تست هوش جالب | شما باهوش‌ترید یا ربات هوش مصنوعی ChatGPT؟

در یک آزمایش، چند معما به چت جی‌پی‌تی (ChatGPT) داده شد تا هوش او سنجیده شود. او تقریبا به تمام معما‌ها پاسخ داد، اما در دو مورد، ربات محبوب یا اشتباه کرده است، یا در حین پاسخ متوقف شده است. شما هم می‌توانید در این تست هوش شرکت کنید و متوجه شوید که شما باهوش‌ترید یا ربات هوش مصنوعی ChatGPT.

تست هوش جالب | شما باهوش‌ترید یا ربات هوش مصنوعی ChatGPT؟

به زبان ساده، جی‌پی‌تی (ChatGPT) یک چت‌بات یا ربات هوش مصنوعی است که از طریق گفت‌وگوی متنی، با شما ارتباط برقرار می‌کند.

ربات چت هوش مصنوعی چت جی‌پی‌تی (ChatGPT) سریع‌ترین برنامه در حال رشد در تاریخ اینترنت با حدود ۱۳ میلیون کاربر روزانه است. این چت هوشمند به سرگرم‌کننده‌ترین پدیده اینترنت در ماه‌های اخیر بدل شده است.

بیشتر بخوانید: پرسش‌های عجیب و غریب خود را از «ChatGPT» بپرسید | از طرز تهیه سیب زمینی جادویی تا ترفند طلایی برای برگرداندن همسر + تصاویر

در یک آزمایش، چند معما به چت جی‌پی‌تی (ChatGPT) داده شد تا هوش او سنجیده شود. او تقریبا به تمام معما‌ها پاسخ داد، اما در دو مورد، ربات محبوب یا اشتباه کرده است، یا در حین پاسخ متوقف شده است.

بیشتر بخوانید: چه کسی از Chat‌GPT می‌ترسد؟

ربات هوش مصنوعی chatbot

در این آزمایش، هیچ توضیح اضافه‌ای به جز نوشتن معما در کادر متن داده نشده است.

تست هوش ربات هوش مصنوعی ChatGPT

آیا می‌توانید به معما‌های زیر جواب دهید؟

۱. برای نشستن چهار پدر، دو پدربزرگ و چهار پسر پشت یک میز، چند صندلی لازم است؟

۲. آن چیست که از آن یا دوتا دارید یا چندتا و یا هیچی؟

۳. من پُر از سوراخ هستم، اما آب را در خود نگه می‌دارم. من چه هستم؟

۴. سنگی گرانبها، مثل الماس شفاف که با قدرت آن می‌توان روی آب راه رفت. اگر سعی کنید نگهش دارید کم‌تر از یک ساعت ناپدید می‌شود. آن چیست؟

۵. من چیزی هستم که مردم یا دوستم دارند یا از من متنفرند. من ظاهر و افکار مردم را تغییر می‌دهم. اگر شخصی از خودش مراقبت کند من بیشتر می‌شوم. برخی را فریب خواهم داد. برای دیگران، من یک راز هستم. ممکن است برخی بخواهند مرا پنهان کنند، اما من نمایان می‌شوم. مهم نیست مردم چقدر تلاش می‌کنند، من هرگز کم نمی‌شوم. من چی هستم؟

۶. من شهر، دارم، اما خانه ندارم، جنگل دارم، اما درخت ندارم. آب دارم، ولی ماهی ندارم. من چی هستم؟

۷. یک راننده اتوبوس در یک خیابان یک طرفه راه را اشتباه می‌رود. او از کنار پلیس‌ها عبور می‌کند، اما آن‌ها جلوی او را نمی‌گیرند؛ چرا؟

تست هوش ربات هوش مصنوعی ChatGPT

جواب معما‌ها را پیدا کردید؟ پاسخ‌های چت‌ جی‌پی‌تی را در ادامه ببینید.

*پاسخ چت جی‌پی‌تی به معمای شماره ۱: هر کدام از پدر‌ها و پدر بزرگ‌ها به یک صندلی احتیاج دارند در نتیجه ۶ صندلی لازم است. هر کدام از پسر‌ها یک صندلی می‌خواهند، پس ۴ صندلی دیگر احتیاج است. در نهایت ۱۰ صندلی باید داشته باشیم.

پاسخ صحیح: ۴ صندلی است. هر چهار نفر پسر کسی هستند. هر چهار نفر برای یک نفر پدر هستند و دو نفر از آن‌ها پدربزرگ هستند.

*پاسخ چت جی‌پی‌تی به معمای شماره ۲: جواب «انتخاب» است. شما یا بین ۲ چیز یا بیشتر انتخاب می‌کنید یا اهیچ انتخابی ندارید.

پاسخ صحیح: انتخاب

*پاسخ چت جی‌پی‌تی به معمای شماره ۳: جواب «اسفنج» است. با اینکه اسفنج پر از سوراخ است، اما می‌تواند آب را در خودش نگه دارد.

پاسخ صحیح: اسفنج

*پاسخ چت جی‌پی‌تی به معمای شماره ۴: جواب این معما «یخ» است. یخ می‌تواند به شفافی الماس باشد. وقتی روی سطح آب یخ زد می‌توان روی آن راه رفت.

پاسخ صحیح: یخ

*پاسخ چت جی‌پی‌تی به معمای شماره ۵: جواب این معما «سن» است.

پاسخ صحیح: سن

*پاسخ چت جی‌پی‌تی به معمای شماره ۶: جواب این معما «نقشه» است. نقشه شهر‌ها را در خود دارد، اما ساختمانی ندارد و …

پاسخ صحیح: نقشه

*پاسخ چت جی‌پی‌تی به معمای شماره ۷: دلیل اینکه پلیس‌ها راننده اتوبوس را متوقف نمی‌کنند این است که او پیاده است و اتوبوسی را نمی‌راند.

پاسخ صحیح: راننده اتوبوس پیاده است.

ریجول گوپتا، کارشناس هوش مصنوعی، مدیر اجرایی Deepmedia AI می‌گوید چت جی‌پی‌تی هنوز در حل معما عالی نیست و می‌تواند نتایج متفاوتی را در مورد همه چیز از معما‌های پررمزوراز گرفته تا جدول کلمات متقاطع ارائه دهد.

هیجان‌های تبلیغاتی پیرامون چت جی‌پی‌تی متفاوت است؛ برخی ادعا می‌کنند که این چت هوش مصنوعی خطرناک است؛ در حالی که دیگران آن را بسیار مفید می‌دانند.

تست هوش ربات هوش مصنوعی ChatGPT

گوپتا می‌گوید، جای تعجب نیست که چت جی‌پی‌تی در حل برخی معما‌ها شکست بخورد. ما نمونه‌های زیادی را به صورت آنلاین دیده‌ایم که در آن‌ها به سادگی نتوانسته یک معما را حل کند.

بنابراین، در حالی که چت جی‌پی‌تی برای بسیاری چیز‌ها خوب است، حل معما‌ها هنوز جزو کار‌هایی نیست که به خوبی از پس آن برآید.
تست هوش ربات هوش مصنوعی ChatGPT

این چت هوش مصنوعی به طور متوسط ۱۳ میلیون کاربر در روز در ماه ژانویه داشته است و آن را به محبوب‌ترین اپلیکیشن اینترنتی در تمام دوران تبدیل کرده است. با تیک تاک که حدود ۹ ماه پس از راه اندازی جهانی خود به ۱۰۰ میلیون کاربر و اینستاگرام که مورد توجه قرار گرفتنش، بیش از دو سال طول کشید، مقایسه کنید.

منبع: روزیاتو

دیگر رسانه ها

ارسال نظر