خبر فوری:

اعلام زمان واریز مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی از آغاز واریز مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان از ۲۵ و ۲۶ خرداد ماه خبر داد و گفت: معوقات فروردین و اردیبهشت هم طی دو ماه بعدی تسویه خواهد شد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: واریز حقوق خرداد ماه بازنشستگان مطابق روال و مبلغ قبلی از بیستم این ماه آغاز و مابه‌التفاوت خرداد، از ۲۵ این ماه به‌صورت جداگانه پرداخت خواهد شد. مابه‌التفاوت فروردین و اردیبهشت مستمری‌ها نیز طی دو ماه بعدی تسویه خواهد شد

میرهاشم موسوی با حضور در شبکه خبر سیما توضیحاتی پیرامون مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی ارائه و اظهار کرد: برای افزایش حقوق بازنشستگان، قانون داریم و باید میزان افزایش حقوق را براساس مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی به هیئت دولت پیشنهاد دهیم. ماده ۹۶ افزایش مستمری را بر اساس هزینه‌های زندگی مورد تأکید قرار می‌دهد و ماده ۱۱۱ تأکید دارد که حداقل مستمری نباید از حداقل دستمزد کارگری کمتر باشد تا سطح حداقلی معیشت با رویکرد عدالت برای بازنشستگان نیز حفظ شود.

وی افزود: پیشنهاد ما حفظ همین سطح حداقلی بود که با مصوبه دولت، رقم خورد.مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه ابلاغیه هیئت‌وزیران دارای چند سطح افزایشی است گفت: در اولین سطح، برای حداقلی بگیران و مستمری‌بگیران حداقلی بگیر و زیر حداقلی بگیر، ۵۷.۴ درصد افزایش در سال جدید خواهیم داشت. البته سطوح درآمدی پایین ممکن است افزایش بیشتری هم داشته باشند و بیش از ۵۷.۴ درصد باشد، زیرا در مصوبه دولت قید شده است که حداقل حقوق نباید از عدد پنج میلیون و ۵۸۰ هزار تومان کمتر باشد.

پیشنهاد | بیشتر بخوانید :

موسوی ادامه داد: عدد حداقل دستمزد را در سطوح درآمدی ۵۷ درصد رشد می‌دهیم که به‌علاوه بن مسکن و ... می‌کنیم و هرچه قدر به عدد مذکور نرسید مابه‌التفاوت می‌دهیم به نحوی که به آن عدد پنج میلیون و ۵۸۰ هزار تومان برسد و لذا هرچه قدر دریافتی کمتر باشد میزان افزایش بیشتر خواهد بود. از آن‌سو ممکن است افزایش در برخی افراد، کمتر از این میزان باشد اما به‌طور متوسط برآورد ما این است که ۵۱ درصد رشد متوسط را در حقوق حداقلی بگیران خواهیم داشت. عائله‌مندی و حق اولاد هم به این مبلغ افزوده خواهد شد و برآورد ما این است که حقوق یک بازنشسته حداقلی بگیر با دو فرزند به حدود شش میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌رسد.

وی با بیان اینکه سطح بعدی مصوبه مربوط به بالاتر از حداقلی بگیران تا سقف ۱۰ میلیون تومان حقوق است گفت: حقوق این افراد ۱۰ درصد رشد می‌یابد به‌علاوه مبلغ ثابت ۶۵۰ هزار تومان تحت عنوان کمک‌معیشت که برآورد ما این است حقوق افراد در این طبقه حدود ۲۰ درصد رشد پیدا می‌کند. آن مبلغ ثابت ۶۵۰ هزار تومان تا سقف ۱۰ میلیون تومان حقوق را بپر می‌کند به عنوان مثال اگر کسی ۹ میلیون دریافت می‌کرده با ۱۰ درصد افزایش، حقوقش به ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان می‌رسد و ۱۰۰ هزار تومان دیگر اضافه می‌شود تا ۱۰ میلیون تومان را پر کند. برای سطح آخر و حقوق بگیران بالاتر از ۱۰ میلیون تومان هم افزایش ۱۰ درصدی در نظر گرفته‌شده است.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه حدود ۷۰ درصد مستمری‌بگیران ما حداقلی بگیر و زیر حداقلی بگیر هستند که افزایش ۵۷.۴ درصدی یک افزایش خوبی برای این گروه بود اظهار کرد: البته هزینه‌های معیشت و زندگی فراتر از اینهاست اما برای فردی که سه تا چهار میلیون تومان در اسفند ۱۴۰۰ می‌گرفته این رقم به حدود پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است.

موسوی افزود: البته علاوه بر اینها حق عائله‌مندی و حق اولاد را هیئت‌امنا باید تصویب کند که بعد از اعلام این مبالغ، آن آیتم‌های جانبی هم روی احکام اعمال خواهد شد.

وی با بیان اینکه این مصوبه بر اساس ماده ۹۶ باید بتواند هزینه‌های زندگی را تأمین کند که معیار نرخ تورم است و این افزایش متناسب با نرخ تورم اتفاق افتاده است گفت: معتقدیم باید در زمینه تأمین معیشت عزیزان بازنشسته در همه سطوح درآمدی تا جایی که بتوانیم اقدام کنیم، اما خب اقتضائات صندوق و محاسبات بیمه‌ای مطرح است و با توجه به شرایطی که داریم ممکن است وضعیت ما تا حدودی تحت‌الشعاع قرار بگیرد. اما به‌طورکلی ما متعهد به این هستیم که شرایط بازنشستگان را در باب حقوق مطلوب‌تر کنیم.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی ادامه داد: وضعیت صندوق تأمین اجتماعی در زمان تحویل از دولت قبل مشخص بود. بالغ‌بر ۹۰ هزار میلیارد تومان به بانک ناشی از کسری منابع، بدهی داشتیم. از ابتدا تأکیدم روی این موضوع بود که برای تأمین حقوق به سراغ استقراض از بانک نرویم. این اقدام در حال انجام است و چندان به دنبال استقراض از بانک نرفته‌ایم.

موسوی افزود:  در سال ۱۴۰۰ فقط  در ماه اول حضورم در سازمان رقمی را از بانک به ناچار استقراض کردیم اما پس از آن پافشاری کردیم که به سراغ استقراض از بانک نرویم؛ مگر در شرایط بحرانی که فعلاً این‌گونه نیست. دولت ۷۳ هزار میلیارد تومان از بدهی‌اش را به ما تأدیه کرده تا بتوانیم بخشی از بدهی بانک را تسویه کنیم.

وی درباره زمان پرداخت معوقات گفت: پیاده‌سازی نرم‌افزاری احکام جدید، فرایند پیچیده‌ای دارد و پیش‌بینی می‌کنیم چهارتا پنج روز زمان ببرد. بنای ما بر این است که چون پرداختی ما از بیستم هرماه بر اساس حروف الفبا شروع می‌شود ما به روال عادی قبلی حقوق خرداد را می‌پردازیم و برآورد ما این است که واریز اولین مابه‌التفاوت مربوط به خرداد را از ۲۵ و ۲۶ ام خرداد شروع کنیم و برای فروردین و اردیبهشت هم طی دو ماه بعدی تسویه خواهد شد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره توسعه پوشش بیمه همگانی گفت: امروز حدود ۷۳ درصد جامعه از بیمه های اجتماعی بهره مند هستند که حدود ۵۲ درصد برعهده تامین اجتماعی است و یکی از رویکردهای ما بر اساس اصل ۲۹ قانون اساسی توسعه پوشش بیمه همگانی است و در همین راستا در شش ماه دوم سال گذشته حدود ۷۰۰ هزار نفر را تحت پوشش بیمه درآوردیم که بخشی از آن در قالب بیمه فراگیر خانواده ایرانی انجام شد و این طرح را ادامه خواهیم داد.

انتهای پیام

 

دیگر رسانه ها

 • یی

  جناب حداقلی تو که میگی متناسب سازی اجرا میکنی حالا کمک مسکن و کمک معیشت که متناس ب سازی است کردی تو شکم حقوق واقعا که

 • ناشناس

  چرا افزایش حقوق سه ماه روباهم نمیدین که به دردی بزنیم میخوایین تیکه تیکه بهمون بدین مظلوم گیراوردین این مبلغ که دیگه برای شما خیلی ناچیزه همه فزایش ها ی سه ماه رو باهم بدین بی دین ها

 • ناشناس

  به آقا بگید تو ۴۰سال ماده ۹۶ و۱۱۱ این بود
  چرا مردم چند مدت سرکار گذاشته بودی وهی می گفتی طبق این ماده ها پیشنهاد دادیم
  پس چرا از این مصوبه دولت خیلی خوشحال شدی وبیشتر می تونید بالا بکشید
  واقعا این افزایش در حد خط فقر است خجالت آور است
  گفته خودتان را بعنوان قانون شورای عالی کار قبول نکردید
  خدا جای حق نشسته وجواب ظلم کنکدگان را خودش می دهد
  شما ۳۸ درصد حق بیمه اضافه راکردید واز مردم می گیرید پس اون موقع قاانون رارعایت نمکنید

 • مسلم دیانت پورچ

  اصل اضافه حقوق 38درصدی چی شد 50 درصدافزا یش نمایندگان را کی پرداخت می کنید

 • باز نشسته سایر سطوح

  مگه حق بیمه پرداختی ما از حق بیمه حداقل بگیرها کمتر بود یا یا کار ما از آنها کمت ر و بی ارزش تر به این میگن عدالت تامین اجتماعی باید باز سازی بشه و مستقل.همه جا از کسانی حمایت البته آن هم نمیشه گفت حم ایت میشه از مابقی نمیشه یارانه به آنها میدن به ما نمیدن پس نه تحصیل و نه مهارت بدرد نمی خورد همه نه درس ونه مهارت احتیا ج نداریم .چون فایده ندارد.

 • رضا

  یه‌جوری میگین آغاز دریافت مابه‌التفاوت بازنشستگان که چه خبر باشه باور کنید مبل غش خرج درمان یک دندان نمیشه ۱۰درصد يع ني برای من بازنشسته با ۳فرزند وهمسر، ۵ نفره یک میلیون شد شما حساب کنید با تورم ۱۰۰چیه۲۰۰درصدی افزایش ۱۰درصدی يعني ظلم م طلق هیچ کاری از دست ما بر نمی آید به کی بگیم‌ به کجا شکایت کنیم فقط اون بالا خدا

 • ناشناس

  عجله نکن چون من بازنشسته مخالف این مدل ا فزایش حقوق با استفاده از الگوی بی توجهی به قانون هستم.فهمیدی

 • ناشناس

  آقای مدیرعامل چرا افزایش حقوق ۳۸ درصدی ک ه سه ماه پیش تایید شد و اعلام کردید الاا ن دولت ۱۰ درصد تصویب کرده و قانون را زیر پا گذاشته شما اونجا چه کاره هستید چرا چ یزی که به دولت ربطی ندارد دخالت میکند و شما هم ساکت هستید از چی میترسید شما باید ازخدا بترسید نه از بنده خدا که دارن حق زن وبچه ما را پایمال میکنند

 • ناشناس

  آقای مدیر عامل از خدا بترس نه از دولت جل وی بی عدالتی و ظلم باید ایستاد دولت حق دخالت در افزایش حقوق سایر سطوح را ندارد سریعا ن باید باطل شود

 • رضا

  نمایندگان مجلس شورای اسلامی چرا موضوع گیری نمی کنند درباره حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چرا وزرای رئیسی راه استیضاح نمی کنند رئیس مجلس چرا سکوت کرده

 • ناشناس

  ۵۵درصد ازکارافتادگی دارم قطع عضو شده ام ازکار،نمیتوانم کارکنم ،جایی بمن کارنمیده ند ۳۰ساله مستمری ام به هفتصد هزارتومن در ماه نرسیده گرفتارم ،چرا قانون کار اصلاح نمیشود،آیا قطع عضو ۵۵درصد امری جزیی است

 • ناشناس

  آقای مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی تو ک ه به همراه وزیر کار مگر جز آن امضا کنندگ ان صورتجلسه اسفند ماه سال گذشت نبودی مگر شما بارها بار در رسانه‌های اجتماعی و عم ومی اعلام نکردی که از اول سال جاری ۵۷ممی ز ۴درصد برای کارگران شاغل وانهایکه حقوق کمتری می‌گیرند و۳۸ در صد به اضافه ۵۱۵هزا ر تومانی برای سایر سطوح وده درصد برای آ ندسته که حقوق ماهیانش بیشتر است وبه اضاف ه آن ۲۵درصدی سال گذشت به همراه متناسب س ازی و همسان‌سازی بازنشستگان ومستمربگیران تامین اجتماعی از اول فروردین ماه سال جا ری برقرار خواهد شد پس کوه چرا انرا اجرا ش نکردی ودرحق ماها بازنشستگان ومستمربگی ران تامین اجتماعی ظلم کردی وشودی چوپان د روغگو بنظر بند هر مدیری یا وزیری امضا ش زیرا هرگونه قراری باشد ونتوان از حق خودش که همان امضا خودش است دفاع کند وآنرا به اجرا دراورد دیگر مدیر وزیر نیست سخنگوی همان دستگاه قدرش ازهمان مدیر وزیر بهتراس ت چون ایشان بدون هیچ چشم پوشی حرف خودش ر ا به کرسی خواهد رسند ولی شماهاچی پس تا د یر نشده برایتان یا حرف وامضا سال گذشت خو دتان را اجراش کن ویا اینکه استعفا خودتان را اعلام کن خیلی سنگین‌تر تا بمانده

ارسال نظر