خبر مهم درباره مهلت تعویض شناسنامه‌های قدیمی و ثبت چهره جدید افراد برای تمدید کارت‌های ملی 

رئیس سازمان ثبت احوال کشور اعلام کرد: از شهروندان خواسته می‌شود نسبت به تعویض شناسنامه‌ها اقدام کنند. او از تعیین تکلیف کارت‌های هوشمند ملی نیز خبر داد.

خبر مهم درباره مهلت تعویض شناسنامه‌های قدیمی و ثبت چهره جدید افراد برای تمدید کارت‌های ملی 

رییس سازمان ثبت احوال از احتمال تعریف بازه زمانی برای تعویض شناسنامه ها در آینده نزدیک خبر داد و گفت: امکان دارد تا چندی دیگر پس از هماهنگی با دستگاه های مختلف بازه زمانی برای تعویض شناسنامه ها را تعریف کنیم.

به گزارش عرشه آنلاین، هاشم کارگر، رییس سازمان ثبت احوال در تشریح آخرین وضعیت صدور کارت های ملی هوشمند در جمع خبرنگاران تصریح کرد: عقب افتادگی دو سال و شش ماهه ای در حوزه صدور و تحویل کارت های ملی وجود داشت که حدود ۱۰ میلیون کارت ملی هوشمند را شامل می شد که خوشبختانه اواخر سال گذشته ۱۰ میلیون کارت صادر و بدهی قبلی به اتمام رسید.

رییس سازمان ثبت احوال با بیان اینکه ثبت نام کارت ملی هوشمند نیمه دوم سال بروز می‌شود، گفت: توصیه جدی ما این است که شهروندان حتما برای تعویض شناسنامه اقدام کنند.

رییس سازمان ثبت احوال کشور درباره لزوم تعویض شناسنامه‌های قدیمی گفت: توصیه جدی ما این است که شهروندان حتما برای تعویض شناسنامه اقدام کنند. به این ترتیب هم اطلاعات آن‌ها در پایگاه داده‌های ثبت احوال به‌روز می‌شود و هم از بسیاری سو‌استفاده‌ها جلوگیری خواهد شد؛ البته امکان دارد تا چندی دیگر پس از هماهنگی با دستگاه‌های مختلف، بازه زمانی برای تعویض شناسنامه‌ها تعریف کنیم.

ثبت نام کارت ملی هوشمند نیمه دوم سال بروز می‌شود 

رییس سازمان ثبت احوال تاکید کرد: در تلاش هستیم نیمه اول سال جاری حدود ۵ میلیون ثبت نام جدید که بخشی مربوط به سال ۱۴۰۰ و اکثریت آن مربوط به سال ۱۴۰۱ است را تحویل دهیم تا به این ترتیب در صورت همراهی و همکاری شرکا ثبت نام کارت های ملی هوشمند را در نیمه دوم سال جاری بروز کنیم و تحویل کارت هر متقاضی در کمتر از یک ماه انجام شود.

اعتبار تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵

باز مطالعه و تحقیق مجدد برای کارت های ملی

رییس سازمان ثبت احوال کشور افزود: بر اساس آنچه که پیشتر نیز در رسانه ها اطلاع رسانی شده است تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت. اما برای موضوع تمدید کارت های ملی یکی از اقداماتی که دنبال می کنیم باز مطالعه و تحقیق مجدد برای کارت های ملی است.

وی ادامه داد: در حقیقت مطالعات کارت های ملی هوشمند فعلی مربوط به ۱۵ سال قبل است، باتوجه به تغیرات حوزه فناوری، بی تردید بازنگری در وضعیت کلی کارت های ملی ضروری است تا با کمترین هزینه و بیشترین کارایی این کارت ها برای متقاضیان صادر شود. برای مثال یکی از مواردی که بعضا مورد اعتراض قرار گرفته است شیوه عکس های استفاده شده بر روی کارت های ملی است که قطعا برای تمدید بعد از سال ۱۴۰۵ این موضوع و موارد بسیار دیگری در مطالعات مدنظر قرار خواهد گرفت.

ثبت چهره جدید افراد برای تمدید کارت های ملی 

برای استفاده از قابلیت کارت‌های ملی نیازمند کارت خوان های متفاوتیم

کارگر تاکید کرد: قطعا در تمدید کارت های ملی باید چهره جدید افراد ثبت شود که در مطالعات همه راهکارهای مناسب و بهره گیری از فناوری های بروز مورد تحقیق قرار می گیرد. کارت های ملی فعلی نیز قابلیت های زیادی دارد؛ اما برای بهره برداری از این قابلیت ها نیازمند کارت خوان های متفاوتی است که شاید بعضا امکان استفاده از این قابلیت ها را دشوار کرده است.

احراز هویت افراد باید غیرحضوری باشد

فعالیت سامانه احراز هویت و تشخیص چهره در کشور 

رییس سازمان ثبت احوال کشور در پاسخ به سوالی درباره سامانه تشخیص چهره ایرانیان نیز گفت: پردازش تصویر در حوزه های مختلف در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد؛ در حقیقت احراز هویت باید غیرحضوری باشد بر همین اساس باید سامانه ای وجود داشته باشد که به لحاظ چهره تشخیص انجام و اصالت هویتی فرد را احراز کند. این سامانه در حال حاضر مبتنی بر توان داخلی تولید و در حال استفاده است و در آینده نیز سامانه های دیگر سازمان ثبت احوال کشور همانند« هدا » از سامانه تشخیص چهره استفاده خواهند کرد.

احتمال تعریف بازه زمانی برای تعویض شناسنامه ها

وی درباره تعویض شناسنامه ها نیز گفت: برای تعویض شناسنامه ها بازه زمانی نگذاشتیم؛ اما توصیه جدی ما این است که شهروندان حتما برای تعویض شناسنامه اقدام کنند. به این ترتیب هم اطلاعات آنها در پایگاه داده های ثبت احوال به روز می شود و هم از بسیاری سو استفاده ها جلوگیری خواهد شد و البته امکان دارد تا چندی دیگر پس از هماهنگی با دستگاه های مختلف، بازه زمانی برای تعویض شناسنامه ها تعریف کنیم.

صدور شناسنامه های جدید یک تا سه روز زمان می برد

کارگر درباره زمان لازم برای تعویض و صدور شناسنامه های جدید گفت: در سازمان ثبت احوال زمان صدور شناسنامه ها یک تا سه روز زمان می برد، اما زمان ارسال آنها توسط پست و رسیدن به دست متقاضی موضوعی است که به شرکت پست ارتباط دارد و در شهرهای بزرگ طولانی تر است.

مجوز ارائه خدمات ثبت احوال در دفاتر پیشخوان دولت نیازمند رعایت ضوابط 

وی تاکید کرد: دفاتر پیشخوان دولت ارائه دهنده خدمات دولتی هستند و برای ارائه خدمات ثبت احوال ضوابطی وجود دارد که اگر آنها را رعایت کنند سازمان ثبت احوال برای ارائه این خدمات به آنها مجوز می دهد.

محاسبه و اعلام نرخ باروری سال ۱۴۰۱ بزودی 

رییس سازمان ثبت احوال کشور درباره ارائه آمارهای ثبتی از سوی سازمان ثبت احوال کشور نیز گفت: سازمان ثبت احوال سازمانی است که هر آماری که ارائه می دهد مبتنی بر داده های ثبتی است؛ لذا این آمار قابل اتکا هستند. نرخ باروری بر همین اساس برای سال ۱۴۰۰ محاسبه و اعلام شد و بزودی نرخ باروری برای سال ۱۴۰۱ نیز محاسبه و اعلام خواهد شد.

صدور الکترونیکی گواهی ولادت و فوت تا یک ماه آینده 

وی درباره صدور گواهی ولادت و فوت الکترونیکی نیز گفت: در تلاش هستیم فرایندها را الکترونیک کنیم و در همین راستا ظرف یک ماه آینده بحث الکترونیک شدن گواهی های ولادت و فوت اجرایی خواهد شد.

خدمات جدید ثبت احوال برای مشاهده شجره نامچه خانواده ها و ویرایش نشانی افراد 

کارگر در بخش دیگری از صحبت های خود به سامانه «سهیم» سازمان ثبت احوال کشور اشاره کرد و افزود: بستری فراهم شده تا در تعامل با مردم، همه خدمات ثبت احوال را در قالب آن ارائه کنیم که در حال حاضر ۱۹ خدمت در این سامانه ارائه می شود و روز به روز نیز تعداد این خدمات افزایش می یابد. یکی از اقدامات سازمان شجره نامچه خانواده است که مشخصات فرد، پدر، مادر و همه فرزندان را قابل مشاهده کرده است و نشانی که از افراد در پایگاه ثبت احوال وجود دارد نیز قابل مشاهده است و امکان ویرایش برای همه آنها فراهم شده است.

وی تاکید کرد: این شجره نامچه روز به روز کامل تر خواهد شد. بی تردید یکی از موضوعات مهم در کشور روابط سببی و نسبی است که در موضوعات اقتصادی و... بسیار حائز اهمیت است و بحث ذینفع واحد در مسائل اقتصادی نیز در حال حاضر در کشور ما جایش خالی است که در صورت تحقق از بسیاری تخلفات جلوگیری می شود.

منبع: مهر

دیگر رسانه ها

کدخبر: 87490

 • ناشناس

  ازبس‌گرسنگی‌خوردیم‌مثل‌افریقاها‌شدیم‌ازرومان‌نمی‌شود‌برویم‌شناسنامه‌عوض‌کنیم

 • محسن

  آیا مسول یا مسلمانی هست کمک کنه من کارگر سرگزر به فاطمه زهرا ع چهار روزه کار گیرم نیامده دو تا بچه کوچیک دارم و مستجرم دو ماهه اجاره خانه ندادم و مغازه هم دیگه بهم نسیه نمیده دستم از همه جا کوتاهه،
  به جون بچه هام ۵هزار تومن توی کارتم هست
  زنم زانوش آب آورده نمیتوانم دکتر ببرم، به امام رضا ع بچه ها دیشب چیزی نخوردن و الان چطور با چه روی خونه برم، فقط مقداری که بتونم برای بچه ها نون خالی بخرم
  ۵۸۵۹۸۳۱۲۲۸۹۳۲۳۸۹ محسن ب

 • ناشناس

  همه این کارا فقط برای پول گرفتن از مردمه والا وظیفه دولت اینکه یه مدرک شناسایی رو با احترام به آدرس مردمش بفرسته البته رایگان نه با پول و اینهمه برو و بیا

 • ناشناس

  من سه ساله درخواست کارت ملی دادم هنوزبدون کارت ملی هستم شناسنامه بخوام فکرکنم بعدازمرگم صادربشه

 • ناشناس

  بابا ول کنید صدسال طول کشید کارت ملی بیاد حالا باز نوبته شناسنامه اس؟ اصن وقتی کارت ملی هست اون به چه درد میخوره
  بدون هم معنی ندارن الکی ملت رو علاف میکنید و باید هزینه کنن
  الان مشکلات مملکت سر شناسنامه اس؟
  خجالت بکشید دیگه بااین نظم نوین جهانیتون یهو یه جی پی اس وصل کنید دونه دونه به ملت و تمام

 • علیرضا

  دوماه دیگه میشه دوسال که درخواست کارت ملی مفقودی خودم دادم خبری نیست وهمچنان منتظر و گوش بزنگ

 • ناشناس

  مرد باشید ، سر موقع کارتان را انجام بدهید ، حتما مردم استقبال میکنند . من میترسم شناسنامه را ببرم تعویض ، دیگه دستم به شناسنامه نرسه !!!!

 • راضیه

  واسه کارت ملی هایی که سروصورتمون مث ادمای نخستین کنن عجله ای نیست

 • Saman

  هیچی دیگه مردم از این ب بعد تو صف تعویض شناسنامه و چند ماهی هم منتظر شناسنامه جدید باشن اون تر کارت ملی ،مردم نون برای خوردن ندارن یک هزینه هم باید برای تعویض شناسنامه بدن

 • ناشناس

  دولت هر وقت پول کم میار ه میره سراغ جیب مردم یا شناسنامه عوض می‌کنند یا کارت ملی یا پلاک ماشین

 • ایراهیم

  سلام بهتر نیست بجای درج خبر یک سری به ثبت احوال بزنید ببینید که تعوبض و صدور یک شناسنامه حداقل بین یک تا سه ماه زمان میبرد نه سه روز. برگه درخواست بردم بعد از یک ماه ثبت احوال میگه هنوز صادر نشده.هنوز در نوبت هستید؟

 • غلامقادرحوت

  چطورمن رفتم ثبت احوال شهرستان قصرقند میگه جلدشناسنامه درکل استان نداریم

ارسال نظر