خبر فوری:

پایان پراید در 1402 | جایگزین پراید معرفی شد |چرا قیمت پراید از ۲۰۰ میلیون تومان عبور کرد؟

سرپرست دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، از طراحی یک پلتفرم مشترک داخلی برای تولید خودروهای ارزان که ۱۵۰ تا ۲۰۰میلیون تومان(معادل ۵تا ۶هزار دلار) قیمت خواهد داشت خبر داد.

فشار وزارت صمت به سایپا جواب داد و بالاخره جایگزین پراید معرفی شد .سرپرست دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، از طراحی یک پلتفرم مشترک داخلی برای تولید خودروهای ارزان که ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان (معادل ۵تا ۶هزار دلار) قیمت خواهد داشت خبر داد.

آنطور که عبدالله توکلی‌لاریجانی، سرپرست دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داده است: با هدایت وزارت صنعت و با همکاری سایپا و ایران خودرو طراحی پلتفرم مشترکی در حال انجام است که می‌توان محصولاتی را بر مبنای آن تولید کرد که مطابق با قدرت خرید بخش زیادی از جامعه باشد. 

او با بیان اینکه محصولات این پلتفرم مشترک، تا نیمه نخست سال ۱۴۰۲ به بازار می‌آید، افزود: طبق محاسبات انجام شده قرار است دست‌کم ۴خودروی مختلف روی این پلتفرم مشترک در شرکت‌های خودروساز داخلی تولید شود که میانگین قیمت آن رقمی بین ۱۵۰تا ۲۰۰میلیون تومان یا معادل ۵تا ۶هزار دلار است.

قیمت پراید در بازار |چرا قیمت پراید از ۲۰۰ میلیون تومان عبور کرد؟ 

در روزهای اخیر قیمت فروش پراید ۱۱۱ به ۲۰۵میلیون تومان رسیده است.این در حالی است که قیمت فروش این خودرو تا هفته  گذشته حداکثر ۲۰۰ میلیون تومان و در اواخر اسفند ماه سال قبل یعنی حدود دو ماه پیش قیمت این خودرو در بازار حداکثر حدود ۱۸۲ میلیون تومان بود. همچنین قیمت ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۱۴۰۰ که در دو - سه روز گذشته به  حدود ۳۰۳ میلیون تومان رسیده است در هفته گذشته حدود ۲۸۷ میلیون تومان بود. 

کارشناسان و دست اندرکاران بازار خودرو عامل مهم و تاثیرگذار در افزایش قیمت خودرو را عدم تناسب بین عرضه و تقاضا عنوان می کنند. سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران می گوید از سال ۹۷ تاکنون عرضه خودرو بین ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش یافته است. 

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران در پاسخ به این سوال که چرا قیمت پراید به بیش از ۲۰۰ میلیون تومان رسیده است، گفت: پراید مدتی است که از گردونه تولید خارج شده است و لذا در شرایطی که همه چیز گران می شود دارندگان این خودرو نیز احساس می کنند که می توانند قیمت فروش را بالا اعلام کنند. 

توکلی‌لاهیجانی با بیان اینکه تاکنون هیچ خودرویی نتوانسته در حوزه قیمت جایگزین پراید شود، تأکید کرد: یکی از موضوعات مهم در تولید خودروهای داخلی تیراژ تولید است، به‌طوری که اگر تیراژ تولید از یک محدوده پایین‌تر باشد تولید آن خودرو، صرفه اقتصادی ندارد، بر همین اساس قرار است روی پلتفرم اقتصادی در حال طراحی، سالانه ۳۰۰هزار دستگاه خودرو تولید شود تا هم صرفه اقتصادی داشته باشد و هم بتواند از نظر قیمت جایگزین پراید شود. 

کدام خودروساز خودروی ارزان تولید می‌کند؟

طبق خبرها با طراحی این پلتفرم  هریک از دو شرکت بزرگ خودروساز داخلی می‌توانند محصول خاص خود را متناسب با شرایط بازار با آپشن‌های مختلف و در عین حال متناسب با استانداردهای ۸۵گانه تولید کنند و نیاز بازار را به ‌خودروهای ارزان ‌قیمت و استاندارد و به‌روز که هم‌اکنون حلقه مفقوده بازار است، رفع کنند. به‌ گفته او این پلتفرم  به ‌گونه‌ای طراحی خواهد شد که بتواند در مسیر تولید خودروهای برقی نیز استفاده شود.

تولید خودرو با قیمت ارزان عملی می‌شود؟

از آن جایی که وعده‌های وزیر صمت در خصوص خودرو پیش از این محقق نشده بسیاری به وعده تولید خودروی ارزان قیمت هم مشکوک هستند و آن را وعده‌ای تحقق نیافتنی می‌دانند. البته برخی شواهد هم نشان می‌دهد که تحقق این وعده دست نیافتنی است. 5 اردیبهشت دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو به ایرنا گفته: «هنوز جزئیاتی از خودروی اقتصادی مد نظر خودروسازان و تعریف آن به قطعه‌سازان ارسال نشده است.» مازیار بیگلو در عین حال تصریح ‌کرد: «از کنار گذاشته شدن خودروها و پلتفرم‌های قدیمی استقبال می‌کنیم، اما این که جایگزین این خودروها چه هستند و چه مشخصات و قیمتی دارند، هنوز مشخص نیست.» همچنین امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو به تجارت ‌نیوز گفت: « ساخت یک پلتفرم ممکن است باعث کاهش قیمت خودروها شود اما بومی بودن یا نبودن ساخت پلتفرم لزوما باعث کاهش قیمت نیست. در برخی زمینه‌ها قیمت تمام شده کالاها بالاتر از قیمت کالاهای خارجی می‌شود.» این کارشناس صنعت خودرو توضیح داد: «کاهش قیمت خودروها به ۱۵۰ میلیون تومان ممکن است، اما به شرط این که خودروی تیبا یا پراید پیشرفته تولید شود. اما این که استانداردهای پیشرفته خودروسازی در این خودروها لحاظ شود، نیازمند تامل و تفکر بیشتر است.»

این نکته را هم نباید فراموش کرد که هم اکنون اقتصادی‌ترین خودروی تولیدی اتحادیه اروپا دست ‌کم 10 هزار دلار قیمت دارد و از آن جایی که روز گذشته رئیس سازمان استاندارد ایران گفته خودروهایی که نمی‌توانند استانداردهای 85 گانه را پاس کنند به طور حتم از رده خارج می‌شوند و باید خودروهای مطابق با استانداردهای روز دنیا جایگزین آن شوند به نظر می‌رسد ساخت خودروی 150 میلیون تومانی در نیمه نخست 1402 دور از انتظار است.

وعده‌های محقق نشده فاطمی امین 

در شهریور ۱۴۰۰، هنگامی که فاطمی امین به عنوان وزیر پیشنهادی معرفی شد در مجلس گفت: «در حوزه خودرو یک برنامه شش ماهه گذاشته ایم و در اختیار همه قرار گرفته است. یک برنامه دو ساله گذاشته ایم و ان شاءا... با اجرای این برنامه ۲ ساله تا ۳ یا ۴ سال دیگر صنعت خودرو، افتخار ملی خواهد بود. در حوزه خودرو مشکل فنی نداریم مشکلات ما دو موضوع است. یک رقابتی نبودن این صنعت، دوم تولید پایین که حدود ۴۰ یا ۱۰۰ هزار تولید است و هیچ کس کار اقتصادی نمی‌کند و هزینه‌های آن تامین نمی‌شود. این موضوع تولید ۳ میلیون خودروی به هم پیوسته است، اگر بخواهیم کاهش قیمت بدهیم و افزایش کیفیت باید قیمت تمام شده تولید خودرو را پایین بیاوریم و هزینه‌ها را کاهش دهیم. اصلاح ساختار‌های مدیریتی و اقتصادی از اولویت‌هاست، دولت نباید بنگاه داری کند. اگر وزیر صنعت بشوم اصلا مایل نیستم مدیرعامل‌های شرکت‌های خودروسازی را تعیین کنم. در یک دوره گذار آن‌ها را به سهامداران واگذار خواهم کرد.  همین امسال سبد خودرو‌های تولیدی مصرف سوخت آن‌ها را به کمتر از ۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر خواهیم رساند و در سال ۱۴۰۴ ان شاء ا... به قله صنعت خودروسازی خواهیم رسید.» اما با گذشت زمان، نه تنها خبری از کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو نبود، بلکه روند افزایشی نیز بر بازار خودرو حاکم شد تا جایی که وزیر صمت دوباره در اواخر سال گذشته در برنامه ثریا اظهار کرد: «قیمت‌های خودرو واقعی نیستند و تا پایان سال آینده باید ۱۵ درصد قیمت تمام شده پایین بیاید.» وی همچنین گفته بود: «سال آینده هر چقدر تورم وجود داشته باشد خودرو نه تنها بیش از تورم و‌اندازه تورم افزایش قیمت نخواهد داشت بلکه ۱۵ درصد زیر تورم افزایش دارد و حتی در برخی از خودرو‌ها این افزایش قیمت، کمتر هم می‌شود.» وی وعده داده بود که از ابتدای امسال قرعه کشی خودروسازها حذف شود اما همچنان به قوت خود باقی است. بابک رحمانی سخنگوی گروه صنعتی ایران خودرو نیز حذف قرعه کشی را با شرط و شروط به شش ماه آینده موکول کرده که یکی از این شرط‌ها افزایش عرضه ۷۵۰ هزار دستگاه در سال و حذف قیمت گذاری دستوری است.

دیگر رسانه ها

 • ناشناس

  ارزون هست ۱۵۰ میلیون یا ۲۰۰ تورا خدا بس کنید
  پدر مار درآوردید

  • ناشناس

   عجب رسمیه، رسم زمونه...

 • کامران

  درود.منطقی نیست که بشه با ۱۵۰ میلیون توم ن یک خودرو خارجی خوب در امارات عربی تهیه کرد،اما صرفه اقتصادی خودروی ۱۵۰ میلیونی خودروئی مثل پراید که هیچ امنیتی نداره ن شه تولید کرد؟!!!

 • ناشناس

  بسیارمسخره هست ارزان 150 پول کمی هست ان هم برای قوطی رب مملکتی که انقدر ثروت دار د بایدباهزاربدبختی حلب به نام خودرو بخرن دمتاسفم

 • ناشناس

  خیلی ارزونه

 • میرغفار

  ارزانترین پراید هست. حالا خودرویی که ارزانتر از پراید هست چی میتونه باشه. چه هزینه سنگینی را باید شرکتهای خودرو سازی تحمل کنند در ثانی اگر ارزون نشد چی.

 • ناشناس

  بااین پول میشه بهترین ماشین خارجی خرید ولی...

 • ناشناس

  خدا حافظ ای قاتل

 • ایرج دوستی

  جوجه رو آخر پاییز میشمارن حداکثر قیمت هم تحویل بدن معجزه کردن

 • کاربر فضای مجازی

  خب معلوم بود از اولش یه کاسه ای زیر نیم کاسه هست قشنگ مشخصه که میخوان چراغای پرا یدو یه دستکاری کوچیک کنن و باز بندازن به مردم بجا این اگه به فکر جون مردم هستین ماشینای کارکرده آلمانی وارد کنین با قیمت ۵۰۰یورو ۶۰۰ یورو

 • ناشناس

  اللکی خودتون سرکارنگذارید مسله قیمت پرای د نیست این خودرو جدید به سرنوشت پراید مب تلا خواهد شود بجای جایگزین کردن ماشین من اسب یک مسول خوب پیداکنید

 • کیان

  همون هم وقتی تولید بشه قیمتش حداقل دو بر ابر اونیه که میگن😓

 • ناشناس

  چیزی به نام خودروی گران در ایران وجود ند ارد .فقط مافیای خودرو این اشغالارو با قی مت نجومی به مردم میفروشه

 • محمد

  بازم نقشه شومی دیگه برای جلوگیری کردن وا ردات خودرو روز اول همینجوری ال ۹۰ را به ملت قالب کردن گفتن ماشینی بهتر از پراید وارزانتر از پراید میدیم بازار ال ۹۰ آورد ن اسمش عوض کردن تندر ۹۰ گذاشتن الآنم قیم تش از تمام محصولات گرانتره دیگه کمتر با روح وروان مردم بازی کنید ارزان شدن خودرو فقط با واردات خودرو حل میشه و بس اونم ن ه اینکه بدن دست مافیای خودرو

 • افروز

  ارزون🤣🤣🤣

 • امیرو

  الان منی که میتونم یه پراید چهل پنجاه مل یونی بخرم چرا و از کجا بیارم برم یه خودر وی صفر دویست تومنی بخرم.؟؟؟؟

 • محمد

  و بازهم حرف مفت و برای خنده به مدت 18 ما ه

 • ناشناس

  همان پراید که ساختن تازه نصف قطعاتش از خ ارج میارن اینا هنوز تو ساخت ی افتابه مون دن میخوای ماشین با امنیت ۸۵درصد بسازن

 • سعید

  چه آشغال دیگه ای میخوان جایگزین کنید به قیمت خودرو خارجی به ملت بدید

 • مهاجر

  سلام
  شما با کدام حقوق و درآمد اعلا م میکنی که خوردو۲۰۰میلیون تومانی،یک خودر و ارزان قیمته؟؟؟؟؟

 • عیسی

  باز همان قیمت پراید هست کجاش ا رزان هست

 • مهدی آذری مقد م

  عذر میخوام. خر همون خره! پالونش عوض شده.

 • علیرضا خواجه

  موتور پیراید را بر روی اطاق خودروی دیگر نصب میکنند نام دیگر بر رویش میگذارند ۲۰۰ میلیون به ملت میدهند ملت هم کاری به کیفیت ندارند یک ماشین زیر پاهاشون باشه باهاش کلاس بگذارند حالا هرچه میخواهد باشه

 • یوسف

  مثل ال نود که قرار بود با قیمت پایین تر جایگزین پیکان بشه ولی الان حدود پانصد میلیون قیمت اون هست بخدا خنده داره کم دروغ بگید

 • هم وطن

  اگر بار گران بودیم و رفتیم /اگر نامهربان بودی و رفتیم 😭😭😭😭😭

 • mmdgholi

  واقعیت داره؟بعدش پراید چی‌میشه اونایکه پ راید دارن بایدچیکارکنن

 • ناشناس

  یک ماشین نابود تر از پراید جایگزین میشه دیگه توضیح نداره فقط گران وبی کیفیت میشه بس کنید مردم رو فلج کردین

 • ناشناس

  دمتون گرم خودروی ارزون تولید کردین البته اول اولشم پراید کمتر از هفت میلیون بود وزیر کشور الان شده دویست میلیون خودرویی که با یکصد و پنجاه میلیون تولید بشه سال دیگه چی میشه خسته نباشید

ارسال نظر