبهشت ماه به حساب‌شان واریز شد. در سال ۱۴۰۱ نیز مابه‌التفاوت حقوق فروردین و اردیبهشت بازنشستگان در پایان خرداد همراه با حقوق خردادماه بازنشستگان واریز شد. پیش از آن نیز بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ مابه‌التفاوت حقوق فروردین‌ماه را در مرداد آن سال دریافت کردند.

.

منبع: اقتصادانلاین

دیگر رسانه ها

کدخبر: 131886

ارسال نظر