خریداران دلار به صف شدند

بررسی ها از میدان فردوسی به‌عنوان مرکز مبادلات ارز آزاد در پایتخت، حاکی از کمیاب شدن فروشنده است. همه خریدار شده‌اند و فروشنده در بازار نیست. بسیاری از فعالان این بازار معتقدند ارزپاشی و خبردرمانی، چاره تقاضای پایانی سال نیست و بازار ارز همانند سال‌های گذشته از الگوی افزایشی، پیروی می‌کند.

خریداران دلار به صف شدند

بازار ارز از فروشنده خالی شد

قیمت دلار روز سه‌شنبه با روند صعودی بازگشایی شد و در کریدور جدید، ۶ پله صعود کرد. افزایش حدود ۶۰۰ تومانی قیمت دلار، بازار را از فروشنده خالی کرد و همه خریدار شدند.

قیمت دلار روز سه‌شنبه ۱۵ اسفند با روند صعودی بازگشایی شد. این اسکناس با افزایش ۶۰۰ تومانی در کریدور جدید پیشروی کرد. در آخرین معامله روز سه‌شنبه، اسکناس دلار در نیمه بالایی کریدور ششم بسته شد.

تجارت نیوز نوشت بررسی ها از میدان فردوسی به‌عنوان مرکز مبادلات ارز آزاد در پایتخت، حاکی از کمیاب شدن فروشنده است. همه خریدار شده‌اند و فروشنده در بازار نیست. بسیاری از فعالان این بازار معتقدند ارزپاشی و خبردرمانی، چاره تقاضای پایانی سال نیست و بازار ارز همانند سال‌های گذشته از الگوی افزایشی، پیروی می‌کند.

کارشناسان اقتصادی نیز به مسائل بنیادی اقتصاد اشاره می‌کنند. آنها پیش از این، جامپ ارزی هفته‌های پایانی سال را پیش‌بینی کرده بودند.

چرا دلار گران شد؟

معامله‌گران بازار ارز علاوه بر رشد تقاضا، فروش ربع سکه‌های مرکز مبادله با قیمت دلار ۹۵ هزار تومان را مهر تایید بانک مرکزی بر دلار گران‌تر عنوان می‌کنند. گفتنی است برخی کارشناسان اقتصادی رشد تاریخی قیمت درهم و تاچ سقف سالیانه این اسکناس را دلیل روند صعودی دلار می‌دانند.

معامله‌گران، روند تقاضا را بیش از عرضه می‌دانند و معتقدند با وجود دخالت بازارساز اما جو بازار خریدار است.

سیاست‌‌گذار همچنان درصدد است تا با خبردرمانی مانع رشد قیمت دلار شود این در حالی است که کارشناسان اقتصادی به طور پیوسته نسبت به فشرده شدن فنر دلار توسط نهاد پولی کشور هشدار داده بودند. آنها بارها تاکید کرده بودند که مهار قیمت دلار در روزهای پایانی سال به چالشی برای سیاست گذار تبدیل می‌شود.

دلار برای فتح کریدور جدید خیز برداشت؟

معامله‌گران، همچنان سیاست‌گذار را یکه‌تاز بازار ارز می‌دانند؛ آنها معتقدند اگر فشار بازارساز نبود دلار به راحتی در کانال‌های پایانی کریدور بالاتر قرار می‌گرفت. بازیگران بازار ارز از هفته گذشته نوسانات افزایشی محدود قیمت دلار در کریدور ۵۰ هزار تومانی را پیش‌بینی کرده بودند. معاملات امروز بازار ارز حاکی از تمایل معامله‌گران به خرید بود تا فروش.

در حالی که اخبار مربوط به سفر بامداد دوشنبه امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به ژنو، برای شرکت در پنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مورد توجه معامله‌گران قرار گرفت، اما نتوانست در روند قیمت‌ها تاثیری بگذارد.

فعالان بازار ارز معتقدند با اخبار می‌توان بازار را تحت تاثیر قرار داد و نوسان‌هایی ایجاد کرد اما این شرایط نمی‌تواند مستمر باشد. آنها می‌گویند کشور به پول احتیاج دارد و این طور اخبار یک‌سری را فروشنده می‌کند و برخی نیز دست از معامله می‌کشند، اما یک روند موقتی است.

 

دیگر رسانه ها

کدخبر: 129006

ارسال نظر