امیرعبداللهیان: هیچ سلاحی به روسیه نداده ایم

وزیر امور خارجه در گفت وگو با همتای بلغارستانی خود گفت:‌ بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، منعی در صادرات و واردات سلاح نداریم، اما هیچ سلاحی به روسیه برای بکارگیری در جنگ اوکراین نداده ایم.

امیرعبداللهیان: هیچ سلاحی به روسیه نداده ایم

ایرنا نوشت: در تماس تلفنی حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و نیکولای میلکوف وزیر امور خارجه بلغارستان، آخرین تحولات و مناسبات دوجانبه و بین المللی مورد رایزنی قرار گرفت.

امیرعبداللهیان از موضع بلغارستان در محکومیت اقدام تروریستی داعش در حرم حضرت شاهچراغ (ع) شیراز تشکر کرد و بر اهمیت روابط دوجانبه در آستانه یکصد و بیست و پنجمین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه همچنین به گفت وگوهای اخیر جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین اشاره کرد.

امیرعبداللهیان در ارتباط با تحولات اوکراین تاکید کرد: ما مخالف تداوم جنگ در اوکراین هستیم و برای آتش بس تلاش می کنیم.

وزیر امور خارجه کشور یادآور شد، ما بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، منعی در صادرات و واردات سلاح نداریم، اما هیچ سلاحی به روسیه برای بکارگیری در جنگ اوکراین نداده ایم. موضع ما مخالفت با گسترش ناتو در منطقه و مخالفت با جنگ در اوکراین است.

وی درخصوص برگزاری نشست فوق العاده شورای حقوق بشر سازمان ملل و هرگونه رفتار سیاسی علیه ایران، مواضع تهران را تبیین کرد.

وزیر امور خارجه بلغارستان نیز در این گفت وگوی تلفنی با اشاره به روابط دیرینه و خوب دو کشور، بر تداوم تلاش ها برای برگزاری کمیسیون مشترک در سال ۲۰۲۳ تاکید کرد.

نیکولای میلکوف از توضیحات وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات اوکراین و موضع کشورمان در مخالفت با تداوم جنگ و پیگیری راهکارهای سیاسی برای حل و فصل بحران اوکراین تشکر کرد و افزود: دولت بلغارستان از روند احیای برجام و تحقق توافق میان ایران و جامعه بین المللی همواره حمایت می کند.

دیگر رسانه ها

ارسال نظر