ماجرای تعطیلی نسار بیجار در کردستان چیست؟

مدیرکل ورزش و جوانان استان کردستان درباره تعطیلی پیست اسکی نسار بیجار توضیحاتی ارائه کرد.

ماجرای تعطیلی نسار بیجار در کردستان چیست؟

پیست اسکی بین‌المللی نسار بیجار این‌روز‌ها به دلیل فرسوده شدن تجهیزات به ورطه تعطیلی کشیده شده است.

پیست اسکی بین‌المللی نسار بیجار از استثنایی‌ترین پیـست‌های اسکی کشور بوده و دارای قابلیت اسکی روی برف و چمن است. بخش پیست اسکی چمن نسار بیجار ششم مردادماه سال ۱۳۸۸ با حضور معاون وقت رئیس جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی کشور به بهره‌برداری رسید.

سال‌های گذشته در فصل زمستان مردم زیادی جهت اسکی و یا آموزش به پیست مراجعه می‌کردند و سابقه انجام ورزش اسکی در شهر بیجار به سال ۱۳۳۰ بر می‌گردد، اما این‌روز‌ها به دلیل فرسوده شدن به ورطه تعطیلی کشیده شده است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان کردستان با بیان اینکه پیست اسکی نسار نخستین پیست استان بوده و پس از آغاز به‌کار، چندین سال به فعالیت خود ادامه داد، اظهار داشت: این پیست توسط اداره‌کل راه و شهرسازی احداث و تحویل اداره‌کل ورزش و جوانان داده شد، اما پس از چندسال، چون استاندارد‌های لازم را نداشت، توسط اداره‌کل استاندارد توقیف و نیاز به بازسازی کرد.

حامد جولائی، با اشاره به اینکه در مرحله نخست ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی این پیست در سه فاز برآورد شد، افزود: متأسفانه این اعتبار تحقق پیدا نکرد و علی‌رغم اینکه دو سه بار فراخوان جهت واگذاری به بخش خصوصی داده شده و قرارداد با یک سرمایه‌گذار منعقد شد، اما کسی استقبال نکرد و آن سرمایه‌گذار نیز عقب‌نشینی کرد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان کردستان با بیان اینکه با این وضعیت، تصمیم گرفته شد که برای بازسازی پیست، از سوی کمیته برنامه‌ریزی شهرستان، اعتبار جهت تحقق اهداف در نظر گرفته شود، اذعان کرد: متأسفانه اعتبارات شهرستانی نیز محدود بوده و پاسخ‌گو نیست و نیاز است که از محل اعتبارات ملی، استانی و شهرستانی برای بازسازی تخصیص یابد.

وی با بیان اینکه اکنون ۳۰ تا ۴۰ میلیارد تومان برای بازسازی کامل پیست بیجار نیاز است، عنوان کرد: تمام دستگاه‌ها و تجهیزات این پیست فرسوده بوده و نیاز به نوسازی دارد؛ امسال نیز استاندار کردستان در بازدیدی که داشت تأکید بر واگذاری به بخش خصوصی داشتند که کسی استقبال نکرد.

جولائی با اشاره به اینکه این پیست دارای قابلیت‌های فراوانی بوده و در نزدیکی آن یک هتل ۵ طبقه در حال احداث است، ابراز داشت: در صددیم که این پیست بین‌المللی شود و یقیناً زمینه آن را نیز دارد.

وی در پاسخ به این سؤال که تجهیزات این پیست ۱۰ سال که به حال خود رها شده است، چاره چیست؟ آیا مردم باز می‌توانند شاهد رونق و فعالیت این پیست باشند؟ اذعان کرد: کل دستگاه‌ها این پیست اسقاط شده و باید دکل‌ها نیز بازسازی شود، اما برای این کار‌ها نیازمند اعتبار هستیم و حتی وزارت ورزش نیز قرار بود اعتباری اختصاص دهد که هنوز تخصیص پیدا نکرده است، در صورت تأمین، مشکل برطرف خواهد شد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان کردستان با بیان اینکه در صورت بازسازی پیست، مسابقات بین‌المللی اسکی را در بیجار برگزار می‌کنیم، یادآور شد: ورزشکاران مستعدی در این رشته ورشی در سطح استان فعالیت داشته که حتی از بیجار به مسابقات جهانی اعزام شده‌اند.

پیگیری‌ها حاکی از آن است که از ابتدا نا هماهنگی میان اداره کل راه و شهرسازی (سازنده پیست) و اداره کل ورزش و جوانان سبب شده قبل از تحویل قطعی پروژه، بسیاری از اقدامات به صورت نیمه تمام رها و اکنون تجهیزات عمر مفید خود را از دست داده که تخصیص ۴۰ میلیارد تومان اعتبار در این شرایط اقدامی دور از انتظار بوده و باید ورزشکاران این رشته همچنان چشم‌انتظار همت مسئولان باشند.

منبع: تسنیم

دیگر رسانه ها

ارسال نظر