ناوشکن غول پیکر چینی به خلیج فارس رسید+عکس

نانینگ ۱۶۲ ، این ناوشکن تماما چینی برای رزمایشی سه روزه مهمان نیروی دریایی ایران شد. ناوشکنی با ۱۵۶ متر طول و ۱۸ متر عرض که ۲۸۰ خدمه از ارتش خلق چین را بر عرشه دارد. یک کشتی جنگی با ۷۵۰۰ تن وزن. ناوشکنی که توان ردیابی جنگنده اف ۳۵ را دارد و این باعث هراس آمریکایی ها شده است.

 ناوشکن غول پیکر چینی به خلیج فارس رسید+عکس

نانینگ با شماره بدنه ۱۶۲ یک ناوشکن رزمی از کلاس ناوشکن های Type ۰۵۲D است. نمونه پیشرفته از ناوشکن های ۰۵۲ بی و سی . این تیپ از ناوشکن در سال ۲۰۱۹ ساخته شده و در سال ۲۰۲۱ به ماموریت اعزام شده است. .

چین تلاش برای ساخت ناوهای جنگی را از میانه دهه ۶۰ میلادی آغاز کرد. پرژه های اولیه البته بر گرفته از مدل های روسی بودند که در میانه جنگ سرد ، ساخت شان به صورت مشترک با شوری در دستور کار بود. پروژه های که البته خیلی به موفقیت نرسیدند اما از دهه ۸۰ چینی ها کم کم به توانایی ساخت شناورهای جنگی رسید و حالا صنعت بومی کشتی سازی جنگی این کشور از مدرن ترین ها در دنیاست.

ناوشکن چینی۲

نانینگ ۱۶۲ مثل دیگر نمونه ها از این شناورها از دو موتور توربین گازی چینی QC-۲۸۰ استفاده می کند. موتورهایی به توان هر ۲۸ مگاوات و دو موتور دیزل آلمانی که هر کدام ۶ مگاوات قدرت دارند. این شناورها سرعتی در حدود ۵۵ کیلومتر داشته و برد آن در هنگام حرکت با سرعت ۳۳ کیلومتر بر ساعت در حدود ۹۳۰۰ کیلومتر است.

ناوشکن های تایپ ۰۵۲ دی از جمله سنگین‌ترین و در عین حال پیشرفته‌ترین ناوهای ساخت چین هستند. بدنه ساخته شده از فیبر کربن آن کمک کرده تا رادارگریز باشد و البته ویژگی های خاصی در شکار هواپیماهای قدرتمند جنگی همچون اف ۳۵ دارد. منابع چینی و روسی می گویند رادار این شناور می تواند هواپیمای اف ۳۵ را در فاصله ای در حدود ۳۵۰ کیلومتری شناسایی کند. البته منابع آمریکایی، این گزارشات را دقیق نمی دانند.

به عنوان ناوشکن هم رده در بین نمونه های غربی می توان نانینگ ۱۶۲ را مشابه ناوشکن‌های مشهور کلاس آلری بورک آمریکایی محسوب کرد. ناوشکن هایی که ۳۰۰ خدمه دارند و تقریبا اکثر ویژگی های شان مشترک با این نمونه چینی است.

ناوشکن چینی۳

نانینگ قابلیت حمل هلی کوپتر را به صورت بلند مدت دارد. این ناوشکن قابلیت حمل هاربین Z-۹، هلی کوپتر ضدزیردریایی کاموف-۲۸ و کاموف-۳۱ را داراست.این ناوشکن ۶۴ سلول پرتاب عمودی موشک دارد که از این تعداد ۳۲ سلول در مقابل پل فرماندهی و ۳۲ سلول دیگر در قسمت میانی ناوشکن قرار گرفته اند. از این ۶۴ سلول برای پرتاب موشک‌های پدافندی HHQ-۹، موشک‌های کروز ضدکشتی YJ-۱۸ و موشک‌های ضدزیردریایی CY-۵ استفاده می‌شود. توپ اصلی این ناوشکن هم یک توپ ۱۳۰ میلیمتری چینی است.

نانینگ از یک سامانه دفاع نقطه‌ای نزدیک با نام Type ۷۳۰ چینی هم برای مقابله با تهدیدات هوایی نزدیک بهره می برد. این ناوشکن مجهز به تجهیزات الکترونیکی و راداری مجهز به رادار آرایه فازی و چند منظوره Type ۳۴۶A است که «چشم اژدها» نامیده می‌شود. این ناوشکن رادار Type ۳۴۶A که راداری چهار وجهی را در چهار سوی پل فرمانده خود دارد. راداری که شباهت هایی به سامانه Aegis ناوشکن‌های آمریکایی دارد. راداری که به «ایجیس چینی» مشهور است.

منبع: خبر آنلاین

دیگر رسانه ها

ارسال نظر