خبر فوری:

دلار صداوسیما آمد + قیمت

دلار در بازار آزاد کاهشی شد، اما در بخش توافقی و سهمیه‌ای افزایشی. چند نرخی بودن به قیمت سکه سرایت کرد و محدودیت زمان و میزان معاملات برای سکه رفاه هم رقم خورد. آیا می‌دانید قضیه دلار صداوسیما در بازار چیست؟

دلار در بازار آزاد کاهشی شد، اما در بخش توافقی و سهمیه‌ای افزایشی. چند نرخی بودن به قیمت سکه سرایت کرد و محدودیت زمان و میزان معاملات برای سکه رفاه هم رقم خورد. آیا می‌دانید قضیه دلار صداوسیما در بازار چیست؟

 به گزارش عرشه آنلاین، اقتصاد نیوز نوشت: با توجه روند نرخ در بازار رسمی و غیر رسمی برخی می‌گویند بازارساز  از این فرصت استفاده می‌کند تا واگرایی نرخ‌ها را کم کند. اما یکسری از معامله‌گران معتقدند بازار درحال کف‌سازیست. چون نیاز نرخ توافقی برای تقاضای مصرفی است و وقتی این تقاضا حاضر به خرید با این نرخ است، یعنی این قیمت می‌تواند کف بازار باشد.

در بازار یک قیمت جدید نیز سوژه شد. قیمتی که صدا و سیما برای دلار اعلام می‌کند. معامله‌گران در کنار آن ۶ نرخی که برای دلار هست به یک نرخ هفتم هم توجه می‌کنند. درحالیکه در بازار نرخ توافقی حوالی ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان است، صدا و سیما قیمت دلار را ۲۹ هزار تومان اعلام می‌کرد. این قیمت به دلار صدا و سیما معروف شد.

مداخله شدید بازار ساز  و عرضه سنگین دلار  از هفته گذشته تا امروز  باعث شده که نرخ دلار در تهران رشد چشمگیری پیدا نکند و اسکناس آمریکایی در تهران به سمت عقب برگردد.  قیمت دلار که روز گذشته تحت تاثیر تحریم ها یک کانال بالا رفته بود  یکشنبه ۲۹ خرداد ماه یک کانال پایین آمد.

قیمت دلار کاهشی شد

در بازار آزاد یکشنبه قیمت دلار در تهران با بازارهای مرزی کاهشی بود. در بین شهرهای مهم هرات، کاهش بیشتری از سایر بازارها داشت، دلیل کاهش بیشتر دلار هرات به گفته معامله‌گران افت معاملات بود، افتی که تحت تاثیر محدودیت‌های اعمال شده طالبان بر بازار ارز است.هرچه نرخ در بازار غیر رسمی کاهشی بود، در بازار رسمی قیمت‌ها تمایل به نزول نداشتند.نرخ دلار در بازار متشکل تغییر نکرد و طبق گفته صرافان نرخ توافقی و فروش سهمیه‌ای کمی بالاتر از روز قبل شد.

بازار ارز در حال کف سازی است؟

بنا به گزارش اکوایران، برخی می‌گویند بازارساز در حال استفاده از این فرصت است تا واگرایی نرخ‌ها را کم کند. اما یکسری دیگر از معامله‌گران اعتقاد دارند بازار درحال کف‌سازی است چون نیاز نرخ توافقی برای تقاضای مصرفی است و وقتی این متقاضیان حاضر به خرید با این نرخ هستند، یعنی این قیمت می‌تواند کف بازار باشد.

این گروه از معامله‌گران می‌گویند برخلاف آن چیزی که مدیر روابط عمومی بانک مرکزی توییت می‌کند، ارزهای عرضه شده به بازار، بدون مشتری نمانده و اتفاقا کسانی که می‌خرند از جنس تریدر نیستند بلکه تقاضایی هستند که به هر دلیلی نیاز به دپو دارند.

قیمت دلار صداوسیما رونمایی شد

در بازار یک قیمت جدید نیز سوژه شده است؛ قیمتی که صدا و سیما برای دلار اعلام می‌کند. معامله‌گران در کنار آن ۶ نرخی که برای دلار وجود دارد به یک نرخ هفتم هم توجه می‌کنند: قیمت دلار صدا و سیما.

درحالیکه در بازار نرخ توافقی حوالی ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان است، صدا و سیما قیمت دلار را ۲۹ هزار تومان اعلام می‌کرد. این قیمت به دلار صدا و سیما معروف شد.

پیش بینی آینده قیمت دلار

در مورد آینده دلار تحلیلگران فنی به مرز ۳۱ هزار و ۴۰۰ تومان توجه دارند و می‌گویند قیمت دلار زیر این سطح وارد فاز نزولی می‌شود و بالای آن، از فضای نزولی دور خواهد شد.

یک نگاه تاریخی نیز در بازار یکشنبه وجود داشت و  در بازار دست به دست می‌شد. این نگاه تاریخی اعتقاد داشت معمولا دلار تا خرداد افزایشی و بعد از خرداد وارد یک مسیر نزولی می‌شود.

بررسی‌های اکوایران نشان می‌دهد از سال ۹۷ تا ۱۴۰۰ یک چنین الگویی در بازار وجود نداشته است.

پیام کاهشی شدن حباب سکه

در بازار سکه، حباب به زیر دو میلیون آمد، کاهش حباب زیر سطح دو میلیون از منظر برخی معامله‌گران به منزله دور شدن یا نزدیک شدن به یک آستانه است. به این معنی که هرموقع حباب بازار به بالای دو میلیون می‌رسد یک اصلاح می‌زند و دوباره برمی‌گردد. و به گونه ای سکه با حباب دو میلیونی هماهنگ شده است.

اتفاق دیگر  در بازار سکه محدودیت‌های اعمال شده برای سکه رفاه بود. برعکس بازار ارز متشکل که در زمان نوسان، ساعت کاری آن افزایش پیدا می‌کند در بازار سکه ساعت کاری محدودتر شد.

سقف معاملاتی سکه نیز به ده سکه محدود شد سیاست گذار تصور می کند قیمت سکه رفاه به سکه بازار سیگنال می‌دهد. بعد این اقدامات معامله‌گران به کنایه می‌گفتند امیدواریم بازار مسکن، خودرو و خورد و خوراک را همینطوری مدیریت کنند.

نکته بازار یکشنبه خبر لحظه آخری از هرات بود که ظاهرا معاملات فردایی راه افتاده، ولی نرخی از فردایی در بازار اعلام نشد.

دیگر رسانه ها

  • حامد

    صرافی رفتم بگیرم گفت نداریم دلار 29هزارت ومانی .دوروغ .جز جدا نشدنی از سیستم کشور ماشده

ارسال نظر