این کشور، مشتری جدید پهپادهای ایران شد

یک وبگاه خبری وابسته به مخالفان حکومت نظامی میانمار در گزارشی مدعی شده، دولت نظامی این کشور محموله های نظامی شامل قطعات پهپاد و موشک های هدایت شونده از ایران خریداری کرده است.

این کشور، مشتری جدید پهپادهای ایران شد

یک وبگاه خبری وابسته به مخالفان حکومت نظامی میانمار در گزارشی مدعی شده، دولت نظامی این کشور محموله های نظامی شامل قطعات پهپاد و موشک های هدایت شونده از ایران خریداری کرده است.

بر اساس گزارش وبگاه " Irrawaddy" که وابسته به مخالفان حکومت نظامی میانمار است، ایران پس از کودتای نظامی ۲۰۲۱ در میانمار، بازار جدیدی برای تسلیحات خود پیدا کرده است.

بر اساس این گزارش: یک هواپیمای باری بوئینگ ۷۴۷ از ایران بین ژانویه تا آوریل سال گذشته سه بار در شهرهای "نای پی تاو" و "یانگون" فرود آمده است و محموله های نظامی خریداری شده میانمار را تحویل این کشور داده است.

اطلاعات ردیاب پرواز نشان می دهد که این پروازها که توسط شرکت هواپیمایی باربری ایران "قشم فارس ایر" انجام شده، از مشهد، دومین شهر ایران به مقصد میانمار به پرواز درآمده و روز بعد به ایران بازگشته است.

یکی از این پروازها محموله ای متشکل از ۲۱ جعبه که گمان می رود حاوی پهپادها و موتورهای نظامی باشد تحویل داد. 

مشاهده هواپیماهای باری ایرانی که در پایتخت میانمار فرود می‌آیند، این گمانه‌زنی را نیز برانگیخته است که آنها سلاح‌های قوی‌تری از جمله موشک‌های هدایت‌شونده را در اختیار حکومت نظامی میانمار قرار می‌دهند.

"قشم فارس ایر"  پیشتر به اتهام حمل سلاح به گروه های تحت حمایت تهران در جنگ داخلی سوریه، تحت تحریم های آمریکا قرار گرفته است. اما جداشدگان نیروی هوایی میانمار و دیگر منابع آگاه گفتند که تهران هم اکنون در حال تحویل سلاح به میانمار است.

بر اساس فهرست رسمی که مشاهده شده است، یک هیات ایرانی که در ۱۳ ژانویه ۲۰۲۲ وارد میانمار شد، حاوی اسامی افراد مرتبط با سپاه پاسداران بود. 

یکی از این اسامی "غلامرضا قاسمی" فرمانده و خلبان سابق سپاه پاسداران است که سال گذشته در آرژانتین هنگامی که هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ که او خلبانی آن را بر عهده داشت توقیف شد، به طور موقت بازداشت شد. 

معلوم نیست قاسمی که از اعضای هیات مدیره "قشم فارس ایر" نیز می باشد خلبان پروازهای میانمار بوده است یا خیر.

با این حال، می توان نتیجه گیری کرد که میانمار و ایران از زمان کودتا درگیر همکاری های مخفیانه نظامی بوده اند. پیش از کودتای نظامی ۲ سال پیش میانمار، دو کشور رابطه نزدیکی نداشتند. 

چند تن از افسران سابق نیروی هوایی میانمار که به جنبش مقاومت مخالفان پیوسته و از ارتش گریخته اند، به وبگاه  Irrawaddy گفتند که حکومت نظامی میانمار که به طور رسمی شورای اداری دولتی (SAC) نامیده می شود، از ایران برای نوسازی پهپادهای خود قطعات یدکی خریداری کرده است.

میانمار مشتری جدید تسلیحات ایرانی

به گزارش سرویس برمه بی بی سی و آسیا تایمز، حکومت نظامی میانمار هم موتورهای پهپاد MD۵۵۰ و هم موشک های هدایت شونده از ایران خریداری کرده است. چندین افسر سابق نیروی هوایی میانمار این موضوع را تایید کردند.

موتور پهپاد MD۵۵۰ توسط یک شرکت ایرانی به نام "مادو" (اوج پرواز مادو نفر) تولید می شود که از اکتبر ۲۰۲۱ در لیست تحریم های آمریکا قرار دارد.

به گفته خلبانان سابق نیروی هوایی میانمار، مادو موتورهای پهپاد MD۵۵۰ را برای جایگزینی قطعات فرسوده در ناوگان پهپادهای موجود ارتش میانمار تامین کرده است. کار تعمیر و نگهداری در پایگاه نیروی هوایی "میکتیلا" در مرکز میانمار انجام شده است.

به همین ترتیب، روابط میانمار و روسیه پس از کودتای سال ۲۰۲۱ به طرز محسوسی تقویت شده است، زیرا حکومت نظامی میانمار جت جنگنده، بالگرد و سایر تجهیزات نظامی از مسکو خریداری می کند.

 طبق گزارش اخیر سازمان ملل، حکومت نظامی میانمار از زمان کودتای ۲۰۲۱ حداقل یک میلیارد دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی وارد کرده است که بیشتر آن از روسیه و چین بوده است.

اما حکومت نظامی منابع قطعات و سخت افزاری نظامی خود را متنوع کرده است زیرا مسکو از زمان جنگ اوکراین تسلیحات و مهمات خود را به سمت حمله به اوکراین هدایت می کند.

ایران با توجه به سابقه طولانی در تامین تسلیحات دولت های مخالف غرب و همسو با تهران در جنگ های داخلی سوریه و یمن، یک جایگزین آشکار است.

ارتش میانمار همچنین سالهاست که از روابط عمیق و پنهانی با کره شمالی برخوردار است.

چند افسر سابق نیروی هوایی به Irrawaddy گفتند، در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷، ارتش میانمار تیمی از مهندسان خود را به ایران فرستاد تا در مورد بازسازی هواپیماهای آموزشی قدیمی اطلاعات کسب کنند.

 ایران به دلیل توانایی خود در تعمیر و ظرافت فناوری نظامی که به روش های مختلف زیرزمینی و پنهان دست آورده است، مشهور است.

حکومت میانمار پس از تحریم‌های غرب به دلیل کودتا و سرکوب مخالفان، روابط خود را با روسیه، چین، هند، بلاروس و ایران و سایر کشورها تقویت کرده است.

دیگر رسانه ها

ارسال نظر