برجام تعلیق شد؟ | اولین واکنش دلار و سکه به اقدام اروپا

قرار بود اتحادیه اروپا دو اقدام علیه ایران انجام دهد؛ یکی تحریم سپاه و دیگری تعلیق مذاکرات برجامی. اما تنها تحریم سپاه رای آورد و نمایندگان اروپا با تعلیق مذاکرات برجام موافقت نکردند. آیا هنوز امیدی به احیای برجام هست؟

برجام تعلیق شد؟ | اولین واکنش دلار و سکه به اقدام اروپا

قرار بود اتحادیه اروپا روز گذشته دو اقدام علیه ایران انجام دهد؛ یکی تحریم سپاه و دیگری تعلیق مذاکرات برجامی. اما تنها تحریم سپاه رای آورد و نمایندگان اروپا با تعلیق مذاکرات برجام موافقت نکردند. آیا هنوز امیدی به احیای برجام هست؟

روز پنج‌شنبه اتحادیه اروپا سپاه را وارد لیست تحریم‌های جدید خود کرد. اقدامی که از هفته قبل درباره آن هشدار داده بودند. در ایران افراد بسیاری با این اقدام اتحادیه اروپا مخالفت کردند اما نمایندگان این اتحادیه از همتایان خود خواستند که طرف درست تاریخ بایستند و به این تحریم رای دهند.

اما دستور کار دیگر این اتحادیه، تعلیق برجام بود. اگرچه این مساله رای نیاورد. این خبر را شب گذشته چارلی ویمرز، نماینده سوئدی پارلمان اروپا اعلام کرد و در توییتی اعلام کرد که پارلمان اروپا به تعلیق برجام رای منفی داده است. البته این مقام مسئول اعلام امیدواری کرد که تعلیق مذاکرات هسته ای در آینده نزدیک رای بیاورد.

برجام هنوز در دستور کار است؟

حالا سوالی که وجود دارد این است که رای منفی اروپا به تعلیق برجام، به معنای از سرگیری مذاکرات است؟ جواب چنین سوالی منفی است.چندین ماه است که مذاکرات برجام متوقف شده است. طرف‌های ایرانی هنوز گاهی از احیای برجام خبر می‌دهند اما طرف‌های اروپایی در گفتگوهای متعدد خود با رسانه‌های خارجی خبر می‌دهند که امید چندانی به احیای برجام ندارند و بعید است توافق هسته‌ای حاصل شود.

البته ایرنا در گزارشی به نقل از پیتر استانو، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشته که «توافق هسته‌ای ایران نمُرده و تلاش‌ها برای خروج از بن‌بست در مذاکرات برای از سرگیری اجرای کامل این توافق جریان دارد.»

استناد دیگر رسانه دولت به سخنان میخائیل اولیانوف، نماینده دائمی روسیه در سازمان‌های بین‌المللی است که او هم هفته گذشته گفته بود «نهایی کردن برجام عامل کاهش تنش در منطقه است». البته اولیانوف تاکید کرده که طرف‌های غربی برای انجام مذاکرات هسته‌ای آمادگی ندارند. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم تاکید کرده که دیپلماسی نمرده بلکه «ایرانی‌ها فرصت بازگشت سریع به برجام را از بین برده‌اند.»

واکنش مقامات ایران چیست؟

طرف‌های ایرانی در دو روز گذشته بیشتر بر تحریم سپاه پاسداران و اعلام موضع درباره آن متمرکز شده‌اند. مجلس در اولین واکنش، نیروهای نظامی اتحادیه اروپا را تحریم کرد. بر اساس طرح نمایندگان مجلس، «کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا که مبادرت به اعلام نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌عنوان سازمان تروریستی کنند، کلیه نیروهای نظامی وابسته به کشورهای عضو اتحادیه و سازمان‌ها و نهادهای تحت اختیار این نیروها مشمول این قانون خواهند بود».

اما گویا تعلیق نشدن مذاکرات برجامی هنوز کورسوی امیدی برای طرف ایرانی باقی گذاشته است.

امیر عبدالهیان، وزیرامور خارجه ایران چند روز قبل گفته بود «اگر طرف آمریکایی دست از اظهارات متناقض و طرح شروط جدید در قبال برجام بردارد و واقع بینانه رفتار کند توافق در دسترس است.» اما جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا نگاه دیگری دارد. او تاکید کرده که «واشنگتن در حال حاضر روی مذاکره با ایران متمرکز نیست و بازگشت به برجام در آینده نزدیک محتمل نیست.

پیش از این نیز، «کارین ژان پی‌یر» سخنگوی کاخ سفید گفته بود تمرکز واشنگتن در حال حاضر روی وضعیت ناآرامی‌ها در ایران است نه مذاکرات هسته‌ای.

ماه‌هاست که ایران بر احیای برجام و از سرگیری مذاکرات در آینده نزدیک خبر می‌دهد. اما این سیگنال یک طرفه صادر می‌شود و هیچ سیگنالی درباره احیای برجام از طرف اروپایی و آمریکایی دیده نمی‌شود.

بسیاری معتقدند که ایران فرصت احیای برجام را از دست داده و نه دیگر اروپا و آمریکا حاضر به مذاکره جدید هستند و نه ایران حاضر است که به توافق ۲۰۱۵ برگردد. این همان بن بستی است که مذاکرات گرفتار آن شده است.

تاثیر تحریم جدید بر بازارها

بازارهای مالی ایران اما از خبرهای جدید تاثیر گرفتند. از هفته گذشته و همزمان با زمزمه تحریم احتمالی سپاه، قیمت دلار روند افزایشی گرفت و تنها یک روز پس از رای‌گیری اتحادیه اروپا، دلار مرز ۴۴ هزار تومان را رد کرد. دلار توافقی به ۳۹ هزار تومان رسید و هر سکه تمام با ثبت رکورد جدید ۲۴ میلیون تومان شد.

حالا مشخص نیست که روند افزایشی قیمت دلار با این اتفاقات به چه سمتی می‌رود و تا کجا ادامه دارد.

به خصوص که دولت آخرین تلاش‌هایش برای کنترل دلار را هم انجام داده و آخرین برگ برنده خود را هم رو کرده است. از تزریق گسترده ارز در بازار گرفته تا تغییر رئیس کل بانک مرکزی که توانست چند روزی بازار را آرام کند.

بازار در آغاز نخستین روز از اولین هفته بهمن ماه شاهد افزایش قیمت هاست.

آخرین نرخ دلار 

در بازار ارز، نرخ دلار با افزایش نوسانات به یک‌قدمی کانال 44 هزار تومان رسید.

نرخ دلار به نقل از سایت شبکه اطلاع رسانی طلا و سکه، به قیمت 43.910 تومان ثبت شد.

قیمت دلار امروز در همان کانال ۴۳ هزار تومان باقی ماند و به پله بعدی صعود نکرد. قیمت دقیق دلا امروز ۲ بهمن ۱۴۰۱ ۴۳۶,۳۲۰ ریال قیمت خورد.

روند صعودی دلار از هفته گذشته آغاز شده است و پیش بینی می شود در روزهای آینده نیز این روال ادامه داشته باشد.

براساس گزارش تجارت نیوز، هر چند به نظر می‌رسد نهاد پولی کشور در تلاش است تا با افزایش عرضه، بازار را آرام کند اما به اعتقاد معامله‌گران تا دو طرف به میز مذاکره برجام برنگردند، قیمت دلار پایین نمی‌آید.

قیمت یورو در بازار آزاد امروز

یورو در بازار آزاد، امروز به ۴۷,۳۹۸ (چهل و هفت هزار و سیصد و نود و هشت ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش ۳.۲۷ درصدی داشته است.

قیمت پوند امروز

پوند امروز با افزایش ۳.۲۷ درصدی، از ۵۲,۲۹۳ (پنجاه و دو هزار و دویست و نود و سه ) تومان به ۵۴,۰۶۱ (پنجاه و چهار هزار و شصت و یک ) تومان رسید.

آخرین نرخ درهم امارات (حواله)

همچنین درهم امارات (حواله) با افزایش ۱.۵ درصدی نسبت به روز قبل ، ۱۲,۶۴۰ (دوازده هزار و ششصد و چهل ) تومان معامله شد.

آخرین نرخ لیر ترکیه

لیر ترکیه در بازار داخلی هم ۲,۴۲۰ (دو هزار و چهارصد و بیست ) تومان قیمت خورد.

قیمت دلار کانادا امروز

همچنین دلار کانادا با افزایش ۰.۴۵ درصدی نسبت به ۲ روز پیش، ۳۱،۲۷۳ (سی و یک هزار و دویست و هفتاد و سه) تومان معامله شد.

قیمت گرم طلا ۱۸ عیار امروز

قیمت طلا بالا رفت و هر گرم طلا ۱۸ عیار، امروز به ۲,۱۳۴,۸۰۰ (دو میلیون و یکصد و سی و چهار هزار و هشتصد ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش ۳.۴۱ درصدی داشته است.

رکورد جدید در بازار سکه و طلا

روند قیمت طلا و سکه تا آخرین ساعات معاملاتی روز گذشته افزایشی بود و این صعود، تمرکز سرمایه‌گذاران به بازار سکه را بیشتر کرده است.

به نظر می‌رسید سیاست بازارساز برای فروش ربع‌ سکه‌های بورس کالا، به منظور مدیریت بازار باشد اما شرایط حراج به گونه‌ای پیش رفت که این گمان را برای فعالان بازار به وجود آورد که بازارساز درصدد فروش به بالاترین قیمت و جبران کسری بودجه است.

هر چند تحلیلگران بازار معتقدند، به هر میزانی که بانک مرکزی موفق به فروش سکه شود، سرمایه جذب شده نمیتواند کمکی به کسری بودجه دولت کند.

قیمت سکه امامی به 25,153,000 (بیست و پنج میلیون و یکصد و پنجاه و سه هزار) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش 2.39 درصدی داشته است

قیمت نیم سکه امروز

نیم سکه، امروز به ۱۴,۹۰۰,۰۰۰ (چهارده میلیون و نهصد هزار) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش ۳.۳۵ درصدی داشته است.

قیمت ربع سکه امروز

همچنین ربع سکه با افزایش ۳.۸۸ درصدی نسبت به روز قبل ، ۱۰,۳۰۰,۰۰۰ (ده میلیون و سیصد هزار) تومان معامله شد.

عرضه انواع سکه ادامه دارد

طی ۳ روز در طرح عرضه گواهی سپرده سکه طلای ربع بهار آزادی در بورس کالا، ‌۵۰ هزار ربع سکه به فروش رفت. این در حالی است که بانک مرکزی از عرضه ۵۰۰ هزار ربع سکه خبر داده بود.

همان‌طور که از میزان فروش مشخص است، ربع سکه‌های دولتی مورد استقبال قرار نگرفت و معامله‌گران ترجیح دادند در بازار آزاد معامله کنند.

به نظر می‌رسد اقدامات انتظامی بازارساز طی ماه‌های گذشته در بازار دلار باعث شده، خریداران از خرید در بازارهای رسمی منصرف شوند تا از دردسر مالیات و قطع یارانه و بگیر و ببندهای دولتی مصون بمانند.

همچنین گفته می‌شود که معامله‌گران بزرگ، نمی‌خواهند دولت را نسبت به حساب‌های خود حساس کنند و به همین دلیل ترجیح می‌دهند خریدهای خود را از بازار غیررسمی و در فضایی با شفافیت کمتر انجام دهند.

به اعتقاد معامله‌گران، روند قیمت طلا و سکه متاثر از افزایش قیمت دلار و اخباری که از مجامع بین المللی مخابره می‌شود، صعودی است. اما بررسی افزایش قیمت در بازار فلز زرد در زمان فریز قیمتی دلار طی هفته گذشته نشان می‌دهد، روند میل به افزایش دارد.

قیمت دلار در آخرین معامله نقدی روز گذشته به محدود ۴۳ هزار تومانی سرک کشید اما پس از اینکه درخواست لغو برجام در نشست پارلمان اروپا رای نیاورد، دلار فردایی در محدوده پایین‌تر از قیمت مذکور معامله شد. با این وجود قیمت سکه همچنان روند صعودی داشت و در کانال ۲۳ میلیون تومانی قرار گرفت.

این در حالی است که قیمت اونس طلا در لحظه نگارش این گزارش در محدوده ۱۹۳۲ دلاری معامله شد و نسبت به روز گذشته رشد داشته است. باید در نظر داشت از میان دلار و انس جهانی طلا به عنوان فاکتورهای تعیین کننده قیمت طلا و سکه در بازارهای داخلی، این فلز زرد به بازارهای افزایشی تمایل دارد.

هر چند که بانک مرکزی وعده داده که به زودی فروش انواع سکه را با همین روش از سر خواهد گرفت اما تجربه نشان داد، تا شرایط برای خریداران مساعد نباشد چنین طرح‌هایی جذابیتی برای معامله‌گران ندارد.

سکه گرمی ۵ میلیونی شد!

در آخرین هفته دی‌ماه قیمت سکه امامی به غیر از روز یکشنبه در تمامی روزها روند صعودی داشت. طی این مدت این قطعه از سکه یک میلیون و ۸۹۵ هزار تومان گران شد. دیروز سکه امامی با افزایش ۸۷۳ هزار تومانی، با قیمت ۲۳ میلیون و ۳۶۴ هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد.

سکه بهار نیز یک کانال پیشروی کرد و با افزایش نزدیک به ۵۰۰ هزار تومانی، به قیمت ۲۲ میلیون و ۱۹۷ هزار تومان رسید. نیم سکه ۳۰۰ هزار تومان گران شد و ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد و ربع سکه نیز با ۲۰۰ هزار تومان افزایش قیمت به نیمه کانال ۹ میلیون تومانی رسید.

سکه گرمی که یک ماه‌ گذشته کمترین افزایش قیمت را در خانواده خود داشت با افزایش ۳۰۰ هزار تومانی قیمت، به کانال ۵ میلیون تومانی ورود کرد.

دیگر رسانه ها

  • مهرانی

    دیگر امیدی با امید وار بودن نیست.انقدر مردم ناامید شدن از این گرانیها که زندگی براشون شده زهره حلاهل.اخه این چه سیاسیتی هست که مردم کشوری که ۱۰درصد ثروت دنیارو دارند ودریکی از استراژیکی ترین منطقهایه رویه کره زمین زندگی میکنن این چنین بافقر وبیکاری وگرانی دست و پنچه نرم کنند .مگر کشور مااقتصاددان ندارد.چرا هر سال بدتر از ساله قبل میشود.خدایا بفریاد دل ما مردم ضعیف برس .الهی امین

ارسال نظر