لحظه آتش زدن قرآن مقابل سفارت ترکیه + فیلم

در جریان تظاهرات هواداران راست افراطی مقابل سفارت ترکیه در استکهلم سوئد، یک نفر قرآن را به آتش کشید.

لحظه آتش زدن قرآن مقابل سفارت ترکیه + فیلم

اعتماد انلاین  فیلمی را اتش زدن قران در سوئد منتشر کرد .:در جریان تظاهرات هواداران راست افراطی مقابل سفارت ترکیه در استکهلم سوئد، یک نفر قرآن را به آتش کشید.

پس از این اتفاق اعتراضات گسترده‌ای علیه سوئد در ترکیه شکل گرفته است.

 یک شهروند سوئدی - دانمارکی دیروز شنبه، یک نسخه از قرآن را در مقابل ساختمان سفارت ترکیه در پایتخت سوئد سوزاند. او برای این کار خود از مقامات سوئد مجوز گرفته بود.

این اقدام توسط "راسموس پالودان" Rasmus Paludan فعال سیاسی و وکیل سوئدی - دانمارکی انجام شد.

 به هنگام مراسم آتش زدن یک نسخه از کتاب قرآن نیروهای پلیس سوئد از او محافظت می کردند. 

 به گزارش خبرگزاری فرانسه، راسموس در این برنامه گفت: اگر به اهمیت آزادی ابراز نظر اعتقاد نداریم در جای دیگری زندگی کنیم.

آتش زدن قران در سوئد

آتش زدن یک نسخه از کتاب قرآن در مقابل سفارت ترکیه در سوئد - این برنامه توسط "راسموس بالودان" شهروند سوئدی - دانمارکی انجام شد

به دنبال این برنامه قرآن سوزی،‌ وزیر خارجه سوئد به شدت از این اقدام انتقاد کرد.

وزیر خارجه سوئد (توبیاس بیلستورم) هم در توییتر با محکومیت این اقدام آن را "تحریک کردن تکان دهنده دشمنی با اسلام توصیف کرد. 

او ادامه داد اجازه دادن به برگزاری این برنامه به معنی تایید آن نیست.

وی افزود:‌ اقدامات تحریک آمیز و دشمنانه با اسلام، تکان دهنده است. سوئد از آزادی ابراز نظر بسیاری برخوردار است اما این به این معنی نیست که دولت سوئد یا خود من از نظرات بیان شده حمایت کنیم.

تجمع علیه دولت ترکیه در سوئد

دیروز شنبه همزمان با قرآن سوزی، تجمع بزرگ شهروندان کرد علیه دولت ترکیه در میدان مرکزی پایتخت سوئد برگزار شد.

 در این تجمع صدها نفر پرچم های حزب کارگران کردستان پ ک ک را در دست داشتند. این حزب در مناطق کردی ترکیه (جنوب ترکیه)‌ فعال است و هدف خود را حمایت از حقوق کردهای ترکیه می داند. با این حال ترکیه و اتحادیه اروپا این حزب را تروریستی می دانند.

عبدالله اوجلان رهبر پ ک ک هم اکنون در زندان ترکیه است. برای سال های طولانی درگیری های مسلحانه میان نیروهای پ ک ک و نظامیان دولت ترکیه وجود داشت و دارد. دولت ترکیه هم بارها اعلام کرده است برای مقابله با پ ک ک به کردستان عراق و سوریه حمله کرده است.

واکنش ترکیه

 ترکیه هم در واکنش به این اتفاقات، ضمن احضار سفیر سوئد، سفر وزیر دفاع سوئد به آنکارا را لغو کرد.

سفر وزیر دفاع سوئد به ترکیه در چارچوب قانع کردن آنکارا به پذیرش عضویت سوئد در ناتو برنامه ریزی شده بود که از طرف ترکیه لغو شد.

 در بیانیه وزارت خارجه ترکیه علیه این اتفاق آمده است: سفیر سوئد برای محکومیت این اقدام تحریک آمیز با شدیدترین کلمات احضار شد. این اقدام به طور شفاف نشان دهنده جرم نفرت افکنی است.

 وزیر خارجه ترکیه هم قبل از این و بعد از انتشار خبر صدور مجوز قرآن سوزی از سوی دستگاه های مسوول در سوئد گفته بود این اتفاق نژادپرستانه است و ارتباطی به آزادی ابراز نظر ندارد.

راسموس پالودان و جنجال قرآن سوزی

راسموس پالودان شهروند سوئدی - دانمارکی 41 ساله است. او فعال سیاسی، وکیل و رهبر حزب دانمارکی راستگراست. وی چند سال قبل برای اینکه بتواند در سوئد هم به قرآن سوزی بپردازد شهروندی سوئد را کسب کرد.

آتش زدن یک نسخه از کتاب قرآن در مقابل سفارت ترکیه در سوئد - این برنامه توسط "راسموس بالودان" شهروند سوئدی - دانمارکی انجام شد

آتش زدن قران در سوئد

او به دلیل جنجال برنامه های قرآن سوزی در اروپا و مخالفت ها با وی شهرت دارد. رسانه ها وی را یک راست افراطی توصیف می کند.

حضور در محله های مسلمان نشین در شهرهای مختلف دانمارک و سوئد و آتش زدن قرآن یکی از برنامه های مستمر اوست.

در سال ۲۰۲۲ راسموس اعلام کرده بود قصد دارد با سفر به مناطق مسلمان نشین در سوئد به قرآن سوزی بپردازد. این موضوع باعث به راه افتادن اعتراضات شدید و خشونت باری در مناطق مختلف این کشور شد.

او رهبری گروه "جنبش سترام کوروس" را برعهده دارد و به اسلام ستیزی و مهاجرستیزی معروف است. وی بارها به دلیل نقض قانون در دانمارک، محاکمه و محکوم شده است که از جمله می توان به محکومیت در اتهام نژادپرستی اشاره کرد.

راسموس برای اینکه بتواند به راحتی دست به قرآن سوزی بزند شهروندی سوئد را دریافت کرد. این فرد و این اقدام در سوئد طرفدار ندارد و حتی احزاب راست سوئد هم از او و قرآن سوزی حمایت نمی کنند.

وی قبل از این با شعار "خالی کردن دانمارک از مسلمانان" و "ممنوعیت اسلام در دانمارک" در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۹ کاندیدا شد اما نتوانست به پیروزی برسد و شکست خورد.

تنش در رابطه ترکیه - سوئد

حدود یک هفته قبل آویزان کردن عروسک اردوغان (رئیس جمهوری ترکیه)‌ در تجمع معترضان مقابل شورای شهر استکلهم سوئد باعث شد وزارت خارجه ترکیه سفیر سوئد را احضار و سفر رئیس پارلمان سوئد به آنکارا را لغو کرد.

این در حالی است که سوئد برای عضویت در پیمان نظامی ناتو با مانع مخالف ترکیه روبه رو است. سوئد در حال تلاش برای قانع کردن ترکیه به موافقت با این عضویت است.

عضویت عضو جدید در ناتو منوط به عدم مخالفت هیچ کدام از اعضاست. ترکیه برای رضایت به این عضویت مجموعه ای از درخواست ها را از سوئد مطرح کرده است. اخراج و تحویل دادن شماری از فعالان کُرد و حامی گولن مهمترین خواسته است. ترکیه این افراد و گروه های فعال در سوئد را تروریستی می داند.

منبع: اعتماد

دیگر رسانه ها

ارسال نظر