خبرهای خوش برای سهامداران سهام عدالت؛ آغاز واریز سود 600 هزار تومانی / ۶ میلیون نفر سهام جدید می گیرند

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از پرداخت دو مرحله ای سود سهام عدالت خبر داد و گفت: بعضی از شرکت‌ها هنوز سود سهام را پرداخت نکردند که موظف هستند در یکی دو روز آینده انجام دهند؛ در غیر این صورت اسامی آن‌ها منتشر خواهد شد.

خبرهای خوش برای سهامداران سهام عدالت؛ آغاز واریز سود 600 هزار تومانی / ۶ میلیون نفر سهام جدید می گیرند

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از پرداخت دو مرحله ای سود سهام عدالت خبر داد و گفت: بعضی از شرکت‌ها هنوز سود سهام را پرداخت نکردند که موظف هستند در یکی دو روز آینده انجام دهند؛ در غیر این صورت اسامی آن‌ها منتشر خواهد شد.

بعد از ورود سهام عدالت در سال ۱۳۹۹ در بازار سرمایه، علل متعددی دست در دست هم دادند تا بازگشایی سهام به تاخیر بیفتد. به خصوص اینکه برای بازگشایی نمادهای معاملاتی یاد شده،‌ باید مجامع عمومی شرکت‌های سرمایه گذاری استانی برگزار می شد و افزایش سرمایه این شرکتها اعمال و ثبت می گردید تا در نهایت، هیات مدیره شرکتهای سرمایه‌گذاری استانی انتخاب و سپس معاملات این نمادها آزاد شود.

حالا مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، از پایان راه و تعیین تکلیف سهام عدالت خبر داد و گفت: با ارائه مدل جدید و بررسی‌های همه جانبه آنها، توانستیم پیوند لازم را بین شرکت تعاونی شهرستانی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی برقرار کنیم که ماحصل آن، برگزاری مجامع شرکت‌های ۳۰ استان تا شهریور ۱۴۰۳ خواهد بود؛ این در حالی است که عدم برگزاری مجمع، دلیل اصلی عدم بازگشایی سهام عدالت بوده است.

وی در خصوص زمان بازگشایی سهام عدالت ادامه داد: با توجه به اینکه تصمیم ۵۰ میلیون نفر و حتی ۲۰ درصد آنها به شدت روی بازار تاثیرگذار خواهند بود و فشار فروش بی سابقه‌ای را به بازار تحمیل می‌کنند، باید ساز و کارهای دقیقی برای چگونگی بازگشایی نمادها اتخاذ کنیم که هنوز در شورای عالی بورس هیچ تصمیمی در این خصوص اتخاذ نشده است؛ البته همچون گذشته، سود سهام عدالت پرداخت خواهد شد.

عشقی در خصوص زمان واریز سود سهام عدالت خاطرنشان کرد: به دلیل برگزار نشدن همزمان شرکت های پرتفوی سهام عدالت، امسال نیز در دو مرحله سود سهام عدالت برای مشمولان واریز خواهد شد که یک مرحله واریز در آذرماه و بخش دوم هم اواخر سال پرداخت می شود.

وی افزود: البته بعضی از شرکت‌ها سود سهام را پرداخت نکردند که موظف هستند در یکی دو روز آینده انجام دهند؛ در غیر این صورت اسامی آن‌ها منتشر خواهد شد.

سود جدید سهام عدالت تا قبل از شب یلدا واریز می شود.

بر اساس اعلام سازمان بورس سود جدید سهام عدالت تا قبل از شب یلدا واریز می شود.

 بر اساس مصوبه شورای عالی بورس، در سال جاری مجمع عمومی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت برگزار می‌شود.

سود سهام عدالت هم تا قبل از شب یلدا واریز خواهد شد.

به هیچ وجه برای دریافت سود سهام عدالت به درگاه اینترنتی مراجعه و پولی پرداخت نکنید.

دقت کنید که در حال حاضر هم ثبت‌نام جدیدی برای سهام عدالت وجود ندارد./مهر

طراحی سبد سهامی جدید برای جاماندگان سهام عدالت / ۶ میلیون نفر به سهامداران عدالت افزوده می‌شود

بخش دیگری از صحبت‌های رئیس سازمان بورس، به جاماندگان سهام عدالت تخصیص پیدا کرد. عشقی درباره این موضوع گفت: تخصیص سهام عدالت به ۳ گروه ایثارگران، بهزیستی و کمیته امداد در دستور کار دولت قرار گرفته و در حال برسی است؛ ضمن اینکه سهام عدالت جاماندگان در اختیار شورای عالی بورس نیست و سازمان خصوصی سازی باید دراین باره پاسخگو باشد.

رئیس سازمان بورس از طراحی سبد سهامی جدید برای جاماندگان سهام عدالت خبر داد و اظهار کرد: در صورت تصویب این طرح در دولت، ۵ تا ۶ میلیون نفر به سهامداران عدالت افزوده خواهد شد.

دولت به‌تازگی کلیتی از لایحه بودجه سال آینده را به مجلس ارائه داده است. بر اساس این لایحه، دولت در سال آینده قید واگذاری شرکت‌های دولتی و دارایی‌های سرمایه‌ای خود را زده است. این در حالی‌ست که پیشتر، دولت و نماندگان مجلس وعده داده بودند که سهام عدالت جاماندگان را از محل سهام دولت در شرکت‌ها تامین خواهند کرد. حالا این سوال مطرح است که تکلیف تامین منابع لازم برای سهام عدالت جاماندگان چه خواهد شد؟

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس در نشست خبری امروز با اصحاب رسانه  اظهار کرد که بحث تخصیص سهام عدالت جدید به مشمولان در حیطه اختیار سازمان بورس و شورای عالی بورس نیست و این موضوع بحثی است که بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، مسئولیت آن به دولت واگذار شده و امور اجرایی نیز به سازمان خصوصی سازی سپرده شده است.

با این حال عشقی اظهار کرد: اما برای یک سری مشمولان جدید که شامل سه طبقه افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد و همچنین ایثارگران هستند، سبد سهامی پیشنهادی ارائه شده است. این سبد سهامی در دولت در حال مذاکره است و در صورتی که این سهام نهایی شود، پنج تا ۶ میلیون نفر به دارندگان سهام عدالت اضافه خواهد شد.

رئیس سازمان بورس افزود: در رابطه با جاماندگان، آمار و اطلاعات دقیق‌ در دست سازمان خصوصی‌سازی است. وظیفه سازمان بورس و شورای عالی پس از واگذاری و در خصوص دارندگان سهام عدالت است.

علت تاخیر ۳ ساله از زبان رئیس سازمان بورس

عشقی با بیان این که تصمیم برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی از سال ۱۳۹۹ گرفته شد؛ اما به دلیل برخی ایرادها از جمله دولتی بودن اشخاص هیئت مدیره که هم با قانون تجارت و هم با روح سهام عدالت متناقص بود و همین امر باعث متوقف شدن مجامع شد، بیان کرد: انتخاب مدیران با این هدف که سهامداران حق مالکیت داشته باشند، از سال گذشته به صورت جدی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. اما با ارائه مدل جدید سعی بر این شد تا تمام ایرادات مرتفع گردد.

وی افزود: براساس تصمیمات گرفته شده برای اینکه مشکلی در روند برگزاری مجامع شرکت های سرمایه‌گذاری استانی ایجاد نشود، در تمام سهامداران می‌توانند در این مجامع شرکت کنند؛ از طرفی می‌توانند به تعاونی شهرستانی خود نمایندگی داده و در آخر سهامداران در صورت عدم حضور سهامداران رای به شرکت تعاونی می‌رسد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: تنها  شرط آن مشارکتی حداقل ۲۰ درصدی سهامداران خود در مجمع خواهد بود. با این تفاسیر بعید به نظر می‌رسد تاخیری در برگزاری مجامع شاهد باشیم.

مبلغ سود سهام عدالت امسال

مهدی سعادتی رئیس فراکسیون سهام عدالت مجلس از پرداخت سود قطعی ۱۴۰۲ به دارندگان سهام عدالت خبر داد و افزود سود سهام عدالت ۱۴۰۲ تا پایان آذرماه امسال پرداخت می‌شود.

به‌گفته سعادتی، سود سهام عدالت امسال برای برخی از سهامداران تحت پوشش، از یک تا دو میلیون تومان است و برای برخی دیگر از سهامداران هم مبلغ ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزارتومان برآورد شده است.

سال ۱۴۰۱ سود سهام عدالت مربوط به سال ۱۴۰۰ طی دو مرحله واریز شد. روند پرداخت مرحله اول از روز ۳۰ آذرماه ۱۴۰۱ آغاز و تا سوم دی ماه ادامه یافت. در مرحله نخست سهامدارانی که در پرتفوی سهام خود ۴۵۲، ۴۹۲ و ۵۳۲ هزار تومان داشتند به ترتیب ۵۱۰، ۵۵۵ و ۶۰۰ هزار تومان و افرادی که پرتفوی یک میلیون تومانی در اختیار داشتند، مبلغ یک میلیون و ۱۲۸ هزار تومان سود علی‌الحساب دریافت کردند.

فرآیند پرداخت مرحله دوم نیز روز ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ انجام گرفت. در اسفندماه نیز سهامدارانی که در پرتفوی سهام خود ۴۵۲، ۴۹۲ و ۵۳۲ هزار تومان دارایی داشتند، به ترتیب ۶۱۳، ۶۶۷ و ۷۲۱ هزار تومان سود دریافت کردند. همچنین افرادی که پرتفوی یک میلیون تومانی در اختیار داشتند، مبلغ یک میلیون و ۳۵۶ هزار تومان سود به ایشان تعلق گرفت.

سود 600 هزار تومانی سهام عدالت تا آخر آذر پرداخت می‌شود

عضو شورای عالی بورس گفت: با مصوبه امروز شورای عالی بورس نیمی از سود سهام عدالت به میزان حدود 600 هزار تومان برای دارندگان سهام عدالت تا پایان آذر پرداخت می‌شود.

بهمن عبداللهی، در مورد جلسه امروز شورای عالی بورس که با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و سایر اعضای حقیقی و حقوقی برگزار شد، گفت: در این جلسه سه موضوع مهم در مورد سهام عدالت مورد تصویب قرار گرفت.

وی گفت: اولین مصوبه این بود که برای زمینه‌سازی در باز شدن نمادهای شرکت‌های سرمایه‌گذاری عدالت در بورس نیاز به برگزاری مجامع استانی این شرکت‌ها است که در اولین گام قرار شد، مجمع استانی برای خراسان شمالی و زنجان به صورت آزمایشی تا دو ماه آینده برگزار شود و مجامع بقیه استان‌ها هم به ترتیب برگزار خواهد شد.

عضو شورای عالی بورس همچنین گفت: مصوبه دوم شورای عالی بورس امروز در مورد برگزاری مجامع شرکت‌های تعاونی شهرستانی سهام عدالت بود که مقرر شد، از امروز مجامع این استان‌ها با نصاب حداقل 20 درصد اعضای شهرستانی شرکت‌های تعاونی سهام عدالت برگزار شود که بعداً منتخبان این مجامع بتوانند در مجامع شرکت‌های استانی سرمایه‌گذاری عدالت حق رای داشته و حضور پیدا کنند.

رئیس اتاق تعاون ایران همچنین در مورد مصوبه سوم شورای عالی بورس گفت: قرار شد برای تقسیم سود عملکرد شرکت‌های سرمایه‌پذیر مربوط به سال 1401 امسال هم در دو مرحله پرداخت شود که در مرحله اول سودهایی که از شرکت‌ها جمع‌آوری شده حدود 30 هزار میلیارد تومان است که بین ذی‌نفعان سهام عدالت تقسیم می‌شود و برای دارندگان سهام به ارزش اسمی 532 هزار تومانی حدود 600 هزار تومان در مرحله اول سود پرداخت خواهد شد.

وی افزود: بقیه سود سهام عدالت به تدریج از شرکت‌های سرمایه پذیر وصول می‌شود. تا پایان سال جاری به حساب ذی نفعان پرداخت خواهد شد.

عبداللهی همچنین در مورد مصوبه دیگر شورای عالی بورس گفت: شرکت های تعاونی سهام عدالت شهرستانی طی دو سه سال گذشته مطالباتی دارند که قرار شد از 20 آذرماه بخشی از این مطالبات به صورت علی‌الحساب از سوی سازمان بورس پرداخت شود و بقیه مطالبات هم با دریافت صورت حساب تسویه شود.

عضو شورای عالی بورس تأکید کرد: پرداخت سود سهام عدالت به صورت متمرکز و از طریق سامانه سجام و روش‌های غیرحضوری مانند سال گذشته انجام می‌شود. تاکنون حدود 30 هزار میلیارد تومان سود شرکت‌ها وصول شده که این مبلغ تا آخر آذرماه پرداخت می‌شود و بقیه سودها هم تا پایان سال وصول و به حساب سهامداران عدالت واریز می‌شود.

به گزارش فارس، در حال حاضر حدود 49 میلیون نفر دارای سهام عدالت هستند که سه دهک پایین جامعه شامل مشمولان کمیته امداد، سازمان بهزیستی و دیگر اقشار کم‌درآمد سهام عدالت اسمی به مبلغ یک میلیون تومانی دارند. بقیه مردم سهام 532 هزار تومانی دارند که سود 600 هزار تومانی برای این دسته از سهامداران است و بخشی از سهامداران سهام 480 هزار تومانی و بقیه نیز به ارزشهای پایین‌تر در اختیار دارند که بخشی از سود (50 درصد) همه سهامداران سهام عدالت به تناسب تعداد سهم تا پایان آذرماه پرداخت می‌شود و بقیه 50 درصد دوم سود نیز تا پایان اسفندماه سال جاری پرداخت خواهد شد

دیگر رسانه ها

کدخبر: 116359

ارسال نظر