اگر سند ازدواج گم شود چه می شود؟/اقدامات پس از گم شدن سند ازدواج

گم شدن سند ازدواج ، سبب می شود که زوجین ، نتوانند در دادگاه ، دعاوی خانوادگی از قبیل طلاق ، مطالبه مهریه و نفقه ، تمکین ، حضانت فرزند و غیر اینها را مطرح نمایند

اگر سند ازدواج گم شود چه می شود؟/اقدامات پس از گم شدن سند ازدواج

گم شدن سند ازدواج ، سبب می شود که زوجین ، نتوانند در دادگاه ، دعاوی خانوادگی از قبیل طلاق ، مطالبه مهریه و نفقه ، تمکین ، حضانت فرزند و غیر اینها را مطرح نمایند . به همین دلیل ، در صورت مفقود شدن عقدنامه ، می بایست به دفتر ازدواجی که عقد نکاح در آن ثبت شده ، مراجعه و درخواست صدور رونوشت قباله ازدواج را ارائه نمود .

اقدامات پس از گم شدن سند ازدواج

بر اساس قانون حمایت خانواده ، شوهر ، موظف به ثبت عقد نکاح دائم در دفترخانه ازدواج و طلاق می باشد و در صورت عدم ثبت نکاح و دریافت سند ازدواج ، می توان از وی شکایت کرد . این ضمانت اجرا ، به این دلیل مقرر شده که اصولا داشتن سند ازدواج ، مبنای اثبات عقد نکاح زوجین بوده و به استناد قباله ازدواج ، می توان حقوق قانونی ناشی از عقد نکاح را از طریق مراجع قانونی ، مطالبه کرد .

اما گاهی ، بنا به دلایلی ، سند ازدواج ، گم یا مفقود می شود و به هر دلیلی ، در دسترس نمی باشد . لذا از آن جهت که داشتن سند ازدواج برای طرح دعاوی خانوادگی همچون طلاق ، مهریه ، نفقه و غیر اینها ، مورد نیاز است ، بهتر است که نسبت به انجام اقدامات لازم پس از مفقود شدن عقدنامه ، آگاه بود و در صورت لزوم ، اقدام به گرفتن سند ازدواج جایگزین نمود .

به همین مناسبت ، در این مقاله ، قصد داریم به بررسی این موضوعات بپردازیم که سند ازدواج باید دست چه کسی باشد و اقدامات پس از گم شدن سند ازدواج برای جلوگیری از سوء استفاده از آن ، شامل چیست . در ادامه نیز ، نحوه دریافت و هزینه سند ازدواج المثنی را بررسی نموده و امکان درخواست مهریه و طلاق بدون عقدنامه را نیز ، شرح خواهیم داد .

سند ازدواج باید دست چه کسی باشد

در صورتی که عقد ازدواج از نوع دائم یا موقت در محضر انجام گیرد ، سند ازدواجی صادر می شود که نشانگر رابطه زوجیت میان زن و مرد بوده و به نوعی اثبات کننده وقوع عقد نکاح و استقرار تکالیف زناشویی بر عهده ایشان است . لذا در صورتی که صرفا صیغه عقد دائم یا موقت میان زوجین جاری شده و سند ازدواج در بین نباشد ، ممکن است طرفین در آینده ، برای اثبات عقد نکاح ، با دشواری هایی مواجه شده و برای اثبات نکاح ، نیازمند مراجعه به دادگاه باشند .

اما سوالی که مطرح می شود ، این است که سند ازدواج باید دست چه کسی باشد ؟ پاسخ به این سوال ، از این جهت مهم است که داشتن سند ازدواج ، اثبات کننده رابطه زوجیت بوده و به استناد این عقدنامه ، می توان بسیاری از دعاوی خانوادگی از قبیل طلاق ، دریافت مهریه ، اجرت المثل ایام زوجیت ، شرط تنصیف اموال پس از طلاق ، تمکین ، حضانت فرزند و غیر اینها را در دادگاه مطرح کرده و یا از خدماتی همچون دریافت وام ازدواج و مواردی از این قبیل ، بهره مند شد .

لذا ، طبیعی است که گاهی ، در خصوص اینکه سند ازدواج باید دست زن یا شوهر باشد ، اختلافاتی مطرح گردد . اما به طور کلی ، باید گفت که طبق عرف ، سند ازدواج یا عقدنامه ، نزد خانواده زن ، نگهداری می شود و به دلیل اینکه گاهی شوهر ، اقدام به ترک زندگی خانوادگی نموده و زوجه ، برای دریافت شناسنامه فرزند یا مطالبه حقوق قانونی خود ، نیاز به عقدنامه دارد ، باید این سند ، نزد خانواده وی نگهداری شود .

این در حالی است که شوهر نیز ، همچون زن ، حق داشتن سند ازدواج را دارد ، ولی از آن جهت که قباله نکاح صرفا در یک نسخه صادر می شود ، می تواند از طریق دفترخانه ، اقدام به تهیه رونوشت سند نماید . همچنین ، در خصوص حق نگه داری از سند ازدواج ، باید این نکته را افزود که معمولا ، بزرگترهای خانواده ، آن سند را برای جلوگیری از انجام اقدامات عجولانه توسط زوجین ، همچون درخواست طلاق ، نزد خود نگهداری می نمایند .

سند ازدواج یا عقدنامه ، گاهی مفقود می شود و به عبارتی ، طرفین یا شخص

دیگری ، آن را گم می کنند . گم کردن سند ازدواج ، در کنار پاره شده آن یا خودداری از تسلیم آن به طرف دیگر ، ممکن است مشکلاتی را در رابطه با اقامه دعاوی خانوادگی ایجاد نموده و گاهی هم ، سبب سوء استفاده از آن شود . لذا در این قسمت ، قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که اقدامات پس از گم شدن سند ازدواج چیست ؟

از آن جهت که ممکن است شخصی ، سند ازدواج گم شده را پیدا کرده و در صندوق پست انداخته باشد ، یکی از اولین اقدامات پس از گم شدن سند ازدواج ، این است که از این امر اطلاع حاصل نمایید . به این منظور ، کافی است تا با مراجعه به سایت پست یافته به نشانی POSTYAFTEH.IR ، مشخصات هویتی خود را در این سامانه وارد کرده و در صورت پیدا شدن سند ، آن را تحویل بگیرید .

در غیر این صورت ، می بایست اقدام به اعلام مفقود شدن عقدنامه کرد تا جلوی هرگونه سوء استفاده احتمالی از آن ، سلب شود . نحوه اعلام مفقود شدن سند ازدواج ، به این صورت است که هر یک از زوجین ، با مراجعه به شورای حل اختلاف و یا دفتر ازدواجی که عقدنامه در آن به ثبت رسیده ، این موضوع را مطرح نموده و همچنین ، می توان اعلامیه مفقود شدن سند ازدواج را در یکی از روزنامه های کثیر الانتشار یا محلی به چاپ رسانده و اعلام کرد که آن سند ، از درجه اعتبار ، ساقط است .

منبع: برترین ها

دیگر رسانه ها

کدخبر: 125474

ارسال نظر