فوری؛ چراغ سبز ایران به آمریکا | برجام احیا می‌شود؟

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: عدم مذاکرات رسمی یا برگزاری جلسات رسمی مذاکرات، به معنای عدم تعامل و تبادل پیام نیست.

فوری؛ چراغ سبز ایران به آمریکا | برجام احیا می‌شود؟

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در مورد مذاکرات لغو تحریم‌ها گفت: وزیر خارجه شب گذشته توضیحات لازم را مطرح کردند، اما تبادل پیام‌ها از کانال‌ها ادامه دارد و به قوت خود باقی هست.

اوتاکید کرد: موضوع هسته‌ای صرفا موضوع جمهوری اسلامی ایران نیست و همانطور که سخنگوی اتحادیه اروپا اعلام کرده، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تعامل با کشور‌های دیگر پیگیر است.

کنعانی ادامه داد: عدم مذاکرات رسمی و عدم برگزاری مذاکرات به معنای عدم وجود تبادل پیام یا مذاکرات نیست، موضوع هسته‌ای موضوعی است که اگر منافع ایران در آن است و منافع طرف‌های اروپایی هم در آن است و روند پیگیری موضوع هسته‌ای و رفع تحریم‌های یکجانبه علیه ایران موضوع جدی ایران است و طرف‌های مقابل هم نشان دادند که نسبت به حفظ برجام اهتمام دارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد بدقولی مکرر مقامات کره جنوبی برای پرداخت بدهی به ایران گفت: همانطور که قبلاً گفتیم مطالبات مالی ایران از کره جنوبی حق قانونی ملت ایران است و موضوع این مطالبات و ضرورت پرداخت آن وابسته به هیچ پرونده دیگر نیست و دولت کره باید بدهی ایران را پرداخت کند. متاسفانه همکاری دولت کره در این موضوع رضایت بخش نیست و در مورد غیرتحریمی هم که دولت کره میتوانست مطالبات ایران را پرداخت کند، اما کمکی نکرد.

او ادامه‌داد: همکاری دولت کره همکاری شایسته‌ای نبوده است و انتظار دولت و ملت ایران است که کره جنوبی به وظایف خودش عمل کند و ایران از شیوه‌های متناسب و لازم استفاده می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد مذاکرات مستقیم با آمریکا گفت: شخص آقای ایروانی نماینده ایران در سازمان ملل در این خصوص توضیح داده‌اند و ما مذاکره مستقیم با آمریکا نداریم.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: دولت آمریکا سابقه طولانی بیش از ۴۰ ساله به اندازه عمر انقلاب اسلامی ایران از سیاست‌های غلط، غیرسازنده و مخرب در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران داشته است. ماهیت رفتار آمریکا نسبت به ملت و دولت ایران خصمانه است. دولت آمریکا در حوزه تحریم‌ها مرتکب نقض فاحش حقوق بشر شده و این تحریم‌ها مصادیق جنایت علیه بشریت است و این‌ها در پرونده رفتار دولت آمریکا علیه ایران ثبت و ضبط شده است.

او در پاسخ به سوالی درباره خروج ایران از معاهده NPT نیز عنوان کرد: آنچه مربوط به موضوع تحریم سپاه است اقدامی که پارلمان اروپا انجام داد و تصویب قطعنامه در خصوص موضوعات مرتبط با ایران بود از جمله درخواست از شورای اروپا برای قرار دادن سپاه در فهرست تروریستی. هر چند قطعنامه پارلمان اروپا غیرالزام آور است و یک قطعنامه توصیه‌ای به شورای اروپاست، ولی طبیعی است که جمهوری اسلامی ایران در این زمینه این اقدام را یک اقدام غیرمسؤولانه و غیرمنطقی می‌داند و آن را محکوم کرده و کاملا مردود می‌شمارد.

کنعانی افزود: ایران اقدامات قابل توجهی را انجام داده هم در گفت‌وگوی تلفنی وزیر خارجه با بورل و هشدار‌های لازم به مقام عالی اروپایی داده شد. گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان با همتای سوئدی و رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا در همین رابطه صورت گرفت و نسبت به عواقب و پیامد‌های غیرقابل پیش بینی هرگونه اقدام و رفتار محاسبه نشده اتحادیه اروپایی هشدار جدی داده شد.

او گفت: تروریستی قلمداد کردن یک نهاد حاکمیتی در یک کشور هیچ مبنایی در حقوق بین‌الملل ندارد از منظر حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد مغایر مبانی حقوقی شناخته شده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک نهاد حاکمیتی برآمده از قانون اساسی جمهوری اسلامی است و بر مبنای منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل تحریم آن نقض صریح منشور است. سپاه نیروی بزرگ دفاع از امنیت ملی و تمامیت ارضی و نیروی حمایت کننده ملت ایران است که از زمان تاسیس این نهاد بزرگ نظام با صلابت، جان فشانی و ایثارگری از امنیت ملی، امنیت مرز‌ها و امنیت ملت ایران حفاظت کرده و در حوزه تامین امنیت منطقه‌ای اقدامات سپاه بسیار بزرگ بوده و در شمار خدمات بزرگ سپاه به کشور‌ها و ملت‌های منطقه است و حتی خود اروپا مدیون مبارزه تعیین کننده سپاه در کشور‌های منطقه در سوریه و عراق علیه جریان سیاه تروریستی داعشی و تکفیری است.

او گفت: هرگونه تعرض به سپاه از هر نوعی باشد تعرض به امنیت ملی ایران است و نتایج آن حتما متوجه تعرض کننده خواهد بود و در این هیچ شکی نیست و نخواهد بود. دولتمردان عاقل اروپایی غیر از دولتمردان نورسیده و احساسی که متاسفانه در برخی از کشور‌های اروپایی در مناصب عالی قدرت و حکومت هستند حتما می‌دانند، اما مایلیم از این تریبون به افکار عمومی اروپا بگوییم که اگر امنیتی در اروپا هست که قبلا مورد حمله تروریستی داعش قرار گرفته و تلفاتی متوجه ملت‌های اروپایی شده، امنیت کنونی مدیون مبارزه تعیین کننده سپاه علیه نیرو‌های تروریستی است. نقش برجسته سپاه در کمک به تامین امنیت در سوریه و عراق و اضمحلال خلافت داعش نادیده گرفتنی نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: اروپا حتما می‌داند که جمهوری اسلامی ایران در مقابل اقدامات محاسبه نشده و نسنجیده کشور‌های اروپایی دست بسته نیست و ایران از توان و ارداده لازم برای برخورد متقابل در این زمینه برخوردار است. برای مناسبات دوجانبه هزینه بیش از این تولید نکند. حتما مقامات اروپایی مطلعند مجلس پیش نویس مصوبه دو فوریتی خود را آماده کرده و نسبت به اقدام نسنجیده اتحادیه اروپا اقدام قانونی انجام خواهد داد و بهتر است اتحادیه به پای خود شلیک نکند.

کنعانی تاکید کرد: جواب ما حتما متناسب با رفتار اروپاست. در مقابل تعامل، تعامل و در مقابل تقابل، تقابل خواهیم کرد و متناسب با نوع اقدام آن‌ها اقدام جدی و پشیمان کننده انجام خواهیم داد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا بیان کرد: تبادل زندانیان یکی از موضوعات مورد توجه جدی ایران است که با مذاکرات با واسطه با آمریکا مورد توجه و نظر ما بوده است و به این موضوع از دریچه انسانی نگاه می‌کنیم و ایران به صورت جدی مایل است که اقدام لازم صورت بگیرد که زندانیان ایرانی در بند زندان‌های دولت آمریکا که به بهانه‌ها و اتهامات واهی از جمله دور زدن تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران مورد دستگیری و زندانی شدن قرار گرفتند هر چه سریع‌تر آزاد و به خانواده‌های خود برگردند. با دولت آمریکا توافقاتی داشتیم و دولت آمریکا در یک بازه زمانی به رغم توافق اولیه موضوع تبادل زندانیان را به روند مذاکرات رفع تحریم‌ها و برجام گره زد. ایران آمادگی دارد تبادل پیام‌ها از سوی دولت‌هایی که دنبال نقش آفرینی هستند صورت گرفته است و ما از زاویه نگرش انسانی آمادگی داریم و امیدواریم دولت آمریکا مسؤولانه عمل کرده و شاهد آزادی زندانیان باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات گروسی مدیرکل آژانس و ابراز تمایل برای سفر به تهران عنوان کرد: گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مقام مسؤول برای اظهارنظر در خصوص موضوع مذاکرات هسته‌ای و رفع تحریم‌ها نیست. در رابطه با همکاری‌های ایران با آژانس، ایران کما فی السابق به همکاری و تعامل سازنده با آژانس در چارچوب حقوقی که ناشی از عضویت و همکاری است و تعهدات پایبند بوده و خواهد بود و به همکاری‌ها ادامه می‌دهد. کانال‌های ارتباطی ایران با مدیرکل آژانس ادامه دارد و برای انجام سفر ایشان به تهران و هیأت آژانس مبتنی بر روند گفتگو‌ها و با توجه به ماهیت فنی قضیه هر زمان زمینه سفر انجام شود این سفر انجام خواهد شد.

کنعانی در پاسخ به پرسش دیگری درباره گشت ارشاد و پلیس امنیت اخلاقی و اظهارنظرات متعدد در این زمینه اظهار داشت: در ارتباط با موضوعات داخلی جهات ذیربط داخلی ایران اظهارنظر خواهند کرد. آن چیزی که مقامات مسؤول در این رابطه مطرح می‌کنند ملاک است و به لحاظ این جایگاه بنده مایل هستم در این زمینه ورودی نداشته باشم.

کنعانی همچنین در پاسخ به سؤالی دیگر افزود: گفتگو‌های دو هیأت ایرانی و اوکراینی در ارتباط با ادعا‌های مطرح شده و اثبات نشده علیه جمهوری اسلامی ایران در بحث مشخصا پهپاد‌ها با کمک یک دولت دوست در یک دوره برگزار شد و در ترکیب هیأت اعضای فنی و تخصصی دو طرف حضور داشتند و شواهد و ادعا‌هایی که مطرح شده مورد بررسی قرار گرفته است. هیأت ایران توضیحات لازم را در ارتباط با آن میزان از نکاتی که در جلسه از سوی اوکراین ارائه شد، داد. در این خصوص هیچ گونه شواهد و مدارک اثبات کننده ادعای طرف اوکراینی و طرف‌های دیگری که چنین اتهامی را متوجه ایران می‌کنند ارائه نشده است.

وی افزود: قرار شد هیأت‌ها به کشورهایشان برگردند و در صورت لزوم گفتگو‌ها ادامه یابد. ایران برای انجام گفتگو‌های تکمیلی و بعدی منعی ندارد و در این زمینه محدودیتی احساس نمی‌کند. مواضع رسمی ایران در بحث اوکراین و ادعا‌های مطرح شده در خصوص پهپاد‌های صادراتی از ایران به مقصد روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین بار‌ها اعلام شده است. ایران تأکید کرده و می‌کند که هیچ پهپاد و هیچ ملزومات نظامی را برای استفاده یک طرف جنگ در اختیار هیچ کدام قرار نداده است. مواضع ایران روشن است.

وزیر خارجه بیان کرد: در گفت‌وگوی اخیر وزیر خارجه ایران با بورل مجددا وزیر خارجه ایران تأکید کرد که آماده است در صورت تمایل اوکراینی ها دور دیگری از گفتگو‌های فنی و تخصصی انجام شود و چنانچه طرف مقابل شواهد و ادله‌ای را ارائه کند، ایران بررسی می‌کند و پاسخ خواهد داد. اینکه طرف‌هایی مایل باشند با بهانه‌های واهی ایران را در مبحث جنگ اوکراین مسؤول قلمداد کرده و یا مسؤولیت‌هایی متوجه ایران کنند این اتهامات استمرار رفتارهاری سیاسی غلط آن‌ها مبنی بر اعمال فشار سیاسی علیه ایران برای بهره برداری‌های ثانویه و دیگر است.

وی گفت: ایران این اتهامات را رد می‌کند و همچنان بر موضع اصولی خود در خصوص جنگ اوکراین تاکید می‌کند که یک طرف جنگ نیست و قویا معتقد است به روند ساسی برای پایان دادن به جنگی که خسارات متعددی در حوزه انسانی و دیگر حوزه‌ها وارد کرده است. اتهام زنندگان به ایران صادر کنندگان بزرگ اسلحه به یک طرف جنگ هستند و حتی اتحادیه اروپا تبدیل به وارد کننده سلاح از آمریکا برای صادرات به اوکراین شده است. چنین کشور‌هایی حق ندارند ایران را در ارتباط با جنگ اوکراین مسؤول قلمداد کرده و اتهاماتی را متوجه ایران کنند.

منبع: ایسنا

دیگر رسانه ها

ارسال نظر