حکم نامادری کوک کش اعلام شد؛جزییات قتل آوا

رییس کل دادگستری آذربایجان‌غربی گفت: حکم بدوی قصاص نفس نامادری «آوا» دختربچه چهار ساله ارومیه‌ای صادر شد.

حکم نامادری کوک کش اعلام شد؛جزییات قتل آوا

ایرنا: رییس کل دادگستری آذربایجان‌غربی گفت: حکم بدوی قصاص نفس نامادری «آوا» دختربچه چهار ساله ارومیه‌ای صادر شد.

از روابط عمومی دادگستری آذربایجان غربی، ناصر عتباتی روز یکشنبه در این خصوص اظهار کرد: آذرماه سال جاری شاهد خبر متاثر کننده فوت دختر بچه چهار ساله‌ای به نام «آوا» بودیم که به دلیل ضربه مغزی در اثر جراحات وارده توسط نامادری فوت کرد.

 

وی اضافه کرد: این خبر باعث برانگیختن احساسات عمومی شد و در رسانه‌ها نیز انعکاس قابل توجهی داشت.

 

وی افزود: از همان ابتدا و با شکایت اولیای دم، موضوع در دستور کار دستگاه قضایی قرار گرفت و پرونده پس از سیر مراحل قانونی در دادسرا و صدور کیفرخواست قرار گرفت.

 

رییس کل دادگستری آذربایجان غربی با اشاره به مراحل کنونی این پرونده گفت: پرونده در دادگاه کیفری یک استان مطرح و پس از طی مراحل قانونی و تحقیقات انجام شده و با توجه به دلایل و مدارک موجود، حکم بدوی قصاص نفس متهمه صادر شد.

 

آوا که با فعالیت پدر خود در یکی از استان های همجوار در کنار نامادری اش زندگی می کرد، در روزهای پایانی آذر امسال با آزار و اذیت نامادری دچار ضربه مغزی شد و در اوایل دی ماه در بیمارستان جان خود را از دست داد.

شکنجه آوا

جام جم نوشت نامادری دو هفته بعد ازمرگ آوا، با انتقال به خانه سابقش، صحنه کتک‌زدن دخترچهار ساله را درحضور تیم جنایی بازسازی کرد. او درحضور دادستان و بازپرس ویژه قتل به تشریح شکنجه‌های دختربچه پرداخت. پرونده باتکمیل تحقیقات به دادگاه کیفری ارسال‌می‌شود.

 

 روز شنبه حوالی ساعت سه بعد‌از‌ظهر بود که خودروی پلیس نامادری۲۷ساله را به شکنجه‌گاه آوا آورد تا صحنه ضرب‌و‌‌شتم و قتل او را بازسازی‌ کند. یکی ازخاله‌های آوا به جام‌جم می‌گوید: «روزی که متهم را آوردند من، مادر و پدر آوا درصحنه بودیم. دادستان ارومیه هم بود. ماموران پلیس به هیچ‌کس اجازه ندادند به او نزدیک شود. نامادری را داخل خانه بردند و پس از گذشت بیش از ۳۰دقیقه و بازسازی صحنه، او را بیرون آوردند. زمانی‌که نامادری از خانه بیرون آمد، او را دیدیم اما هیچ حسی در صورتش نبود. نه شرمنده بود و نه ناراحت. انگار به این موضوع فکر نمی‌کرد که‌ کار بسیار اشتباهی انجام داده و جان کودکی را گرفته است. او به قتل هم اعتراف‌ کرده. همان روز اول‌ که نامادری دستگیر شد، من در آگاهی بودم و شنیدم که ‌گفت آوا را کتک زدم اما به قصد کشت نبود. بعد که فیلمش درآمد اعتراف ‌کرد کار خودم بود.»

 

او ادامه می‌دهد: «ما این بچه‌ها را روی چشم‌های‌مان بزرگ ‌کردیم اما نامادری سه ماه تمام آوا را شکنجه کرد. پدر بچه‌ها ۱۰روز یا دو هفته یک‌بار از تبریز به ارومیه می‌آمد اما باید وضعیت بچه‌ها را بررسی می‌کرد. از آراز پرسیدیم که چرا وقتی نامادری آوا را کتک می‌زد، داد و بیداد نکردی یا او را با چیزی نزدی‌ که دست از سر آوا بردارد که آراز گفت نامادری مرا تهدید کرده بود که اگر حرکتی‌ کنی یا حرفی به پدرت بزنی، تو را در چاه فاضلاب حیاط می‌اندازم، چون حیاط خانه‌شان چاه فاضلاب دارد. با این‌که آراز را نزد روان‌شناس می‌بریم اما بچه مدام گریه می‌کند و خودش را در مرگ آوا مقصر می‌داند، چون فکر می‌کند نتوانسته برای نجات او کاری ‌کند. آخر مگر از دست یک پسربچه هشت ساله کاری برمی‌آمد؟! آراز برای ما تعریف‌ کرد که وقتی از مدرسه برمی‌گشت، آوا به او می‌گفت که نامادری او را کتک زده است. شب‌ها آراز خواهرش را در آغوش می‌گرفت تا او کمی احساس آرامش ‌کند. کل ایران از این ماجرای تلخ درد کشیدند، ببینید ما که خانواده آوا هستیم، از مرگ جگرگوشه‌مان چه می‌کشیم. پدر و مادر آوا هر دو وکیل گرفته‌اند و حرف آخرشان فقط اعدام نامادری ا

ست.»مادر آوا مدعی بود که پدر آوا هم دخترش را کتک می‌زده است اما یکی ازخاله‌های آوا به ما گفت‌: «من تا به حال ندیده‌ام پدر آوا حتی یک‌بار دست روی بچه‌ها بلند کند اما او به‌عنوان پدر باید وضعیت بچه‌ها را بررسی می‌کرد و همین‌طوری دست نامادری نمی‌داد.‌»

در فرآیند تکمیل پرونده آوا، دادستان عمومی و انقلاب مرکز آذربایجان‌غربی، بازپرس ویژه قتل و ماموران دایره جرایم جنایی پلیس آگاهی استان با حضور در خانه پدر آوا، صحنه کتک‌زدن دختر‌بچه را بازسازی کردند و پرونده آماده صدور کیفرخواست و ارسال به دادگاه شد. تمام جوانب این پرونده از جمله اخذ نظریه پزشکی قانونی، گواهی حصر وراثت، تکمیل پرونده شخصیت متهم، اخذ نظریه روانپزشک، اخذ آخرین دفاع و بازسازی صحنه قتل انجام شده‌است.

حسین مجیدی، دادستان مرکز استان آذربایجان‌غربی با تاکید این‌که به جرم متهم طبق قانون رسیدگی می‌شود افزود: همه در‌برابر قانون مساوی هستند و نباید حق مظلوم ضایع شود. در این پرونده نیز با بازسازی صحنه مراحل رسیدگی پرونده در حال تکمیل شدن‌است.

همشهری هم نوشت :

حسین مجیدی دادستان مرکز استان آذربایجان‌ غربی با تأکید بر اینکه به جرم متهم طبق قانون رسیدگی می‌شود، افزود: همه در برابر قانون مساوی هستند و نباید حق مظلوم ضایع شود و در این پرونده نیز با بازسازی صحنه مراحل رسیدگی پرونده در حال تکمیل شدن است.

وی با اشاره به وظیفه رسانه‌ها در این پرونده اظهار کرد: رسانه‌های جمعی با ارتقای آگاهی‌های حقوقی و اجتماعی شهروندان سعی نمایند در راستای تقویت مهارت‌های زندگی زوجین گام برداشته و از فروپاشی خانواده‌ها ممانعت کنند تا شاهد پیامدهای اینچنینی ناشی از طلاق و خشونت‌های روانی و فیزیکی توسط نامادری یا ناپدری نباشیم.

آوا دختر۴ ساله ارومیه‌ای چند روز قبل با ضرب و شتم نامادری خود پس از بستری شدن در بیمارستان فوت کرد. پدر آوا که خواهان قصاص همسرش است، گفته بود بعد از طلاق، همسر اولش او دو فرزند ۸ و ۴ ساله‌اش را رها کرد و رفت.

وی نیز به ناچار با زن دیگری ازدواج کرد که خودش از ازدواج اولش ۲ فرزند داشت و بچه‌هایش با پدرشان زندگی می کردند، اما این زن با آزار پسر و دختر همسرش سرانجام آوا را به قتل رساند.

دیگر رسانه ها

کدخبر: 128711

ارسال نظر