ماجرای دلخراش نجات یک زن از اعدام توسط علی دایی

سحرگاه 17 آذر ماه وقتی برای اجرای حکم در ندامتگاه کرج پای چوبه دار رفت در آخرین لحظات با رضایت اولیای دم از مرگ نجات یافت.

ماجرای دلخراش نجات یک زن از اعدام توسط علی دایی

هفدهم آذر ماه پارسال بود که زن جوان به اتهام قتل عمد قرار بود قصاص شود اما لحظات اخر بود که با تلاش کمیته صلح سازش اولیای دم تن به رضایت دادند و درفضای مجازی با انتشار فیلمی از متهم خانواده اش پیشکسوت فوتبال کشورمان علی دایی قرار شد درخواست شرط رضایت اولیای دم را پرداخت کند اما هنوز با گذشت هشت ماه از این ماجرا متهم در زندان است و هیچ خبری از وعده علی دایی نیست.

به گزارش عرشه آنلاین، سحرگاه ۱۷ آذر ماه  وقتی برای اجرای حکم در ندامتگاه کرج پای چوبه دار رفت در آخرین لحظات با رضایت اولیای دم از مرگ نجات یافت.

 ماجرای این پرونده جنایی از ۱۹ مرداد سال ۸۴ همزمان با کشف جسد خونین مردی جوان در خانه‌اش آغاز شد. نخستین بررسی‌های تیم جنایی استان البرز نشان می‌داد مقتول با شلیک یک گلوله به سینه‌اش جان باخته است. در ادامه تحقیقات جسد این مهندس جوان به پزشکی قانونی منتقل شد و کارآگاهان با بررسی تماس‌های تلفنی مقتول ردپای یک زن را پیدا کردند. با دستگیری وی و همسرش سرانجام راز این جنایت فاش شد.

زن ۲۰ ساله در بازجویی‌ها گفت: من این مهندس جوان را کشتم. نمی‌خواستم این اتفاق بیفتد اما مجبور شدم الان هم خیلی پشیمانم.

زن جوان در حالی که گریه می‌کرد گفت: شوهرم مرا مجبور به این کار کرد. او مرا وادار می‌کرد با ترفند سر راه مردان ثروتمند قرار بگیرم تا در فرصتی مناسب او با اسلحه به محل قرار ما بیاید و اقدام به سرقت مسلحانه و اخاذی کند. روز حادثه هم وقتی من در حال صحبت با مقتول بودم شوهرم سررسید و با اسلحه او را تهدید کرد که اگر می‌خواهی آبرویت نرود باید پول بدهی اما او در دفاع از خودش با شوهرم درگیر شد و من هم به ناچار اسلحه‌ای که در کیفم داشتم را بیرون آوردم و دو گلوله به مهندس جوان شلیک کردم که یک گلوله به دیوار و گلوله بعدی به سینه او خورد.

با اعترافات این زن همسرش نیز دستگیر شد و پس از چندین جلسه محاکمه در دادگاه کیفری البرز زن جوان به قصاص و ۱۰ سال حبس به خاطر سرقت مسلحانه و اخاذی و شوهرش نیز به اتهام سرقت مسلحانه به ۱۵ سال حبس محکوم شد و این حکم از سوی دادرسان دیوان عالی کشور مهر تأیید خورد.

با تأئید این حکم پرونده زن جوان به شعبه ششم اجرای احکام رفت تا سحرگاه چهارشنبه ۱۷ آذر حکم قصاص انجام شود.

ساعت شش بامداد  در گرگ و میش هوا درهای آهنی زندان کرج باز شد و زن ۳۶ ساله قدم در حیاط زندان گذاشت. زن زندانی با دیدن چوبه دار به سختی قدم‌های لرزانش را روی زمین می‌کشید و به سمت ایستگاه مرگ حرکت می‌کرد. از شب قبل که او را به سلول انفرادی و قرنطینه برده بودند می‌دانست آخرین شب زندگی‌اش را پشت سر می‌گذارد اما باز هم ندائی در درونش به او امید می‌داد که از لطف و بخشندگی خداوند ناامید نشو. در آخرین لحظات زندگی به راز و نیاز پرداخت و به خاطر گناهانش طلب عفو کرد.

رئیس شعبه ششم اجرای احکام دادگستری کرج، مسئولان زندان فردیس و ندامتگاه کرج، مددکاران و اولیای دم مقتول در زندان حضور یافتند. مذاکرات برای بخشش متهم با اولیای دم ادامه داشت اما خبری از بخشش نبود. بالاخره زن جوان روی سکوی اعدام رفت و طناب دور گردنش حلقه شد. در حالی که زن جوان چشمانش را بسته و در انتظار مرگ ایستاده بود ناگهان صدای قاضی  شعبه ششم اجرای احکام را شنید که دستور داد طناب را از گردنش باز کنند و او را پایین بیاورند.

اولیای دم که فرزند مقتول بود. در آخرین لحظات او را بخشیدند و زن جوان بعد از ۱۶ سال از کابوس مرگ رهایی یافت.

او سجده کنان روی زمین نشست و در شوک این معجزه الهی به گریه افتاد.

محسن اکبرپور مددکار ندامتگاه کرج گفت: با جلب رضایت اولیای دم و به شرط اینکه متهم مبلغی را برای انجام امور خیریه بپردازد از اجرای حکم قصاص جلوگیری شد.

گفت‌وگو با زن جوان بعد از رضایت

وقتی که از زندان به سلول انفرادی منتقل شدی چه حسی داشتی؟

وقتی اسم خودم را از بلندگوی زندان شنیدم و مرا به سلول انفرادی منتقل کردند دیگر مطمئن شدم که قرار است اعدام شوم.

فکرش را می‌کردید که بخشیده شوید؟

نه هرگز چون من خودم را مستحق مرگ می‌دانستم و در این مدت چون می‌دانستم که اولیای دم راضی به رضایت نیستند، امیدم به اینکه بخشیده شوم کمرنگ شده بود. اما واقعاً نباید هیچ وقت از لطف خدا ناامید شد. خانواده مقتول و مددکاران زندان خیلی در حقم لطف کردند.

در مدتی که در زندان به سر می‌بردید چه کردید؟

در این مدت هنرهای مختلفی یاد گرفتم و خیاطی و کارهای هنری انجام می‌دادم.

می‌خواهی بعد از آزادی چه کار کنی؟

می‌خواهم یک عمر در خدمت پدر و مادرم باشم و با هنرهایی که یاد گرفتم کسب درآمد کنم.

از شوهرت خبر داری؟

او به ۱۵ سال حبس محکوم شد و همان سال‌های اول از هم جدا شدیم ولی به تازگی شنیدم بعد از آزادی از زندان دوباره به خاطر مواد مخدر دستگیر شده است.

سحرگاه چهارشنبه قرار بود زن جوانی به اتهام قتل در زندان رجایی‌شهر کرج پای چوبه دار برود.

رهایی از قصاص در دقیقه ۹۰ با تلاش علی دایی صورت گرفت.

 «آقای علی دایی خیلی ازتون تشکر می‌کنم که باعث شدید من دوباره به پدر و مادرم برسم.» فیلم‌ ۲۰ثانیه‌ای زنی جوان که در کنار پدر و مادرش و پسر جوانی به‌دلیل نجاتش از قصاص از اسطوره فوتبال کشورمان تشکر می‌کند، دو روزی است سوژه داغ شبکه‌های اجتماعی شده است؛ موضوعی که با واکنش مثبت کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه بود./ رکنا

دیگر رسانه ها

کدخبر: 39585

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها

      ارسال نظر