آمریکا برای همیشه مذاکرات برجام را ترک کرد

مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات وین به اظهارات برجامی اخیر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران واکنش نشان داد.

آمریکا برای همیشه مذاکرات برجام را ترک کرد

سید محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات وین در صفحه توییترش با بازنشر تیتر خبری مربوط به اظهارات برجامی اخیر رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نوشت: ایران در حال فروش نفت، گاز و محصولات پتروشیمیایی‌اش با تمام ظرفیت و به نرخ بازار است. تجارت آن رو به افزایش است و کریدورهای آن به روسیه و آسیای مرکزی در حال گسترش است.

مرندی ادامه داد: رژیم‌های غربی می‌خواستند به سرعت یک توافق هسته‌ای حاصل شود. چه اتفاقی افتاد؟ آن‌ها درباره وجود یک تهدید هسته‌ای[از سوی ایران] دروغ می‌گفتند.

او افزود: اما آمریکا و تروئیکای اروپا بازخواهند گشت.

اظهارات مرندی در پی این مطرح می‌شود که رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در پاریس با اشاره به اینکه فروش پهپاد توسط ایران به روسیه و ناآرامی‌های اخیر در ایران تمرکز آمریکا را از توافق هسته‌ای برداشته است، اظهار کرد که آمریکا در دیپلماسی را باز خواهد گذاشت «اگر» و «برای زمانی که» موعد مناسب فرابرسد. تمرکز ما توافقی نیست که پیشروی نمی‌کند بلکه روی چیزی است که در ایران رخ می‌دهد. همچنین بخش دیگری از تمرکز ما روی فروش پهپاد توسط ایران به روسیه و آزاد کردن گروگان‌هایمان است.

او در ادامه عنوان کرد که واشنگتن هم‌اکنون سیاست تحریم و فشار را علیه ایران دنبال خواهد کرد.

مالی افزود: اگر این مذاکرات (هسته‌ای) در جریان نیست به خاطر موضع ایران است و هر آنچه از ماه سپتامبر رخ داده.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران بدون تعیین چارچوب زمانی برای مذاکرات گفت که اگر دیپلماسی شکست بخورد، آمریکا آماده استفاده از دیگر ابزارها خواهد بود.

این مقام آمریکایی همچنین عنوان کرد که اگر ایران بخواهد ابتکارات جدیدی برای عبور از سرحدهای برنامه هسته‌ای اتخاذ کند، آنوقت پاسخ به طور واضح متفاوت و هماهنگ‌شده با متحدان اروپایی‌مان خواهد بود.

این در حالی است که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، پیشتر در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی در مورد آخرین تحولات روند مذاکرات برجام و اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه مذاکرات احیای برجام در حال حاضر در اولویت آنها قرار ندارد، اظهار کرد: موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها از دستور کار ایران خارج نشده و تمام تحولات دیپلماتیک که هماهنگ کننده عالی اتحادیه اروپا آقای بورل دارد و نقشی که ایشان به عنوان واسطه در نقل و انتقال پیام بین ایران و آمریکا ایفا می‌کند نشان می‌دهد که طرف مقابل نیز به ادامه مذاکرات برای رفع تحریم‌ها پایبند است و آمریکایی‌ها نیز علی رغم برخی از مواضع، چیزی از اینکه از احیای برجام منصرف شده‌اند بیان نکرده‌اند. البته شاهد تناقض آمریکایی‌ها در رفتار و گفتار هستیم. از یک سو پیام‌هایی را برای احیای توافق می‌دهند و از سوی دیگر بعضا مواضعی را اتخاذ و بیان می‌کنند که این مواضع تکمیل کننده روند مذاکرات نیست.

کنعانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به این سوال گفت: تمام زمینه‌های فنی و تکنیکی برای احیای توافق و بازگشت تمام طرف‌ها به توافق وجود دارد. مسیر مذاکرات در روند خوبی قرار گرفته و تحقق این موضوع در حال حاضر وابسته به تصمیم سیاسی آمریکاست و هر موقع که این کشور اراده لازم را داشته باشد می‌توانیم به توافق برگردیم. البته معطل توافق نخواهیم بود و مناسبات دیپلماتیک خود را در سطوح مختلف با کشورهای مختلف از جمله منطقه و همسایه ادامه می‌دهیم و برای گسترش آن تلاش می‌کنیم.

آمریکا مرگ برجام را اعلام کرد

خبرگزاری شبکه یک آلمان ادعا کرد: آمریکا برای همیشه مذاکرات با ایران را ترک‌ کرد.

‌به گزارش شبکه یک آلمان، آمریکا مرگ برجام را اعلام کرد و مذاکرات به پایان رسید.

در همین حال اعلام شده که فعلا تمرکز آمریکا روی اعتراضات داخلی ایران است!

«رابرت مالی» نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران گفت در حال حاضر تمرکز واشنگتن روی موضوع احیای برجام نیست و اعتراضات اخیر در ایران و نیز موضوع فروش پهپادهای ایرانی به روسیه، تمرکز واشنگتن را از موضوع احیای برجام تغییر داده است. 

به گزارش عصرایران به نقل از رویترز، مالی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران در پاریس، با ادعای اینکه آمریکا «درها را برای از سرگیری دیپلماسی با ایران باز خواهد گذاشت» تاکید کرد در حال حاضر تمرکز کشورش بر اعتراضات داخلی ایران و همکاری های تسلیحاتی بین ایران و روسیه است.

او تاکید کرد که بر این اساس واشنگتن همچنان سیاست فشار و تحریم را علیه ایران ادامه خواهد داد.

او هشدار داد اگر ایران برنامه هسته ای خود را به آستانه های جدید برساند، با واکنش متفاوت و هماهنگ آمریکا و متحدان اروپایی واشنگتن مواجه خواهد شد.

دیگر رسانه ها

ارسال نظر