سفیر ایران در عربستان مشخص شد

علیرضا عنایتی» مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه به عنوان سفیر جدید تهران در ریاض معرفی شود.

سفیر ایران در عربستان مشخص شد

عرشه آنلاین / اخبار دریافتی نشان می دهد علیرضا عنایتی» مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه به عنوان سفیر جدید تهران در ریاض معرفی شود.

به گزارش عرشه آنلاین ، علیرضا عنایتی  اردیبهشت ۱۳۹۳ عهده دار سفارت ایران در کویت بود و ابتدای سال ۱۳۹۸ به عنوان مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه منصوب شد. عنایتی پیش از این در مذاکرات بین ایران و عربستان در بغداد نیز نقش فعالی داشته است.

روابط ایران و عربستان پس از سال‌ها تنش که نشأت گرفته از مداخله نیرو‌های فرامنطقه‌ای بود، در حال بازگشت به حالت عادی است و رفته رفته گام‌های بیشتری برای رسیدن این روابط به مرتبه مطلوبیت برداشته می‌شود.

علیرضا عنایتی سفیر ایران در عربستان

در تازه‌ترین اقدام، ریاض سفیر خود را معرفی کرده و به گفته حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان، «بازگشایی سفارت عربستان در تهران و تعیین سفیر ایران برای اعزام به عربستان سعودی به زودی انجام و اعلام خواهد شد.» البته امیر عبداللهیان اشاره‌ای به نام سفیر عربستان نکرد.

به گفته امیر عبداللهیان وزارت خارجه از چند هفته پیش در تلاش برای بازگشایی سفارتخانه و سرکنسولگری ایران در عربستان است و طی روز‌های آینده این کار نهایی می‌شود.

روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان سعودی پس از ۷ سال وقفه با مذاکرات طولانی و تلاش میانجی‌گران، ۱۹ اسفندماه (۱۰ مارس) مجدداً از سر گرفته‌شد. عربستان سعودی و ایران برای اولین بار پس از قطع روابط دیپلماتیک، در فروردین ۱۴۰۰ با میانجیگری عراق مذاکرات مستقیم خود را آغاز کردند. تا مهرماه همان سال چهار دور مذاکره بین مقامات دو کشور با تلاش عراق و عمان انجام شد.

دور پنجم مذاکرات ریاض و تهران نیز اول اردیبهشت ۱۴۰۱ برگزار شد. در همان زمان، ایرج مسجدی سفیر وقت ایران در بغداد اعلام کرد که در جریان مذاکرات مقامات دو کشور بر سر «یک نقشه راه برای آینده» به توافق رسیدند.

پس از این تلاش‌های طولانی، عربستان سعودی و ایران در ۱۹ اسفندماه در پکن، پایتخت چین به تفاهم رسیدند و روابط دیپلماتیک خود را آغاز کردند.

سفیران ایران در عربستان

جعفر رائد ۱۳۵۷ - ۱۳۵۸

فخری (رئیس نمایندگی ایران) ؟ - ۱۳۶۱

علاءالدین بروجردی (کاردار) ۱۳۶۱ - ؟[پانویس ۱]

حسین صادقی چهاردانگه (سرپرست)

مجتبی هاشمی (کاردار)

محمدحسین طارمی (کاردار)

پرویز افشاری (مسئول سفارت) ؟ - اسفند ۱۳۶۶

قطع روابط از ۶ اردیبهشت ۱۳۶۷ تا ۲۷ اسفند ۱۳۶۹

محمدعلی هادی نجف‌آبادی ۱۳۷۰ - ؟

محمدرضا نوری شاهرودی

حسین صادقی (دوران اصلاحات)

علی‌اصغر خاجی

سید محمد حسینی ۲۷ آبان ۱۳۸۵ تا ؟

سید محمدجواد رسولی محلاتی

حسین صادقی (بار دوم) ۱ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۳ دی ۱۳۹۴

اغاز روابط دوباره سیاسی و اقتصادی ۱۴۰۱

حسین زرنگار ۱۴۰۲

فرایند انتخاب سفیر

گفتنی است، فرایند انتخاب سفیر برای یک کشور مقداری زمان‌بر است. انتخاب و انتصاب سفیر به سهولت صورت نمی‌گیرد؛ اگرچه سفیر با پیشنهاد وزیر امور خارجه به رئیس‌جمهور تعیین می‌شود، اما پیش از آن در شورای معاونین وزارت خارجه، بررسی‌های مقتضی صورت می‌گیرد.

همچنین در مراحل بعدی در ریاست جمهوری نیز نسبت به فرد پیشنهاد شده برای تصدی مقام سفارت، مطالعه صورت می‌گیرد. اگر ریاست جمهوری با کاندیدای معرفی شده وزیر امور خارجه موافقت کند تازه فرآیند سفیر شدن فرد آغاز می‌شود.

در مرحله بعدی فردی که به عنوان سفیر تعیین شده به دولت کشور مقصد معرفی می‌شود؛ مسئولان و ارگان‌های ذیصلاح در کشور مقصد نیز بررسی‌های لازم را پیرامون فرد معرفی شده صورت می‌دهند؛ رئیس دولت کشور مزبور نیز باید موافقت خود را با آن فرد اعلام کند؛ سپس وزارت خارجه کشور مقصد موافقت کشور خود با فرد معرفی شده به عنوان سفیر را، به وزارت خارجه ایران اعلام می‌کند. این موافقت که حاصل شد، استوارنامه سفیر با امضای رئیس‌جمهور کشور تنظیم می‌شود و سفیر ما به رئیس دولت کشور مقصد معرفی می‌شود.

 

دیگر رسانه ها

ارسال نظر