شکایت از استارتاپ‌های هوش مصنوعی/استفاده از ترانه‌ها برای هوش مصنوعی غیرمجازشد؟

شباهت زیاد خروجی سرویس‌های Udio و Suno به آثار اصلی با واکنش ناشرین موسیقی و درخواست برای غرامت هنگفت همراه شده‌است.

شکایت از استارتاپ‌های هوش مصنوعی/استفاده از ترانه‌ها برای هوش مصنوعی غیرمجازشد؟

شباهت زیاد خروجی سرویس‌های Udio و Suno به آثار اصلی با واکنش ناشرین موسیقی و درخواست برای غرامت هنگفت همراه شده‌است.

به گزارش عرشه آنلاین؛ جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.

دو استارتاپ هوش مصنوعی Suno و Udio اقدام به توسعه ابزارهایی کردند که می‌توانند نمونه‌های مشابه آهنگ‌های هنرمندان مطرح مثل مایکل جکسون را تولید کنند. اکنون به‌نظر می‌رسد که ناشران موسیقی ادعا دارند چنین سرویس‌هایی به‌صورت غیرقانونی از محتوای تحت قانون کپی‌رایت به‌منظور تمرین‌دادن محصولات خود استفاده کردند.

آیا استفاده از ترانه‌ها برای هوش مصنوعی غیرمجاز است؟

چندین ناشر بزرگ صنعت موسیقی از جمله شرکت‌های یونیورسال، وارنر و سونی قصد دارند از استارتاپ‌های ساخت موسیقی با هوش مصنوعی از جمله Suno و Udio شکایت کنند. این ناشرین اعتقاد دارند که سرویس‌های گفته‌شده، اقدام به نقض قوانین کپی‌رایت در مقیاس وسیع کرده‌اند و غرامت هنگفتی را از آنها درخواست کرده‌اند. شکایت مذکور از طریق انجمن ناشرین آمریکا (RIAA) به‌ثبت رسیده است و می‌خواهد به شرکت‌های فناوری نشان دهد که هیچ دلیلی برای نادیده گرفتن قوانین کپی‌رایت توسط ابزارهای هوش مصنوعی وجود ندارد و سرویس‌های مبتنی بر آن باید براساس مقررات عمل کنند.

در شکایت اخیر عنوان شده‌است که استارتاپ‌های Suno و Udio به‌صورت غیرمجاز از ترانه‌های موجود در اینترنت برای تمرین دادن ابزارهای هوش مصنوعی خود استفاده کرده‌اند. همین مسئله باعث درخواست غرامت ۱۵۰ هزار دلاری برای هر اثر توسط ناشرین موسیقی شده‌است که در صورت موافقت دادگاه، می‌تواند به‌رقم بسیار کلانی برسد. اگر ناشرین بتوانند برنده دعوای حقوقی در دادگاه باشند، احتمالاً پیام مهمی را به سایر شرکت‌های فناوری خواهند رساند و آنها را مجبور می‌کنند تا برای تمرین دادن محصولات خود، اقدام به خرید لایسنس نمایند؛ امری که احتمالاً سود زیادی را برای دارندگان حق کپی‌رایت آثار به‌همراه خواهد داشت.

تبدیل متن به موسیقی - سرویس Udio

استارتاپ Udio AI متعلق به Uncharted Labs است و استارتاپ Suno AI هم همکاری نزدیکی با مایکروسافت دارد. هر دو سرویس گفته‌شده، امکان تبدیل متن به موسیقی را برای کاربران خود فراهم می‌سازند و حتی Suno توانسته است این قابلیت را به ابزار Copilot مایکروسافت هم بیاورد. ناشرین ادعا دارند که خروجی سرویس‌های گفته‌شده، شباهت بسیار زیادی به آثار واقعی هنرمندان دارد؛ در نتیجه احتمالاً از همان آثار بدون دریافت مجوز برای تمرین دادن آنها استفاده شده‌است. همچنین استارتاپ‌های هوش مصنوعی از ارائه داده‌های مرتبط با تمرین ابزارهای خود خودداری می‌کنند و با عنوان حفظ اصرار محرمانه، از شفافیت در این زمینه دوری می‌نمایند.

طبق گزارش نشریه وال استریت ژورنال، در متن شکایت از استارتاپ‌های هوش مصنوعی به شباهت خروجی سرویس‌های آنها با آثاری مثل American Idiot از گروه Green Day اشاره شده‌است. همچنین در قسمتی دیگر، گفته شده که صدای خواننده در برخی از آثار تولید شده توسط هوش مصنوعی شباهت زیادی به هنرمندان سرشناس مثل مایکل جکسون یا گروه ABBA داشته است. همچنین در داخل شکایت‌نامه، نمونه‌ای از دستورات لازم برای ساخت یک اثر کاملاً مشابه با نسخه واقعی عنوان شده‌است که کاربر در صورت وارد کردن آن با جزئیات کافی، می‌تواند خروجی بسیار نزدیک به اثر اصلی را در اختیار داشته‌باشد.

تبدیل متن به آهنگ - سرویس Suno

شایان‌ذکر است که ناشرین موسیقی به‌هیچ عنوان با استفاده از آثار خود برای تمرین هوش مصنوعی مخالف نیستند؛ بلکه می‌خواهند شرکت‌های فناوری اقدام به خرید مجوز و پرداخت هزینه برای این کار کنند تا آنها نیز بتوانند از موج هوش مصنوعی، درآمد کسب نمایند. برای مثال شرکت یونیورسال در قراردادی با Soundlabs توانسته مدل صدای هنرمندان تحت پوشش خود را در اختیار کاربران این سرویس قرار دهد؛ اما هنرمندان همچنان می‌توانند کپی‌رایت ترانه‌های خروجی را در اختیار داشته‌باشند. این ناشر قرارداد دیگری هم با یوتیوب دارد و حق استفاده از برخی آثار خود همراه با مجوزهای لازم در زمینه هوش مصنوعی را در اختیار گوگل قرار داده است./دیجیاتو

دیگر رسانه ها

کدخبر: 143410

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت عرشه‌آنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت عرشه‌آنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

      ارسال نظر