ساحل نقره ای کجاست؟ تماشای درخشی نقره‌ای در ساحل هرمز+عکس و فیلم

بیایید سفری به یک جزیره افسانه‌ای داشته باشیم. جزیره‌ای که در گوشه‌ای از آن ساحلی با خاک نقره‌ای و درخشان جلوه‌گری می‌کند.

ساحل نقره ای کجاست؟ تماشای درخشی نقره‌ای در ساحل هرمز+عکس و فیلم

بیایید سفری به یک جزیره افسانه‌ای داشته باشیم. جزیره‌ای که در گوشه‌ای از آن ساحلی با خاک نقره‌ای و درخشان جلوه‌گری می‌کند. این جزیره جزیره هنگام و این ساحل، ساحل نقره‌ ای نام دارد. در این ساحل روزها با تابش آفتاب، شن‌های آن نقره‌ای می‌شوند و شب هنگام، آسمانی پرستاره بر فراز ساحلی درخشان با نور آبی خیره‌کننده‌ای شما را شگفت زده می‌کند! پس با ایرانگرد همراه شوید تا به شما بگوییم ساحل نقره‌ ای کجاست و هر آن چه در مورد این سفر لازم است بدانید را در اختیارتان خواهیم گذاشت.

ساحل نقره ای

ساحل نقره‌ ای کجاست؟

این ساحل رویایی تکه‌ای از سواحل نیلگون خلیج فارس به شمار می‌رود که به دلیل درخشش بی‌نظیر شن‌هایش معروف شده است. اگر تصمیم دارید از نزدیک این ساحل زیبا را ببینید و با تمام حواس پنجگانه از آن لذت ببرید، باید به استان هرمزگان، جزیره قشم، شمال غرب جزیره هنگام بروید.

برای رفتن به این سفر گزینه‌های مختلفی پیش رو دارید. شما می‌توانید با هواپیما، قطار، اتوبوس و تاکسی خود را به این منطقه یعنی بندرعباس یا قشم برسانید یا با خودروی شخصی به دل جاده زده و تا بندرعباس برانید. وقتی به بندرعباس رسیدید باید به اسکله شهید حقانی بروید و با شناورهای دریایی خود را به قشم برسانید. این بندر تا قشم سی کیلومتر فاصله دارد.

اولین راه برای رفتن به جزیره هنگام سفر هوایی به قشم است. از آنجا هم باید به اسکله کندالو بروید. از فرودگاه تا این اسکله حدود ۱۵ دقیقه مسافت وجود دارد. از این اسکله می‌توانید با شناورهای دریایی خود را به جزیره هنگام برسانید. سفر با هواپیما بسیار راحت و بدون دردسر خواهد بود، اما هزینه آن نسبت به راه‌های دیگر بالاتر است.

دومین انتخاب برای رفتن به جزیره هنگام این است که با قطار به سمت بندرعباس بروید. بعد از این که به ایستگاه رسیدید باید با تاکسی، خودتان را به اسکله شهید حقانی بندرعباس برسانید. فاصله این دو مکان چیزی حدود بیست دقیقه است.

راه‌های دیگر برای رفتن به این جزیره اتوبوس، تاکسی و خودروی شخصی هستند. همان طور که گفته شد بعد از رسیدن به بندرعباس باید به اسکله شهید حقانی بروید تا خودتان را از آن جا به بندر شهید ذاکری قشم برسانید. از این بندر هم باید به سمت اسکله کندالو قشم بروید؛ فاصله بین این دو نقطه هم حدود ۵۶ کیلومتر است و چیزی حدود پنجاه دقیقه در راه خواهید بود. از اسکله کندالو هم باید با شناورهای دریایی به سمت جزیره هنگام بروید. این مسیر ده دقیقه طول خواهد کشید.

گشت و گذاری در ساحل نقره‌ ای

ساحل نقره‌ ای جزیره هنگام یک ساحل معمولی نیست؛ چیزی که این ساحل را از دیگر ساحل‌ها متمایز کرده، شن‌های نقره‌ای رنگ آن است! این ساحل زیبا که زیر نور آفتاب درخشش و جلوه خاصی دارد، در سطح جهانی هم شهرت داشته و توریست‌های خارجی زیادی به این منطقه سفر می‌کنند.

تصورش را بکنید! در یک روز پاییزی زیبا، زیر نور آرامش‌بخش آفتاب روی شن‌های نرم مشکی و نقره‌ای راه می‌روید. این شن‌ها به قدری زیبا هستند که دلتان می خواهد ساعت‌ها روی آن‌ها راه رفته و با دستانتان آن‌ها را لمس کنید. جالب است بدانید در جاهای دیگری از سواحل هرمز هم می‌توانید این خاک نقره‌ای را بیابید.

شب‌های ساحل نقره‌ ای قشم نیز بسیار دیدنی است. کنار هم قرار گرفتن آسمان پر ستاره، با این ساحل فضایی زیبا خلق می‌کند. وقتی به سمت دریا نگاه می‌کنید، گویی هر موجی که به ساحل می‌آید، شن‌های ساحل را نقره‌ای کرده و ردی اکلیلی از خود به جای می‌گذارد.

زیبای‌های هنگام به همین جا ختم نمی‌شود. در این جزیره جاذبه‌ها و جاهای دیدنی زیادی وجود دارد. شما می‌توانید در ساعات اولیه صبح به سمت دریا بروید تا دلفین‌های بازیگوش را تماشا کنید. این دلفین‌ها از پاییز تا اوایل بهار به این منطقه می‌آیند، تماشای این دلفین‌ها شما را به وجد می‌آورد. قایق‌سواری، تماشای ماهی‌ها و تماشای مرغان دریایی که به قصد شکار ماهی به سطح آب نزدیک می‌شوند هم از تفریحات لذت‌بخشی است که می‌توانید در این منطقه تجربه کنید.

علت نقره‌ای بودن خاک ساحل چیست؟

وجود عنصرهای معدنی و کانی‌ها در شن‌های این ساحل راز نقره‌ای بودن آن است. این ذرات ریز، نوری که به آن‌ها می‌تابد را منعکس کرده و باعث می‌شود، درخشان به نظر برسند. در واقع در ساحل جزیره عنصرها و کانی‌های شفاف به مرور زمان و در دوره‌های مختلف فرسایش یافته و پودر شده‌اند. این ذرات ریز با شن‌های سیاه ساحل ترکیب شده و یکی از زیباترین ساحل‌های دنیا را به وجود آورده‌اند.

البته تنها علت درخشان بودن این ساحل وجود کانی‌های معدنی نیست؛ بلکه فیتوپلانکتون‌ها و صدف‌های پودر شده هم در به وجود آوردن این درخشش نقش دارند. این مودجودات ریز که در دریا زندگی می‌کنند به علت داشتن سبزینه، آب دریا را به رنگ سبز در می‌آورند. در مواقعی که موج دریا زیاد باشد این موجودات از خودشان نور آبی رنگ ساطع می‌کنند. این منظره در شب به حدی زیبا است که نمی‌توانید از آن چشم بردارید. ترکیب این نور آبی رنگ با ماسه‌های نقره‌ای ساحل، یک منظره رویایی به وجود می‌آورند.

بهترین زمان برای بازدید از ساحل نقره پوش هنگام

شما می‌دانید که جنوب کشورمان هوای گرم و شرجی دارد؛ پس سفر به این مناطق در فصل‌های گرم سال به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. اگر می‌خواهید سفری دل‌انگیز به این جزیره داشته باشید، بهتر است که در فصل پاییز و ماه‌های اول بهار به آن جا بروید و یک دل سیر در هوای مطبوع آن، ساحل را تماشا کنید. 

فصل زمستان هم مانند تابستان خیلی برای رفتن به جزیره توصیه نمی‌شود؛ زیرا در این فصل امکان دارد که دریا طوفانی باشد. به صورت کلی در هر فصلی که تصمیم داشتید به جزیره بروید از چند روز قبل اخبار هواشناسی جزیره را بررسی کنید.

نکات مهم برای بازدید از ساحل نقره‌ ای

کشور ما پر از جاذبه‌های بکر و منحصربه‌فرد است که تک تک ما باید در حفظ آن‌ها تلاش کنیم. متاسفانه برخی افراد در بازدید از این ساحل زیبا شن‌های آن را به یادگار می‌برند؛ با توجه به اینکه این شن‌ها تجدید ناپذیر هستند، خسارت وارده قابل جبران نخواهد بود. علاوه بر آن، فصل زمستان که می‌رسد لاکپشت‌های دریایی شروع به تخم‌گذاری می‌کنند؛ پس نباید محیط زندگی آن‌ها را ناامن و نظم طبیعت را به هم بریزیم. همچنین فراموش نکنید که همراه خودتان کیسه زباله داشته باشید تا مجبور نشوید زباله‌هایتان را در دل طبیعت رها کنید

دیدنی‌های نزدیک به ساحل نقره‌ ای

این جزیره برخلاف کوچک بودنش جاذبه‌های دیدنی زیادی دارد. از جمله این جاذبه‌های دیدنی کشتی پرتغالی‌هاست؛ پرتغالی‌ها استعمارگرانی بودند که در دوران صفویه قصد غارت کشور را داشتند و این کشتی متعلق به آن‌ها بوده است. بقایای این کشتی در محلی از جزیره در نزدیکی ماهی‌های آکواریومی قرار دارد.

یکی دیگر از جاذبه‌های این جزیره که باز هم آثاری مرتبط به غارتگری استعمارگران می‌شود، تاسیسات بندری انگلیس است. این تاسیسات مربوط به دوره قاجار بوده و به لحاظ تاریخی خیلی مهم هستند.

سنگ مادر و دختر از دیگر جاذبه‌های افسانه‌ای هنگام است که حتما باید آن را از نزدیک ببینید. در مورد این مجسمه افسانه‌های عجیب زیادی وجود دارد.

بازار محلی هنگام یکی از زیباترین بازارهای سنتی است. در این بازار فروشندگانی با لباس‌های زیبای محلی مشغول فروش صنایع دستی و غذاها و خوراکی‌های خوشمزه هستند. شما می‌توانید در این بازار روی دستان خود حنا بگذارید و سوغاتی‌هایی مانند ادویه، زیورآلات صدفی و... خریداری کنید.

ساحل سرخ هرمز از دیگر جاذبه‌های پرطرفدار این منطقه به شمار می‌رود که البته برای دیدن آن باید به جزیره هرمز بروید. خاک این ساحل به دلیل داشتن اکسید آهن به طرز ملموسی سرخ رنگ است. این خاک علاوه بر زیبایی، استفاده‌های خوراکی نیز داشته و از آن در تهیه ادویه، سس و... استفاده می‌کنند.

در سفر به ساحل نقره‌ پوش کجا اقامت کنیم؟

در سفر به ساحل نقره پوش جزیره هنگام، گزینه‌های مختلفی برای اقامت پیش روی شماست. در این جزیره هتلی وجود ندارد اما در قشم هتل‌های متعددی می‌یابید که اگر قصد بازدید یک روزه از ساحل نقره‌ ای را داشته باشید، می‌توانید به قشم برگشته و در یک هتل مناسب اقامت کنید.

گزینه بعدی که برای اقامت پیش روی شما قرار دارد، اقامتگاه‌های بومگردی موجود در جزیره هستند. در این جزیره چندین اقامتگاه بومگردی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان اقامتگاه بومگردی مروارید، گاروم زنگی، بادگیر سفید، کارادنیز و... را نام برد. 

گزینه دیگری که برای اقامت در جزیره دارید، برپایی کمپ در دل جزیره است. به این منظور باید وسایل ضروری برپایی کمپ را همراه خود ببرید؛ از جمله این وسایل هم می‌توان به چادر، کیسه خواب، پتو، پیک نیک، مواد غذایی برای آشپزی، آب آشامیدنی، جعبه کمک‌های اولیه و چراغ قوه اشاره کرد.

در این مطلب به طور کامل با ساحل نقره‌ ای جزیره هنگام آشنا شدید، کوله‌بار سفرتان را ببندید و برنامه سفر خود را بچینید.

منبع: برترین ها

دیگر رسانه ها

کدخبر: 125160

ارسال نظر