نماینده مجلس: آمارهای ارائه شده توسط رئیسی برای ما هم مبهم است!

یک نماینده مجلس گفت: اینکه آقای رئیس‌جمهور آمار می‌دهند که ما برای یک میلیون نفر اشتغالزایی داشتیم مساله‌ای است که هم برای مردم و هم برای نمایندگان مجلس در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و باید روشنگری و شفاف‌سازی شود.

نماینده مجلس: آمارهای ارائه شده توسط رئیسی برای ما هم مبهم است!

ایلنا نوشت: یک نماینده مجلس گفت: اینکه آقای رئیس‌جمهور آمار می‌دهند که ما برای یک میلیون نفر اشتغالزایی داشتیم مساله‌ای است که هم برای مردم و هم برای نمایندگان مجلس در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و باید روشنگری و شفاف‌سازی شود.

محمد صفری ملک میان، عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲  در رابطه با آمارهای ارائه شده از سوی رئیس جمهور در جلسه صحن علنی روز یکشنبه (۲ بهمن) مجلس و واکنش‌ها نسبت به این آمارها، گفت: یکی از اشتباهاتی که مسئولان تراز اول و مقامات به ویژه روسای محترم جمهور مرتکب می‌شوند مساله اکتفا کردن به آمارهایی است که کارگزاران پایین‌دستی به مقامات بالادستی انتقال می‌دهند و این جزو مواردی است که مقام معظم رهبری همواره تاکید دارند که ما به این آمارها بسنده نکنیم.

بخش هایی از گفت و گوی صفری ملک میان را در ادامه می خوانید:

-اینکه آقای رئیس‌جمهور آمار می‌دهند که ما برای یک میلیون نفر اشتغالزایی داشتیم مساله‌ای است که هم برای مردم و هم برای نمایندگان مجلس در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و باید روشنگری و شفاف‌سازی شود. یا در برخی شاخص‌ها و موارد دیگر هم ایشان آمارهایی را مطرح می‌کنند که شاید برای جامعه چندان ملموس نباشد.

-من در رأی‌گیری کلیات لایحه بودجه علیرغم اینکه مجلس به آن رأی موافق داد و تصویب شد؛ هم در صحن علنی و هم در کمیسیون تلفیق به کلیات لایحه بودجه رأی مخالف دادم.

-دلیل مخالفت بنده هم این بود که به اعتقاد من، آن «تحول اقتصادی» که یکی از برنامه‌ها و شعار‌های راهبردی آقای رئیس‌جمهور بود و ما برهمین اساس به ایشان کمک کردیم و رأی دادیم و انتظار داشتیم، با این بودجه نمی‌تواند آن تحولات اقتصادی را دنبال کرده و پیش ببرد.

-همچنین لازم می‌دانم به ضرس قاطع بگویم که با توجه به شرایط و منابع مالی موجود، عمده عددهایی که در لایحه بودجه آمده و تعریف شده قابلیت تحقق ندارد. در مجموع حرف‌های بسیار زیادی پیرامون کلیات و همینطور مسائل جزئی لایحه بودجه وجود دارد که ان‌شاءالله در کمیسیون های تخصصی و بعد در کمیسیون تلفیق نسبت به رفع و اصلاح آن تلاش خواهیم کرد.

-انتظار داریم دولت محترم به سمتی حرکت کند که منابع موجود را دقیق برآورد کرده و مصارفی که براساس آن تنظیم می‌شود را به نحوی تنظیم کند که یک تناسب و سنخیت میان منابع و مصارف پدید آید تا از یکسو در طول سال آینده با کسری بودجه مواجه نشویم و از سوی دیگر برای بسیاری از پروژه‌های عمرانی که بر زمین مانده و متوقف شده است، اعتبار تخصیص داده شود تا کار پیش برود.

-دولت باید مسائل موجود در کشور را اولویت‌بندی کرده و براساس آن نسبت به تدوین بودجه اقدام کند، برای مثال اکنون در کشور ما مساله بهداشت یک اولویت اساسی و مهم است، آموزش و پرورش یکی از موضوعات بسیار مهم است یا اینکه ورزش و تندرستی یکی دیگر از موضوعات دارای اهمیت است. دولت باید در بودجه به گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کرد که بتواند به اولویت‌های اصلی کشور برسد؛ این جزو درخواست‌ها و مطالبات ما بود که ان‌شاءءالله هم در کمیسیون تلفیق و در صحن این موارد را مطرح و مطالبه خواهیم کرد.

منبع: ایلنا

دیگر رسانه ها

ارسال نظر