خشکسالی ایران کی تمام می‌شود؟

رییس سازمان مدیریت بحران کشور: خشکسالی در کشور تا ۲ سال آینده به پایان می‌رسد

خشکسالی ایران کی تمام می‌شود؟

- رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: در پنج ساله دوم خشکسالی هستیم و پیش بینی می‌شود این وضعیت تا یک یا ۲ سال آینده به پایان برسد.

همچنین مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: بر اساس آخرین گزارش بارش‌های محقق شده از ابتدای پاییز سال ۱۴۰۲ نزدیک به ۳۱۹ شهر دارای تنش و بحران آبی هستند

به نقل از ایلنا، هاشم امینی با اشاره به اینکه تاکنون ۲۹ پروژه فاضلاب به ظرفیت ۵۸۴ هزار مترمکعب در شبانه روز برای جمعیت ۳.۷ میلیون نفر در مدار بهره برداری قرار گرفته است بیان کرد: با برنامه ریزی انجام شده و به ثمر رسیدن تدریجی این طرح‌‎ها، پیش‌بینی می‌‎شود شاخص بهره‌مندی جمعیت شهری کشور از خدمات مدرن فاضلاب به ۵۶.۶۴ درصد در پایان سال ۱۴۰۳ افزایش یابد.

 

مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور با بیان اینکه با اجرای طرح جهاد آبرسانی از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون مشکلات تأمین آب تعداد ۵۰۰۰ روستا با جمعیت ۲.۶۶ میلیون نفر معادل ۱۲ درصد جمعیت روستاهای کشور برطرف شده است، افزود: قبل از دولت سیزدهم ۵۷ درصد روستاهای کشور دارای تنش آبی بودند که بعد از استقرار این دولت به ۴۵ درصد کاهش یافته است.

 

وی ادامه داد: از ابتدای سال جدید عملیات اجرایی طرح جهاد آبرسانی برای ۵ هزار روستا با جمعیت بیش از ۲ میلیون نفر انجام می‌شود.

امینی با اشاره به اینکه از ابتدای تشکیل شرکت‌های آب و فاضلاب تا پایان سال ۱۴۰۱ اجرای ۱۴۶۵۷۰ کیلومتر خطوط انتقال، ۲۱.۶ میلیون مترمکعب

وی ادامه داد: ۳۷ میلیون نفر از جمعیت شهری از خدمات مدرن جمع‌آوری و تصفیه‌ی فاضلاب بهرمند شدند و سطح پوشش و شاخص بهره‌مندی جمعیت شهری کشور، به ۵۴.۳۹ درصد رسیده است.

 

امینی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۳ مقرر است تعداد ۹ پروژه آبرسانی شهری به ظرفیت ۲.۵ مترمکعب بر ثانیه برای جمعیت ۱.۱ میلیون نفر با برآورد اعتبار ۹,۸۰۰ میلیارد تومان اجرا شود افزود: تعداد ۴۸ پروژه فاضلاب شهری نیز به ظرفیت ۸۲۹ هزار مترمکعب در شبانه روز برای جمعیت ۵.۲ میلیون نفر با برآورد اعتباری مورد نیاز ۴۰ هزار میلیارد تومان اجرا خواهد شد.

 

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به اینکه بر اساس آخرین گزارش بارش‌های محقق شده از ابتدای پاییز سال ۱۴۰۲ نزدیک به ۳۱۹ شهر دارای تنش و بحران آبی هستند، گفت :۱۱۳۰ پروژه برای شهرهای دارای تنش کشور تعریف و به سازمان برنامه و بودجه ارائه شده که از این تعداد ۶۳۰ پروژه مورد تأیید قرار گرفته که برای رفع مشکل این تعداد پروژه اقدامات لازم انجام شده است.

دیگر رسانه ها

کدخبر: 131076

ارسال نظر