خبر فوری:

استقلال و پرسیولیس حذف می شوند ؟

«شروع فرایند صدور مجوز حرفه‌ای در دی‌ماه هر سال خواهد بود و باشگاه ها باید تا زمان مذکور اقدامات لازم را در این بخش انجام بدهند.»

۱۷ دی سال گذشته بود که نامه کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون فوتبال ایران، شوک بزرگی به فوتبال دوستان ایرانی و سه باشگاه لیگ برتری وارد کرد. حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا با اخبار ضد و نقیضی که مخابره می شد هم قابل تکذیب نبود و این بار ای اف سی اصلا کوتاه نیامده بود. با حذف سرخابی ها از لیگ قهرمانان فدراسیون فوتبال درصدد جایگزین کردن باشگاه گل گهر سیرجان بود که این باشگاه هم نتوانست مجوزهای لازم را بگیرد و از این رو در فصل ۲۰۲۲ سپاهان و فولاد خوزستان تنها نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان بودند.

ماجرا از این قرار بود که AFC برای حرفه‌ای کردن ساختار باشگاه‌های آسیایی، صدور مجوز حرفه‌ای برای آن‌ها را در دستور کار قرار داد. این مجوز شامل پنج معیار اصلی و اساسی ورزشی، زیرساخت ها، پرسنلی، حقوقی و مالی است که روی هم رفته حدود ۶۰۰ آیتم دارند و تمامی بخش‌های یک باشگاه حرفه‌ای را شامل می‌شوند. باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس در هر پنج معیار نتوانستند انتظارات AFC را برآورده کنند و حتی گل گهر که شرایط بهتری نسبت به تیم‌های پایتخت داشت نیز نتوانست از فیلتر‌های سخت گیرانه این نهاد عبور کند. پس از قطعی شدن حذف سرخابی ها فرشید سمیعی، مشاور حقوقی باشگاه استقلال در گفت و گو با رسانه ها اذعان کرد که از تاریخ ۱۰ اسفند ۹۹ تا ۱ مهر ۱۴۰۰ هیچ اقدامی برای گرفتن مجوز حرفه‌ای از سوی باشگاه‌ها انجام نشد، زیرا همه فکر می‌کردند روال کسب مجوز حرفه‌ای مانند سال‌های قبل است، اما خط و نشان AFC این بار شوخی بردار نبود. جالب این جاست که تا پیش از حذف سرخابی ها کمیته مجوز صدور حرفه ای تاکید کرده بود جای نگرانی نیست اما پس از حذف پرسپولیس و استقلال یک باره صحبت های اولیایی و مصطفوی دو عضو این کمیته هم تغییر کرد. در ادامه هم کنفدراسیون فوتبال آسیا اسفند سال ۱۴۰۰ با صدور حکمی کمیته صدور مجوز فدراسیون ایران را تا برطرف شدن تمامی نقص‌ها و جلب نظر دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا به حالت تعلیق درآورد.چند روز پیش بود که طی حکمی از سوی میرشاد ماجدی سرپرست فدراسیون، مصطفی زارعی به عنوان مدیر کمیته صدور مجوز حرفه ای فدراسیون فوتبال انتخاب و منصوب شد تا اقدامات اولیه برای رفع تعلیق این کمیته و انجام امور مربوط به گرفتن مجوز حرفه ای برای باشگاه ها از سر گرفته شود.

زارعی مدیر کمیته صدور مجوز حرفه ای از تلاش فدراسیون فوتبال برای رفع تعلیق در این بخش خبر داد و گفت: «در تلاشیم تا با رفع نواقص و موضوعات مطرح شده، هر چه زودتر برای رفع تعلیق در این حوزه اقدام کنیم.» او درباره تغییر زمان فرایندهای صدور مجوز حرفه‌ای گفت: «در پی اظهار نگرانی برخی از باشگاه‌ها و صاحب نظران فوتبال درباره شروع فرایند صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه‌های ایران باید بگویم که با توجه به تغییر زمان‌بندی لیگ قهرمانان آسیا و برگزاری همزمان آن با لیگ های اروپایی و برگزار نشدن این لیگ در سال ۲۰۲۲، زمان‌بندی فرایندهای صدور مجوز حرفه‌ای نیز تغییر کرده است». وی ادامه داد: «شروع فرایند صدور مجوز حرفه‌ای در دی‌ماه هر سال خواهد بود و باشگاه ها باید تا زمان مذکور اقدامات لازم را در این بخش انجام بدهند.» با توجه به اظهارنظر مسئولان جدید فدراسیون فوتبال و کمیته صدور مجوز حرفه ای، باشگاه های لیگ برتری حدود ۵ ماه و تا بهمن ماه فرصت دارند تا مدارک خود را برای کمیته صدور مجوز حرفه ای و کنفدراسیون فوتبال آسیا بارگذاری کنند و پس از راستی آزمایی مشخص خواهد شد که کدام باشگاه ها مجوز حرفه ای دریافت می کنند و می توانند در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کنند.

مالیات برانکو علیه پروانه حرفه‌ای‌سازی پرسپولیس!

یکی از بدهی‌هایی که در این چند سال روی دوش باشگاه پرسپولیس بوده بحث پرداخت مالیات برانکو ایوانکوویچ سرمربی اسبق پرسپولیس بوده است. برانکو از زمان فعالیت در پرسپولیس با مشکل مالیات روبه‌رو بوده و مدیران وقت این باشگاه نتوانستند مالیات سرمربی خود را بپردازند. حالا که بیش از سه سال از جدایی برانکو از پرسپولیس زمان می‌گذرد مدیران این باشگاه در تلاش هستند تا بتوانند مالیات این مربی کروات را بپردازند. باشگاه پرسپولیس برای گرفتن پروانه حرفه‌ای‌سازی باید مالیات سرمربی اسبق خود را بپردازد وگرنه دچار مشکل بزرگی در این خصوص خواهد شد.

دیگر رسانه ها

ارسال نظر