خبر فوری:

جزییات مهم تصویب مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در هیات دولت +جدول افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ بازنشستگان

میزان و نحوه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱ ابتدای هفته جاری به تصویب دولت رسید و وزارت رفاه اخیرا در یک جمع‌بندی کلی اعلام کرده که مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی به طور میانگین ۳۰ درصد افزایش یافته است.

براساس مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی، افزایش مستمریِ مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی هر سال به تصویب هیئت وزیران می‌رسد، به نحوی که حداقل دریافتی مستمری‌بگیران از حداقل حقوق مصوب همان سال کارگران کمتر نباشد.

وفق مصوبه شورای عالی کار مورخ ۱۴۰۰/۱۲/۱۹ حداقل دریافتی کارگران برای سال ۱۴۰۱ به مبلغ ۵.۵۸۰.۰۰۰ تومان در ماه رسید.

پیشنهاد | بیشتر بخوانید :

 

 

میزان و نحوه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱ ابتدای هفته جاری به تصویب دولت رسید و وزارت رفاه اخیرا در یک جمع‌بندی کلی اعلام کرده که مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی به طور میانگین ۳۰ درصد افزایش یافته است.

در مصوبه دولت آمده است که حقوق حداقلی بگیران، بازنشسته، از کار افتاده و مجموع مستمری بازماندگان سازمان تامین اجتماعی نباید از حداقل مزد کارگری کمتر باشد و با رعایت قوانین مربوط و لحاظ مصوبه شورای عالی کار، میزان دریافتی آنان معادل حداقل حقوق و دستمزد کارگران شاغل تعیین و با افزایش ۵۷.۴ درصدی همراه خواهد بود، به نحوی که از پنج میلیون و ۵۸۰ هزار تومان کمتر نباشد.

همچنین با توجه به حکم قانون بودجه سال ۱۴۰۱ (مصوب مجلس شورای اسلامی) در خصوص صندوق های مختلف بازنشستگی (مبنی بر رشد ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان) و در راستای هماهنگ‌سازی پرداخت حقوق در تمام صندوق‌های بازنشستگی، برای این دسته از مشمولینی که دارای دریافتی بیش از حداقل باشند، افزایش ۱۰ درصدی اعمال می‌شود. همچنین به منظور کمک به معیشت مستمری بگیران بالاتر از حداقل، علاوه بر ۱۰ درصد مذکور، مبلغ ۶۵۰ هزار تومان (تاسقف دریافتی ماهانه ۱۰ میلیون تومان) به صورت ماهانه پرداخت خواهد شد.

آنگونه که وزارت رفاه اعلام کرده است « در سال‌های گذشته میزان افزایش مستمری بازنشستگان یکسان بود و فشار تورم به اقشار ضعیف منتقل می‌شد؛ در مصوبه امسال میزان افزایش مستمری به صورت پلکانی تعیین و با میزان دریافتی سال قبل آنها رابطه عکس دارد. این تصمیم در راستای متناسب‌سازی مستمری بازنشستگان با کارمندان شاغل گرفته شده و می‌تواند به کاهش ضریب جینی و فاصله طبقاتی در جامعه کمک کند.»

بر این اساس در ذیل به نحوه افزایش حقوق بازنشستگان در سه گروه اشاره می‌شود:

- گروه نخست، حداقلی‌بگیران: پایه حقوق این گروه که ۶۲ درصد کل بازنشستگان تامین اجتماعی را دربرمی‌گیرد افزایش ۵۷.۴ درصدی می‌یابد و حداقل دریافتی آنها به پنج میلیون و ۵۸۰ هزار تومان می‌رسد.

- گروه دوم، مستمری بگیران زیر ۱۰ میلیون تومان حقوق: پایه حقوق این گروه که ۳۲ درصد از بازنشستگان تامین اجتماعی را شامل می‌شود، ۱۰ درصد اضافه می‌شود و مبلغ کمک معیشتی ۶۵۰ هزار تومان به آنها تعلق می‌گیرد.

- گروه سوم، مستمری بگیران بالای ۱۰ میلیون تومان حقوق: برای این گروه که تنها شش درصد بازنشستگان تامین اجتماعی را شامل می‌شوند، افزایش ۱۰ درصدی پایه حقوق اعمال خواهد شد.

همچنین برای هرسه گروه علاوه بر مبالغ فوق بر اساس شرایط، حق عائله‌مندی و حق اولاد واریز می‌شود که با فرض دو فرزند حدود ۶۰۰ هزار تومان خواهد شد. به این ترتیب می‌توان گفت که مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی به طور میانگین ۳۰ درصد افزایش یافته است.

در خصوص حداقل حقوق بازنشستگان، از کارافتادگان و مجموع مستمری بازماندگان سازمان تأمین اجتماعی که به موجب قوانینی از جمله مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی نباید از حداقل مزد کارگری کمتر باشد، با رعایت قوانین مربوط و لحاظ مصوبه شورای عالی کار، میزان دریافتی آنان معادل حداقل حقوق و دستمزد کارگران شاغل تعیین و با افزایش ۵۷/۴ درصدی همراه خواهد بود، به نحوی که از ۵.۵۸۰.۰۰۰ تومان کمتر نباشد.

جدول افزایش حقوق بازنشستگان

در رابطه با مستمری از کارافتادگان جزئی و نیز سایر افرادی که مستمری آنان به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه برقرار شده است به همان نسبت و مبتنی بر مصوبه فوق افزایش خواهد یافت.

با توجه به حکم قانون بودجه سال ۱۴۰۱( مصوب مجلس شورای اسلامی) در خصوص صندوق‌های مختلف بازنشستگی (مبنی بر رشد ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان) و در راستای هماهنگ‌سازی پرداخت حقوق در کلیه صندوق‌های بازنشستگی، برای این دسته از مشمولین که دارای دریافتی بیش از حداقل باشند، افزایش ۱۰ درصدی اعمال می‌شود. نیز به منظور کمک به معیشت مستمری‌بگیران بالاتر از حداقل، علاوه بر ده درصد مذکور، مبلغ ۶۵۰ هزار تومان (تا سقف دریافتی ماهانه ده میلیون تومان) بصورت ماهانه پرداخت خواهد شد./ مهر

 

افزایش حقوق بازنشستگان

دیگر رسانه ها

 • مرتضی عربانی

  دولت بعنوان یک کارفرمای کلان میبایست مصوبه درمورد متوسط بگیران تا سقف ۲۰ میلیون تومان ۳۷ درصد بعلاوه ۵۱۵ هزار تومان تصویب و پرداخت مینمود صندوق تامین اجتماعی به دولت مربوط تمیشود فقط دولت بدهکار کلان این صندوق است توجیه ندارد

 • ناشناس

  افزایش هزینه زندگی در دو سه ماه حدود 60د رصد،افزایش حقوق 10درصد،
  به این میگ ن عدالت؟

 • ناشناس

  من حداقل حقوق دریافت نمیکنم در زمان شاغلی حدود سه برابر حد اقل حق بیمه پرداخت کردم چرا باید این حق کشی را ابلاغ کردید ما که شکایت میکنیم در ضمن افزایش حقوق سازمان بازنشستگی ربطی به بودجه دولت ندارد مطمئن باشید که هم اعتراض میکنیم هم شکایت به دیوان عالی

 • فرتوت

  یعنی چی 38 درصد رو کردن 10 درصد. تامین اجتماعی که از مجلس استعلام نکرد و اونا گ فتن که شامل تامین اجتماعی نیست.مگر همه چ یز صندوق های بازنشستگی با هم برابر است ک ه اینم برابر باشه. وام اونا ۱۲ میلیون و وام ازداوج فرزند و امکانات رفاهی. بازنشس ته تامین اجتماعی رو چی حساب کردین

 • غلامرضا جوکار

  آخر دولت کار خودش رو کرد .وقتی تورم ۴۰در صد است چرا ۱۰درصد .مگر از جیب دولت پرداخ ت میشه .مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی ازمحل ۳۰سال پرداخت همین بازنشستگان است و ربطی به دولت ندارد .اینهم ظلم دیگر .متنا سب سازی چه شد .

  • ناشناس

   مطمئن باش اگه حقوقها هم به اندازه تورم افزایش پیدامیکردبازهم کارخانجات تورم ایجادمیکردن چون میگفتن حقوق کارگرهاوبیمه ها رفته بالا پس افزایش قیمتها منطقی هست. پس قیمتهاهیچ وقت باثبات نیستونخواهدبود.

 • ناشناس

  بهیچ عنوان قابل قبول نیست قرار بود سایر سطوح ۳۸ درصد اضافه کنید تامین اجتماعی وش ورای عالی کار همه تایید کردنند درحق باز نشسته بیچاره ظلم نکنید تمام کالاها چند ب رابر شده میزان افزایش حقوق ۱۰ درصد قبول نکنید تامین اجتماعی خودکفاست نیازی به کم ک دولت نداره از حق بیمه ای که پرداخت کرد یم به ما حقوق میده چه ربطی به دولت داره خواهشن اعتراض کنید

  • ناشناس

   باسلام واحترام
   من حقوقم 7/400تومان بود و جزو متوسط بگیرها هستم همان حقوق با بیمه کشوری سال 1400حدود دو میلیون اختلاف بود حالا ی نفر در بیمه کشوری حدود یازده میلیون میگیرد من 8/700این درست است که حقوق پارسال بازنشیتگی کشوری را بگیرم اونم با این تورم و گرانی اون یازده میلیون ده درصد باضافه حق مدیریت و بیش از سی سال کارکرد است منهم برای خودم تو سازمانم رسمی و رئیس گروه بودم این درست است که رئیس گروهی در بیمه نامین اجتماعی حساب نشود؟

 • بازنشسته تامین اجتماعی

  بی عدالتی که تورم 48 درصد افزایش حقوق 10 درصد کجایش توازن است. تبدیل سفره مردم به دستمال...

 • ناشناس

  به خدا خجالت هم خوب چیزی هست ای افزایشی را که دادی ما باز نشستگان نمیخوایم بردارین برای خودتون شاید بتوانید چند بطری روغن مایع برای خودتوت بگیرین

 • محمد

  تصویب نشد بطور غیرقانونی تغییر داده شد

 • نادر

  ۳۵ سال حق بیمه سنگین و کمر شکن پرداخت کردم برای تامین آینده زندگی بازنشستگی بعد بیایند خلاف مصوبه شورای کار ۱۰ درصد اضافه کنه با این خرج گران

  • ناشناس

   از سال ۹۶ بازنشسته را به دو دسته حداقل و سایر سطوح دسته بندی کردنند و الان هم ح قوق بازنشسته سایر سطوح را ضایع کردنند پس اون حق بیمه ای که تو ۳۰ سال از ما کم کر دید کجا رفت که حالا باید فقط ده درصد افز ایش حقوق داشته باشیم.

 • بازنشسته ستمدیده

  قابل توجه رئیس جمهور و هیات دولت
  آيا اين افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تا مین اجتماعی منطقی بوده؟ براساس
  چه استدلالی اين مقداری درصدی را اعلام کردید ؟مگر تورم هزاردرصدی برای اجناس در ۲ سال که پراید۱۸ میلیونی ۲۰۰ میلیون شده حقوق ه م مقدار ۱۰ درصدی جوابگوی اين افزایش هست؟ همینطور زیر بار گرانی و تورم ایجاد شده کمرشکسته شدیم.آرزوی مرگ داریم.این چه ظلم ی هست که پاداشش برایمان آورده اید؟ آیا عدالت را شما برقرار کرده اید؟
  آیا دولت مردمی که نام گذشته اید واقعا م ردمی هست؟
  آیا میدانید مو سپیدان و کهنسال کشور را لگدمال و زیر بار گرانی و تورم نفسشان را بریده کردید؟
  آرزوی مرگ برایمان شده اولویت.
  ما بازنشس تگان مظلوم و ستمدیده شکایتمان را بخدای ی کتا می‌بریم.
  آ.

 • بازنشسته

  دولت با اطن کار متوسط بگیر تأمین اجتماعی را به حداقل بگیرها اضافه نمود حالا جمعی ت بیشتری، در فقر و، بدبختی دست پا خواهند زد، با این رویه خیلیها را در، فقر و گرس نگی نابود خواهند شد، دستتون درد نکنه خوب درست، کردید

 • ناشناس

  هیئت وزیران بیخود لایحه تصویب شده را تصو یب کرده شورای عالی کار تصویب کرده بود هی ئت وزیران فقط یک امضای تشریفاتی داشتند ب یخود تو کار شورای عالی کار دخالت کردند ی ادشان رفت حق نظارت دارند نه دخالت که انر ا هم با این خالت بیجا از دست دادند ما ب از نشستگان اصلا هییت وزیران را قبول ندا ریم تصمیمات بازنشستگان در شورای عالی کا ر گرفته میشود لذا از هیئت وزیر ان میخواه یم اگر خیلی دلسوزند طلب سازمان تامین اج تماعی را از دولت بگیرند

 • ناشناس

  اخه مگه تامین اجتماعی بودجه از دولت میگیره که مجلس یا دولت برای تامین اجتماعی تعیین تکلیف میکنه

 • محمد

  جای تأسف قوانین تامین اجتماعی و قانون کا رارزشی ندارد چراطبق مصوبات عمل نکردن فقط وعده دادندتو رم صددرصدافزایش ده درصدی ب یایندقوانین کارومصوبات انرامنسوخ کنندتاخ یال همه راحت کنند

 • ناشناس

  سلام پس ۲۵ درصد همسانسازی سال ۱۴۰۰ چی شد پس چرا اجرا نشد،

 • ناشناس

  دولت، در مورد افزایش مستمری بازنشستگان ق انون را زیرپا گذاشت!
  🔸مصوبه شورایع الی کار یک مصوبه قانونی برای شاغلین است که براساس ماده ۱۱۱ و ۹۶ قانون، برای بازن شستگان نیز تعمیم پیدا می‌کند.
  اکنو ن که دولت با استفاده از حکم حاکمیت، خارج از مصوبه شورایعالی کار، مستمری بازنشستگ ان را اعلام کرد عملاً قانون را زیرپا گذ اشت!
  آقایان دولتی! مردم ما، مردمان ی شریف و صبورند نباید اینگونه با افکارشا ن بازی شود! اگر دولت مخالف با افزایش دست مزد طبق مصوبه شورایعالی کار بود در همان جلسه سه جانبه این مخالفتش را اعلام می‌‌ک رد نه اینکه مصوبه را امضاء کند و بعد از ۳ ماه زیر امضای خودش بزند!
  بدون شک این اقدام دولت از طریق کانون‌های بازنشس تگی پیگیری خواهد شد و امیدواریم دیوان عد الت که تنها جای دادخواست است، عدالت را ا جرا کند.

 • ناشناس

  جای تاسف داره زمانی که همه مایحتاج زندگی ۲۰۰ الی ۳۰۰ درصد افزایش قیمت داشته،حقوق ضعیف ترین قشر جامعه،۱۰ درصدافزایش!!!!! لطفا بگید از چه منطقی به این عدد رسیدید.

 • بازنشسته

  عدالتان را نشان دادین. کسانیکه در زمان ا شغال حق بیمه بیشتری پرداخت کرده اند.، در صد افزایش کمتر شده است . بگذریم ازاینکه خط فقر هم اکنون به مرز ۱۲ میلیون رسیده و هر روزهم این فقر بیشر میشود و در حقیقت درحق همه اجحاف شده از جمله حداقل بگیرها. پس منطق میگوید که فکر اساسی دیگر باید ک رد

 • ناشناس

  ما ازخدا می‌خواهیم که همینطور که فقیر بو دیم وفقیرترمان کردن کسانیکه افزایش ده در صدی راتصویب کردن خدا خودشان وبچه هاشون ر ا محتاج نان شب کنه الهی آمین

 • حیدر

  تورم۴۰ در صد چرا افزایش حقوق بعد ۳۲سال ک ار کردن باید اعلام بشه ۱۰در صد این کجاش به عدالت نزدیکه مرگ بر شما انشا اله بمیر ید

 • Vanij

  این است عدالت اسلامی ؟

 • ناشناس

  این یک دزدی در روز روشن از جیب مستمری بگ یرانی است که سی تا سی و پنج سال حق بیمه پرداخت کردن خدا ازتون نگذره

 • ناشناس

  دست وزیر محترم درد نکنه

 • بازنشسته 37 سال سابقه

  فقط تجمع نمودن در مجلس و شکایت به دیوان عدالت کشوری بابت این همه تبعیض وحق کشی ن سبت به دیگر بازنشستگان کشوری و لشگری که از بودجه مملکت استفاده میکنند و دریافتی خیلی بالاتر دارند . از خدا بترسید واین ه مه آه ونفرین بازنشستگان و خانواده هاشون

 • ناشناس

  کارگر فعال و شاغل ۵۰ درصد حقوقش اضافه شده یعنی دریافتی تأمین اجتماعی ۵۰ در صد افزایش یافته و به ازای یک بازنشسته ۷ نیروی شاغل وجود داره حال ببین چه ظلمی در حق بازنشسته میشه

 • حجت

  این همه دم از عدالت میزنه فقط وفقط حرف م یزنه مردمو سرکار گذاشته با پول این بازنش ستگان چیکار کنن بچه نوه میاد میره. ... ف قط همینو میشه گفت

 • ناشناس

  آنچه که باید تصویب نشد آن چه دولت خواست تصویب شد انگار از جیب دولت میخواست حقوق ملت پرداخت بشه این حقوق نتیجه سی سال پرداخت حق بیمه کارگران هست و ذخیره شان است راست میگید حقوق خودتون و نماینده های مجلس رو کم کنید

 • ناشناس

  این عدالتی روکه برای بازنشستگان تامین اج تماعی مخصوصا برای سایر سطوح رقم زدید هما نند عدالت گرگانی هست که رحم دروجودشان وج ود نداره وفقط به فکر تامین خوراک خودشان هستند مطمئن باشید اینطور نمی ماند و شما اینرا پس خواهیدداد شما نمیتوانید حقوق ای ن خلق الله پایمال کنید بترسید از آه و نا له مظلومین به کجا چنین شتابان ، مطمئن با شید عاقبت بخیر نخواهید شدچون آه ونفرین ن اله مظلوم رو به یدک میکشید وتابان تضیع ح ق رو پس خواهید داد

 • بازنشسته تامین اجتماعی کارگری

  کارمابدولت ربطی نداره توکارما دخالت نکنید ماوزارتی نیستیم وزیرنمیخواهیم
  ۲۵ درصدباعقب افتادگی چی شد
  مابه دیوان شکایت میکنیم حق مونومیگیریم

 • ناشناس

  این مصوبه من درآوردی بازنشستگان تامین اجتماعی متوسط بگیررا به روز سیاه نشاند امروز روز سیاه بازنشستگان متوسط بگیر است

 • بازنشسته

  شما اگر توانایی این را دارید که قیمتها ر ا به 4سال قبل برگردانی کمک بزرگی به همه ی مردم انجام دادی وگر نه با دزدی از جیب بازنشستگان نمی توانی هیچ چیزی را توجیه ک نی قانون سازمان تامین اجتماعی اینست که ه ر شخصی نسبت به سابقه بیشتر بیشترین افزای ش را باید باید باید داشته باشد و شما از کسانی که نه به دنبال بیمه بودند ونه فکرش و هم نمیکردند دارید حمایت میکنید واگر چن ین است وتوانایی دارید با هر بازنشسته تسو یه حساب کنید به صورتی که بابت هرسال سابق ه با بالاترین مبلغ مثل حق سربازی و هر سا ل را3ماه حساب کنید وبازنشستگان را باز خر ید نمایید پس شما در کل نمیتوانید پس ما ن ه صدقه بگیر هستیم ونه فطریه زکات شما بای د حقمان پرداخت کنید

 • امیر

  ۳۰سال خدمت صادقانه ۳۰درصد جانباز جنگ تحم یلی ۱۰درصد افزایش حقوق صمیمانه سپاسگدازی م ازدولت ایران فقط جای افسوس میخورم ایرا ن بدنیاامدم کاشکی عراقی بودم

ارسال نظر