خبر نگران کننده از جلسه تعیین دستمزد کارگران

کارگران رقم پیشنهادی دولت و کارفرمایان برای سبد معیشت را نپذیرفتند

خبر نگران کننده از جلسه تعیین دستمزد کارگران

کارگران رقم پیشنهادی دولت و کارفرمایان برای سبد معیشت را نپذیرفتند

یکی از نمایندگان کارگری در شورای عالی کار، ارقام پیشنهادی از سوی نمایندگان دولت و کارفرمایان را در راستای ارزان‌سازی سبد معیشت کارگران ارزیابی کرد. جلسه این شورا که ماموریت تعیین دستمزد سال ۱۴۰۳ را برعهده دارد، بدون نتیجه پایان یافت و تاریخ تشکیل نشست بعدی مشخص شد. 

تصمیم تازه برای حقوق کارگران؛سبد معیشت چند شد؟

عضو کانون عالی انجمن صنفی کارگران گفت: در جلسه روز گذشته (یکشنبه) کمیته مزد متاسفانه برخی اقلام در تعیین سبد غذایی مصرفی کارگران حذف شده بود که گروه کارگری روی برگرداندن این اقلام در محاسبه سبد غذایی کارگران پافشاری کرد.

 تعیین سبد حداقل معیشت خانوار کارگری برای سال ۱۴۰۳ در ایستگاه پایانی قرار دارد و سه گروه کارگری، کارفرمایی و دولت در کمیته مزد آخرین مباحثات درباره تعیین رقم نهایی را انجام می‌دهند.

علیرضا میرغفاری، عضو کمیته مزد و عضو کانون عالی انجمن صنفی کارگران با اشاره به اینکه توافق روی «کلیات و مبانی» تعیین مبلغ سبد حداقل معیشت خانوار کارگری در کمیته مزد صورت گرفته است، گفت: متاسفانه هنوز توافق روی مبلغ نهایی میان گروه کارگری، کارفرمایی و دولت در کمیته مزد صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: در جلسه امروز کمیته مزد متاسفانه برخی اقلام در تعیین سبد غذایی مصرفی کارگران حذف شده بود که گروه کارگری روی برگرداندن این اقلام در محاسبه سبد غذایی کارگران پافشاری کرد و این امر باعث شد تا عصر امروز نیز توافقی روی مبلغ نهایی سبد حداقل معیشت خانوار کارگری صورت نگیرد.

این فعال کارگری با تاکید بر اینکه اگر اقلام حذف شده و در نظر گرفته نشده در محاسبه سبد غذایی گنجانده نشوند، اثر قابل توجهی روی مبلغ سبد حداقل معیشت کارگران می‌گذارند، اظهار داشت: ممکن است مجموع اثر حجم کالری کاهش یافته و اقلام حذف شده از سبد غذایی کارگران در محاسبات سبد به بیش از دو یا سه میلیون تومان برسد، لذا ایستادگی طرف کارگری پای موضوع تعیین درست سبد حداقل معیشت اصولی و درست بود.

میرغفاری با تاکید بر اینکه فردا (دوشنبه) بیست و یکم جلسه اول شورای عالی کار برای بررسی موضوع حداقل مزد ۱۴۰۳ برگزار شود، تصریح کرد: هنوز بحثی درباره موضوع محاسبه نرخ تورم مبنای بانک مرکزی و سایر مباحثی که مربوط به شورای عالی کار است، انجام نشده و از نظر اصولی ابتدا باید کمیته مزد ارزیابی فنی خود از سبد حداقل معیشت را به شورای عالی کار ارائه کند و سپس شورا درباره مزد تصمیم بگیرد.

دولت با افزایش حقوق ۴۰درصدی کارگران موافقت میکند؟/ حقوق کارگران چقدر می شود؟ 

نماینده کارفرمایان در جلسه شورای عالی کار تاکید کرد: حتما تا پایان سال تکلیف رقم دستمزد ۱۴۰۳ کارگران روشن می‌شود

، اصغر آهنی‌ها، نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار در پاسخ به این پرسش که برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که احتمالا دولت افزایش حقوق کارگران تا حد ۴۰ درصد را خواهد پذیرفت؟ می‌گوید: واقعیت این است که تا امروز چنین چیزی را نشنیدم.

 

آهنی‌ها می‌افزاید: دولت در بودجه ۲۰ درصد افزایش حقوق را برای کارمندان مصوب کرد. از سوی دیگر، کمیسیون کارگری مجلس پیشنهاد ۳۰ درصد را داده بودند. البته بخش کارگری هنوز صراحتا نظرات جامع خود را اعلام نکرده است. بخش کارفرمایی هم هنوز نظرات خود را عنوان نکرده است. از سوی دیگر، دولت هم به طور مستقیم نظری نداده است.

 

وی عنوان می‌کند: فکر می‌کنم در جلسه روز دوشنبه موضوعات مطرح می‌شود و در نهایت در جلسه دوم، احتمالا به نتیجه خواهیم رسید.

 

نماینده کارفرمایان تصریح می‌کند: حتما تا پایان سال تکلیف رقم دستمزد ۱۴۰۳ کارگران روشن می‌شود. البته یکی از دلایلی که تصویب دستمزد به آخرهای سال می‌رسد، این است که ایجاد تورم روانی نکند و تا حد امکان جلوی تورم‌های کاذب گرفته شود.

 

دیگر رسانه ها

کدخبر: 129823

ارسال نظر