واکنش جدید به ادعای «آزار و تجاوز جنسی» بازداشت شدگان | قوه قضاییه اسناد پزشکی آرمیتا عباسی را منتشر کرد

خبرگزاری میزان مرکز رسانه قوه قضاییه در واکنش به ادعای «آزار و تجاوز جنسی» بازداشت شدگان در ایرانتوسط شبکه سی‌ان‌ان نوشت :گزارش جدید سی‌ان‌ان از ابعاد بسیاری قابل بررسی است و بررسی‌های دقیق آن تناقض‌ها را آشکار می‌کند.

واکنش جدید به ادعای «آزار و تجاوز جنسی» بازداشت شدگان | قوه قضاییه اسناد پزشکی آرمیتا عباسی را منتشر کرد

خبرگزاری میزان مرکز رسانه قوه قضاییه در واکنش به ادعای «آزار و تجاوز جنسی» بازداشت شدگان در ایرانتوسط شبکه سی‌ان‌ان نوشت :گزارش جدید سی‌ان‌ان از ابعاد بسیاری قابل بررسی است و بررسی‌های دقیق آن تناقض‌ها را آشکار می‌کند.

اخیرا در فضای مجازی ادعاهایی در رابطه با دختری به نام «آرمیتا عباسی» منتشر شد مبنی بر اینکه بعد از یک هفته بازداشت، به بیمارستانی در کرج منتقل شده و در بیمارستان مشخص شده است که وی مورد تجاوز قرار گرفته است.

پیش از این «حسین فاضلی هریکندی»، رئیس کل دادگستری استان البرز بیان کرد: با توجه به گزارش سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ۲ نفر در شهرستان ساوجبلاغ دستگیر شدند که در اقاریر خود اعلام کردند فردی که به عنوان سرشبکه این دو نفر را برای انتشار فراخوان‌ها و مطالب در فضای مجازی هدایت و تغذیه می‌کرده است، خانمی به نام آرمیتا عباسی است.

وی افزود: پس از تفهیم اتهامات، این فرد به بازداشتگاه اعزام شد. وی در ایام بازداشت، اعلام کرد که روده‌هایش مشکل دارد که با توجه به ادعای وی با دستور قضایی، این خانم برای بررسی موضوع و درمان به بیمارستان امام علی (ع) کرج اعزام شد.رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به اینکه ادعای تجاوز از اساس دروغ است، بیان کرد: پس از انجام معاینات پزشکی مشخص شد که این خانم از گذشته دارای مشکلات گوارشی مربوط به بیماری هموروئید بوده و در معاینات انجام شده مشخص شد که در حال حاضر مشکلی خاصی ندارد.

براساس گزارش سی ان ان ، یکی از شاهدان، دختر کرد جوانی‌ است که با نام مستعار هانا با سی‌ان‌ان صحبت کرده است. او می‌گوید در جریان اعتراض‌ها بازداشت شده و به بازداشتگاهی در ارومیه منتقل می‌شود. این دختر حدودا ۲۰ ساله در توصیف زمان بازداشت خود، از دستگیری همزمان ده‌ها دختر و پسر دیگر با خود خبر می‌ده و می‌گوید ماموران در حین بازجویی دخترها را مورد آزار جنسی قرار می‌داده‌اند و حتی مطمئن است به دختر زیبایی که به تنهایی به اتاق بازجویی هدایت شده بود، تجاوز شده است. او در اثبات این ادعای خود موفق به ارائه دلیل دیگری نمی‌شود و می‌گوید بعضی از این دخترها بعدا به زندان‌های شهرهای دیگر منتقل شده‌اند.

آرمیتا عباسی

با این حال در در گزارش خبرگزاری میزان امده است :

سی ‎ان ‎ان گزارش جدید خود را «گزارش ویژه» و به اصطلاح گزارش تحقیقی عنوان می‌کند اما الزامات یک گزارش ویژه و تحقیقی در آن به چشم نمی‌خورد چرا که در یک گزارش تحقیقی استنادها و ارجاع‌ها به نهادها، سازمان‎ها، مقامات و یا اسناد محکم و متقن صورت می‌گیرد اما در این گزارش اثری از این گونه ارجاع و استنادها به چشم نمی‌خورد.

سی‌ان‌ان در تمامی این گزارش خود تنها به گفته «شاهدان» و «منابع» استناد کرده و با بهانه «امنیت» از ذکر نام خودداری کرده است.

زمانی که در یک گزارش به یک منبع ارجاع داده می‌شود، طبیعتا اعتبار گزارش زمانی حاصل می‌شود که  افراد و یا نهادهایی به جز تهیه کننده آن نیز بتوانند نوعی راستی‌آزمایی درباره ادعاها انجام دهند و یا اسناد و شواهد ارائه شده به حدی محکم باشند که جای هرگونه تردید و شبهه را برطرف کنند. ارائه شواهد و مدارک و حتی آمار کار دشواری نیست اما موضوع اعتبار سنجی آنها چه می‌شود؟

سوال این است که آیا فرد و نهادی به جز سی‌ان‌ان نیز امکان بررسی این شواهد را دارد؟ بررسی این شواهد ارائه شده تنها در مجموعه داخلی سی‎ان‎ان امکان‎پذیر است.

سی‌ان‌ان  گزارش خود را به شیوه‌ای داستان‌وار آغاز می‌کند و به بیان نقل قول افرادی می‌پردازد که به هیچ عنوان مشخص نیست که آنها چه کسانی هستند، نامی از فردی به میان نمی‌‎آید، ارجاع به یک نهاد معتبر در این گزارش وجود ندارد.

سی‌ان‌ان حتی در روایت خود از پرونده آرمیتا عباسی، دائما از واژه‌هایی مانند ظاهرا و احتمالا استفاده می‌کند.

این شبکه خبری آمریکایی در بخشی از گزارش خود به ویدئوهایی ادعایی اشاره می‌کند که «ظاهرا» آزار جنسی «زنان  معترض» در خیابان‌ها نشان ‌دهند!

سی‌ان‌ان در پایان گزارش خود اذعان می‌کند برای گزارش خود به «منابع» و «بازماندگانی» که «آزادی و امنیت خود را برای گزارش آزار جنسی به خطر انداخته‌اند» متکی بوده است؛ این تنها توضیح سی‌ان‌ان از مدارکی است که گزارش خود را بر اسا آنها تهیه کرده است.

در بررسی یک گزارش برای اثبات داده‌‎ها به عنوان مثال به اطلاعات  منتشر شده از سوی یک نهاد دولتی ارجاع داده می‌شود که با مراجعه به آن نهاد می‌توان داده‌ها را راستی‌آزمایی کرد اما در گزارش اخیر اثری از اینگونه ارجاعات نیست.

سی‌ان‌ان در بخش‌های ابتدایی گزارش از فردی به نام «هانا» سخن می‎‌گوید و از ذکر نام وی به بهانه «امنیت» خودداری می‌کند؛ در طول گزارش روایت‌هایی از این فرد ادعایی مطرح می‌شود.

شاهدان دیگر نیز به همین ترتیب بدون هیچ نام و نشانی در این گزارش به چشم می‌خورند که سی‌ان‌ان از آنها روایت‌هایی را بازگو می‌کند.

ادعای آزار جنسی آرمیتا عباسی

در ادامه گزارش سی ان ان آمده است : نقطه اصلی گزارش جدید سی‌ان‌ان، مربوط به پرونده آرمیتا عباسی است.

در این گزارش به ادعای آزار جنسی «آرمیتا عباسی» اشاره شده و سی‌ان‌ان که گویا خود را «مرجع» می‌داند این ادعا را «تایید» کرده است.

اخیرا در فضای مجازی ادعاهایی در رابطه با دختری به نام «آرمیتا عباسی» منتشر شد مبنی بر اینکه بعد از یک هفته بازداشت، به بیمارستانی در کرج منتقل شده و در بیمارستان مشخص شده است که وی مورد تجاوز قرار گرفته است.

پیش از این «حسین فاضلی هریکندی»، رئیس کل دادگستری استان البرز بیان کرد: با توجه به گزارش سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ۲ نفر در شهرستان ساوجبلاغ دستگیر شدند که در اقاریر خود اعلام کردند فردی که به عنوان سرشبکه این دو نفر را برای انتشار فراخوان‌ها و مطالب در فضای مجازی هدایت و تغذیه می‌کرده است، خانمی به نام آرمیتا عباسی است.

وی افزود: پس از تفهیم اتهامات، این فرد به بازداشتگاه اعزام شد. وی در ایام بازداشت، اعلام کرد که روده‌هایش مشکل دارد که با توجه به ادعای وی با دستور قضایی، این خانم برای بررسی موضوع و درمان به بیمارستان امام علی (ع) کرج اعزام شد.

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به اینکه ادعای تجاوز از اساس دروغ است، بیان کرد: پس از انجام معاینات پزشکی مشخص شد که این خانم از گذشته دارای مشکلات گوارشی مربوط به بیماری هموروئید بوده و در معاینات انجام شده مشخص شد که در حال حاضر مشکلی خاصی ندارد.

آزار جنسی آرمیتا عباسی

براساس اسناد و مدارک پزشکی خانم آرمیتا عباسی، این فرد در تاریخ ۲۵ مهرماه سال جاری به بیمارستان امام علی (ع) – دانشگاه علوم پزشکی استان البرز –  شهر کرج منتقل شده است و در ساعت ۲۱:۱۳ پذیرش و در بخش اورژانس بستری شده است.

پزشک معالج در خصوص مشکل بیمار در برگه شرح حال وی عنوان اسهال خونی ذکر کرده است، که از ۳ روز پیش اسهال خونی آغاز و در هر روز ۵ نوبت این حالت تکرار شده است، لذا بیمار در اتاق ایزوله بستری شده است.

گزارش بیمارستان نشان می‌دهد که بیمار از ضعف، بی حالی و خستگی در هنگام معاینه شکایت داشته است. همچنین وی آب ریزش بینی، خشکی دهان، تپش قلب، درد در ناحیه زیر شکم و کمر درد از چند روز قبل از مراجعه به بیمارستان داشته است.

بیمار در هنگام بستری در بیمارستان امام علی(ع) در مورد سوابق بیماری خود قبل از بازداشت به سابقه هموروئید اشاره کرده است.

آزار جنسی آرمیتا عباسی

در ادامه پزشک بیمار را از ناحیه مربوطه مورد معاینه قرار داده که هیچگونه خونی در معاینه از این ناحیه مشاهده نشد.

در مشاوره با متخصص جراحی عمومی در معاینه بعمل آمده شکم نرم بوده است و علایم شکم حاد جراحی نداشته است که به پزشک معالج توصیه شده که در صورت خون ریزی فعال گوارشی و درد شدید شکم و اختلال در فشار خون و ضربان قلب به جراح اطلاع داده شود.

در مشاوره با متخصص زنان در معاینه به عمل آمده آثار غیر طبیعی گزارش نشده است.

همچنین، در مشاوره با متخصص پزشکی قانونی شاغل در بیمارستان به سابقه قبلی هموروئید اشاره شده است. در هنگام معاینه بیمار هوشیار بوده و علائم حیاتی طبیعی داشته است، آثار ضرب و جرح وجود نداشته و از مشکل آزار از هرنوعی شکایت نداشته است.

نتیجه سونوگرافی از شکم و لگن به این صورت است که در کبد، کیسه صفرا، مجاری صفراوی، پانکراس، طحال، کلیه‌ها و ضمائم رحمی مورد غیر طبیعی دیده نمی‌شود؛ همچنین نوار قلبی بیمار نیز نکته غیرطبیعی خاصی نداشته است.

طبق گزارش پرستاری بیمار به اتفاق همراهان پس از عدم رضایت برای انجام آندوسکوپی تمایل به ماندن در بیمارستان نداشته و با رضایت شخصی و با حال عمومی خوب از بیمارستان ترخیص شده است.

آرمیتا عباسی

بیمار در ملاقات و معاینات توسط پزشکان متخصص داخلی، فوق تخصص گوارش، متخصص جراحی، متخصص زنان و متخصص پزشکی قانونی شاغل در بیمارستان شکایت و اظهار تالم غیر از موارد ذکر شده بالا نداشته است و این موضوع در پرونده کتبا قید شده است.

همچنین در معاینات جسمی انجام شده توسط پزشکان فوق الذکر نیز علائم و آثار غیر طبیعی گزارش نشده است.

سی‌ان‌ان در تایید ادعای خود مبنی بر تجاوز جنسی به آرمیتا عباسی به مدارک و نقل قول‎هایی مبهم بسنده می‎کند؛ این شبکه خبری از الفاظی مبهم در گزارش خود استفاده می‎‌کند که دلیلی محکمی برای آنها وجود ندارد.

سی‌ان‌ان در گزارش خود علاوه بر نقل‎ قول به اصطلاح شاهدان برای واقعی جلوه دادن، به جنبه‌های بصری نیز روی آورده و با استفاده از ابزارهای گرافیکی سعی در انتقال بیشترین تاثیر داشته است.

 

 

دیگر رسانه ها

ارسال نظر