نماینده مجلس: نمی‌توان مردم را ناراضی نگه داشت / از ما می خواند وزرا را استیضاح نکنیم

یک نماینده مجلس گفت: اگر دولت بخواهد به این رویه ادامه بدهد استیضاح ادامه خواهد داشت و این به صلاح نظام نیست، از ما هم می‌خواهند این کار را نکنیم، اما ما که نمی‌توانیم بر سر منافع مردم تعارف کنیم.

نماینده مجلس: نمی‌توان مردم را ناراضی نگه داشت / از ما می خواند وزرا را استیضاح نکنیم

یک نماینده مجلس گفت: مجلس به وزرا اعتماد کرد و آنها مشغول کار شدند، اما آن انتظاری که از دولت می‌رفت به دست نیامد. نمی‌توان مردم را ناراضی نگه داشت و نباید رییس جمهور این موضوع را به تاخیر بیندازد زیرا بسیار خطرناک است، مجلس در این موضوع تعارف ندارد و اگر دولت بخواهد به این رویه ادامه بدهد استیضاح ادامه خواهد داشت و این به صلاح نظام نیست، از ما هم می‌خواهند این کار را نکنیم، اما ما که نمی‌توانیم بر سر منافع مردم تعارف کنیم.

مهدی باقری ناظر کارگروه تعیین محتوای مجرمانه رایانه‌ای و عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی درباره‌ی عملکرد ۱۶ ماهه دولت گفت:تا امروز شاهد تلاش‌های بسیاری از سوی دولت بوده‌ایم؛ اینکه بگوییم سست بودند و تلاش نکردند، نه این طور نبوده است؛ اما نتوانسته‌اند رضایت‌مندی به معنای واقعی را به دنبال داشته باشند و دلیل آن هم ضعف مدیران در تمام سطوح بوده است. مدیرانی که در دولت آقای رئیسی کار می‌کنند بهتر از این می‌توانستند باشند. کارنامه دولت مشخص است و آن‌ها هم متوجه این مسأله هستند؛ مجلس بارها با تذکر و استیضاح به این موضوع پرداخته است.

وی افزود: خود دولت باید خیلی زودتر دست به تغییر بزند تا با وجود تحریم‌ها حجم مشکلات در کشور کمتر شود. شاید اگر تیم فعلی در سال‌های گذشته کار می‌کرد می‌توانست موفق شود. اما اکنون دشمنی‌ها و مشکلات اقتصادی که از گذشته اضافه شده است و این امر اقتضای آن دارد که رئیسی بدون تعارف در سطح وزرا و معاونین ترمیم انجام دهد تا گروه‌های قوی‌تری بر سر کار بیایند؛ چرا که نباید با منافع مردم، کشور و نظام تعارف کرد.

وی ادامه داد: مجلس به وزرا اعتماد کرد و آنها مشغول شدند، اما آن انتظاری که از دولت می‌رفت به دست نیامد؛ نمی‌توان مردم را ناراضی نگه داشت و رییس جمهور نباید ترمیم دولت را به تأخیر بیندازد، زیرا بسیار خطرناک است. مجلس در این موضوع تعارف ندارد و اگر دولت بخواهد به این رویه ادامه بدهد، استیضاح ادامه خواهد داشت. چرا که ادامه روند فعلی این به صلاح نظام نیست، البته از ما هم می‌خواهند این کار را نکنیم، اما ما که نمی‌توانیم بر سر منافع مردم تعارف کنیم. استیضاح به معنای تخریب فرد نیست؛ ما طبق مأموریتی به وزرا اعتماد کرده بودیم، اما زمان نشان داد آنها نتوانستند مأموریت خود را به نحو احسن انجام دهند. ان شاءالله آنها در این زمینه تدبیری خواهند اندیشید.

باقری با بیان کرد: می‌گویند مجلس و دولت همکاری خوبی ندارند، اما همکاری همین تذکرات و استیضاح‌ها است. ۲۹۰ نماینده در حوزه‌های انتخابی حضور دارند، وقتی حجم نارضایتی‌ها و فشارها را می‌بینند و یا به آن‌ها منتقل می‌شود، طبعا در مجلس از ابزارهای قانونی خود استفاده می‌کنند و این بهترین مسیر اداره کشور است که هرکسی مأموریت خود را انجام می دهد.

بعید می‌دانم رییسی قائل بر این باشد که قحط ‌الرجال است

نماینده مردم زنجان و طارم در مقابل صحبت‌های برخی نمایندگان مبنی بر اینکه اگر وزیری را استیضاح کردیم چه کسی به جای او بیاید، گفت: بعضی از همکاران به دلیل اینکه شناخت کافی ندارند این‌گونه می‌گویند! بعید می‌دانم رییسی قائل بر این باشد که قحط ‌الرجال است. ما نیروهای خوبی در نظام داریم؛ مردم ما حق دارند از بهترین خدمات بهره‌مند باشند و اگر وزیر نمی‌تواند این خدمات را ارائه بدهد خود باید پیش قدم شود، کنار برود و فرد بهتری سرکار بیاید.

قبل از اغتشاشات دستور جلسه ما در کارگروه مصادیق محتوای جرم‌های یارانه‌ای رفع محدودیت‌ها بوده است

ناظر کارگروه تعیین محتوای مجرمانه رایانه‌ای در خصوص سرعت پایین اینترنت افزود: امروز یکی از انتظارات مردم اینترنت است. ما این حق را می‌دانیم و خیلی جدی پیگیر هستیم. وقتی طبق آمار و ارقام و نهادهای فنی کشور مثل وزارت ارتباطات به ما گزارش می‌دهند، این گزارش با آمار افراد غیر فنی و غیر کارشناس بسیار متفاوت است. شاید کسی در حوزه خودش محدودیت دارد و این را تلقی می‌کند که در همه جا وجود دارد. ما محدودیت را انکار نمی‌کنیم. این افراد با در دست داشتن رسانه محدودیت را القاء می‌کنند، اما ما این روایت ها را نتوانسته ایم تطبیق بدهیم دقیق است یا خیر. البته قبل از اغتشاشات دستور جلسه ما در کارگروه مصادیق محتوای جرم‌های یارانه‌ای رفع محدودیت‌ها بوده است.

وضعیت کسب و کار اینترنتی نسبت به قبل از اغتشاشات خیلی بهتر شده است

عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه ادامه داد: محدودیت‌هایی که از قبل بوده است نسبت به چیزهایی که امروز می‌شنویم سازگار نیست. اگر نظرات کارشناسی و دقیق به رسانه‌ها منتقل شود و با داده‌های وزارت ارتباطات تطبیق دهیم آن وقت بهتر می‌شود تصمیم گرفت. من در جریانم که بعضی سکوهای خارجی محدودیت دارد یا مسدود هستند، اما با پیگیری‌هایی که دولت انجام داده در راستای آن تلاش می‌کند تا مردم از اینترنت بهره‌مندی بیشتری داشته باشند. وضعیت کسب و کار اینترنتی نسبت به قبل از اغتشاشات خیلی بهتر شده است؛ مجموع میزان تراکنش خرید و فروش اینترنتی نسبت از قبل بیشتر است، در ایام اغتشاشات با افت روبه رو بودیم، زیرا مردم در فضایی قرار گرفتند که همه چیز متوقف شد، اما به مرور زمان فعالیت ها در فضای مجازی بیشتر شد و اگر سکوهای داخلی تقویت شود این روند رو به رشد است.

مردم یقین بدانند پیام‌رسان‌های داخلی امن است

وی بر امن بودن فضای امن پیام‌رسان‌های داخلی نیز تاکید کرد و گفت: فضای امن پیام‌رسان‌های داخلی یکی از مهم‌ترین مطالبات ما نمایندگان است؛ در این کارگروه در حال پیگیری تحقق این هدف هستیم و این گزارش ما به عنوان نماینده مردم است. حال که مردم ما را قبول دارند یا نه، بحثش جداست! اما یقین بدانند پیام‌رسان‌های داخلی امن است و از سکوهای خارجی قوی‌تر است. آنچه که مردم از آن گله‌مند هستند بحث کیفیت خدمات است. وقت خارجی‌ها را با داخلی‌ها مقایسه می‌کنیم، وجود مشکلات و علاقه‌مندی به غیر پیام‌رسان‌های داخلی کاملا طبیعی است. اما حال که دولت از فضای داخلی حمایت کرده و کیفیت را ارتقاء داده است، مردم از برنامه‌های خارجی به داخلی مهاجرت کرده اند و از آنها استفاده می‌کنند.

باقری تصریح کرد: تمام این‌ها منوط به ارائه خدمات با کیفیت است. قطعا اگر این روند پیدا کند و مردم راضی باشند شاهد ریزش نخواهیم بود و اگر غیر از این باشد این بدترین کارنامه برای سکوهای داخلی است. البته با فضاسازی‌های رسانه‌ای نمی‌توان نارضایتی را ایجاد کرد و اگر این پیام رسان ها خوب باشند، مردم می‌مانند و استفاده می‌کنند.

مجموعه‌ای که سیاست‌گذاری می‌کند شورای عالی فضای مجازی است

عضو کمیسیون قضایی مجلس در پایان گفت: به لحاظ فنی مجموعه‌ای که در رفع فیلتر سیاست‌گذاری می‌کند مجلس نیست، بلکه شورای عالی فضای مجازی است. اگر در مواردی شورای امنیت کشور ورود می‌کند در بحث امنیتی است. چه در شورای امنیت کشور و چه در شورای عالی فضای مجازی هرجایی که تصمیم گروهی و شورایی گرفته می شود، وزیر یک رأی دارد که آن هم از منظر کار حرفه‌ای خود سخن می گوید. دیگر اعضا هم اگر نظر وزیر را می پرسند صرفا نظارت فنی است، نه آنکه وزیر به تنهایی بتواند بگوید می‌بندیم یا رفع فیلتر می‌کنیم.

 

منبع: خبرآنلاین

دیگر رسانه ها

ارسال نظر