واکنش وزیر کشور به مسئله حقابه ایران از رود هیرمند

وزیر کشور تصریح کرد : مساله آب میان ایران و افغانستان باید با تفاهم حل شود و طالبان اجازه دهند مسوولان کشورمان از سد ( کمال خان) دیدن کنند.

واکنش وزیر کشور به مسئله حقابه ایران از رود هیرمند

ایرنا نوشت: وزیر کشور تصریح کرد : مساله آب میان ایران و افغانستان باید با تفاهم حل شود و طالبان اجازه دهند مسوولان کشورمان از سد ( کمال خان) دیدن کنند.

احمد وحیدی روز جمعه در مصاحبه با خبرنگاران اُستان اصفهان در سالن اجتماعات استانداری اصفهان افزود:حق آبه ایران (در تالاب هامون) یک حق تاریخی است و حاکمان افعانستان و طالبان بارها به وجود حق آبه برای ایران اقرار کرده‌اند و گفته‌اند درصورت وجود آب، حق‌آبه ایران رها سازی می شود.

وی ادامه داد:طالبان در حال حاضر می گوید آبی نیست و برخی گزارش ها حاکی از آن است که آب پشت سد مربوطه ( سد کمال خان و بند کجکی) وجود دارد و برای این که ابهام موجود از بین برود باید به یک تفاهم با طالبان برسیم و در هماهنگی با وزارت خارجه و طالبان، مسوولان ذیربط از وضعیت آب پشت سد دیدن کنند.

وی تاکید کرد:این مساله باید با تفاهم حل شود و طالبان اجازه دهند مسوولان کشورمان از سد دیدن کنند و با توجه به آنکه مردم شرق کشور بویژه در اُستان سیستان و بلوچستان از کمبود آب در تنگنا هستند و باید سوء تفاهم ‌ها در این زمینه حل شود.

وی اظهار داشت: اگر آبی وجود نداشته باشد موضوع حق آبه و تعهد موضوعیت ندارد ولی در غیر این صورت حق آبه ایران باید جاری شود.

آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در سفر اخیر خود به سیستان و بلوچستان به طالبان در افغانستان درباره حقآبه هیرمند هشدار داد.

رئیس جمهور در صحبت های خود با تاکید بر این جمله که "حرف من را جدی بگیرید تا بعداً گلایه نکنید" تصریح کرد که "اگر کارشناسان ما کمبود آب را تایید کنند حرفی نداریم وگرنه اجازه نخواهیم داد حق مردم ما تضییع شود و این مسأله چیزی نیست که مشمول مرور زمان شود".

وزیر کشور و هیات همراه دیروز برای سفری ۲ روزه وارد اصفهان شد و امروز علاوه بر دیدار با امام جمعه و نماینده ولی فقیه، در جلسه قرارگاه آب استان شرکت کرد و در نشست با فرمانداران، شهرداران و رؤسای شوراهای اسلامی شهرهای بزرگ اُستان حضور یافت.

دیگر رسانه ها

ارسال نظر