عاملی: فرزندانمان را در اینترنت رها کردیم و هم اکنون شاهد فضای متفاوت هستیم

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: باید ماهیت نسل جدید را بفهمیم، متاسفانه در دوران کرونا ۲۸ ماه آموزش و پرورش حضوری را تعطیل کردیم و برای آموزش مجازی، فرزندانمان را در اینترنت رها کردیم و هم اکنون شاهد فضای متفاوت هستیم.

عاملی: فرزندانمان را در اینترنت رها کردیم و هم اکنون شاهد فضای متفاوت هستیم

ایسنا نوشت: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب گفت: مقام معظم رهبری در این بیانیه بیش از ۵۰ بار از کلمه جوان استفاده کرده‌اند، ما چاره‌ای جز جابه جایی نسلی نداریم و این جابه‌جایی باید مبتنی بر تخصص گرایی باشد چراکه عمیق‌ترین لایه عدالت از طریق تخصص‌گرایی صورت می گیرد. در این زمینه نخبگان می‌توانند کمک کنند.

دکتر سعیدرضا عاملی در دیدار با جمعی از نخبگان اظهار کرد: برای موفقیت در امور اجتماعی پیوستگی در تجربه خیلی مهم است. یکی از چیزهایی که ما نیازمند به توجه به آن هستیم، ادامه پیداکردن تجربه‌ها و تبدیل آن به رویه‌های درست است.

وی افزود: خوشبختانه در رهبری نظام این پیوستگی را شاهد هستیم. موسس انقلاب اسلامی که امام خمینی(ره) بودند با سابقه مبارزه طولانی از خرداد ۴۲ و حتی قبل از آن شروع شد و به پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن رسید. بعد از امام خمینی(ره) نیز این رهبری عظیم، حکیمانه، الهی، خالی از نفسانیات و جهت‌گیری خودخواهانه، پر از حکمت و تدبیر به آیت‌الله خامنه‌ای منتقل شد. رهبری حکیم انقلاب نیز این مسیر را با همان راه و نگاه امام بزرگوار ادامه دادند؛ بنابراین تراکم نظام ارزش آفرینی در مدیریت کلان کشور مشاهده می‌شود، اکنون میراث ۴۳ ساله ای داریم که به میراث بزرگ برای انقلاب و تبدیل به زنجیره ارزش شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این مسیر از آغاز همواره دشمنانی داشته و تا امروز این دشمنی‌ها ادامه پیدا کرده است. شاید یکی از کسانی که همواره به مفهوم «دشمن» تاکید کرده، رهبر معظم انقلاب بوده‌اند و در بیاناتشان می‌گویند افراد می‌پرسند که چرا اینقدر از دشمن صحبت می‌کنید، دشمن عوامل مختلفی دارد و نباید دشمن را دست‌کم گرفت.

وی با اشاره به موضوع جهانی‌شدن بیان کرد: جهانی شدن معکوس برای دشمن خیلی مهم است چراکه جهانی شدن بر پایه ارزش‌های امریکایی و بر محور استثناهای امریکایی ایجاد شده است. نحوه نگارش تاریخ و مدیریت جهان نیز بر این اساس تنظیم شده است، یعنی مدیریت تک سویه و استکباری جهان، البته شکل‌ها عوض می‌شود ولی ماهیت یکسان است؛ لذا اگر جریانی معکوس این نظام حاکم بر جهان باشد، مسأله پیدا می‌کنند و دشمنی‌های با جمهوری اسلامی ایران از باب جلوگیری رشد هنجارشکنی نسبت به نظام سلطه آمریکاست.

دکتر عاملی بیان کرد: ما در نحوه مدیریت اجتماعی با پیچیدگی‌هایی مواجه شدیم. این دنیا در مسیر تغییر است در مسئله انتقال جهانی، همه می‌دانند که جهان در حال تغییر است اما کسی نمی‌تواند مشخصه‌های تغییر را به طور قطعی برجسته کند، لذا با بیانات کلی در دوره انتقال این دوران را سپری می‌کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ظهور دوران پسا تجدد گفت: مشخصه این دوران بی‌قاعدگی است. طرفداران این تفکر بی‌قاعدگی و متفاوت بودن را اصل می‌دانند و ریشه این تفکر در استقلال گرایی فردی است که بحث «کسی بودن» در آن پررنگ است. در این دوران نظام نخبگی به هم خورده چراکه در نظام پسامدرن معتقدند که همه نخبه هستند. دلیل امر میدان پیدا شدن برای کنش‌گری فردی از طریق حضور در فضای ۶ میلیاردی کاربران اینترنت است.

وی با اشاره به شکوفایی زنان و دختران در جامعه کنونی ایرانی اضافه کرد: متاسفانه با پدیده اغتشاشات روبرو هستیم و در صحنه قدرت نرم دروغ پردازی و دروغ سازی را مشاهده می‌کنیم، وقتی اینگونه شود سردرگمی اتفاق می‌افتد و احساس هراس اجتماعی بیشتر می شود.

دکتر عاملی تاکید: باید ماهیت نسل جدید را بفهمیم، متاسفانه در دوران کرونا ۲۸ ماه آموزش و پرورش حضوری را تعطیل کردیم و برای آموزش مجازی، فرزندانمان را در اینترنت رها کردیم و هم اکنون شاهد فضای متفاوت هستیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان این جلسه بیان کرد: تا زمانی که مسئولیت نداشته باشید از مسائل و دغدغه‌ها باخبر نیستید. قبل از اینکه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی شوم، استاد دانشگاه تهران بودم و به راحتی به امور مختلف رسیدگی می‌کردم به محض اینکه احتمال دبیر شدن مطرح شد تخریب‌ها در رسانه‌های خارجی آغاز شد و تاکنون هم ادامه دارد.

وی با اشاره به فعالیت کاربران در فضای مجازی گفت: کاربر باید توانمند باشد، با سیاست کنترلی نمی‌توانیم شهروند قدرتمند داشته باشیم. توانمندی در مهارت، اطلاعات ‌حقوقی و تشخیص حق از باطل است.

استاد دانشگاه تهران با اشاره به شرایط دوفضایی شده جدید، بیان کرد: در دنیای جدید افراد ارتباطات فیزیکی و ارتباطات مجازی دارند این دو نوع ارتباط سبب شده که پراز تناقض و تضاد باشند، در این مسیر راهی جز توانمند کردن جامعه نداریم، طوری باید توانمند شوند که خود راهبر باشند و مسیر درست و غلط را تشخیص دهند.

دکتر عاملی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب اسلامی گفت: مقام معظم رهبری در این بیانیه بیش از ۵۰ بار از کلمه جوان استفاده کرده‌اند، ما چاره‌ای جز جابه جایی نسلی نداریم و این جابه‌جایی باید مبتنی بر تخصص گرایی باشد چراکه عمیق‌ترین لایه عدالت از طریق تخصص‌گرایی صورت می گیرد. در این زمینه نخبگان می‌توانند کمک کنند.

وی ادامه داد: کسانی که استعداد بیشتری دارند باید سهم بیشتری در حل مسئله سهم داشته باشند. ممکن است بگویید فضا نمی دهند ولی بدانید کسی که حرفی برای گرفتن داشته باشد فضا پیدا می کند. حرف درست کار خودش را جلو می برد. حرف‌های شما می تواند دستور کار شورا و مجلس باشد. اصلا نباید اینگونه باشد که کنار بکشیم.

بنابر اعلام مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ دکتر عاملی با تاکید بر ظرفیت‌های درونی کشور اضافه کرد: ظرفیت‌های زیادی در کشور وجود دارد که به آن‌ها بی‌توجه هستیم، وجود شما نخبگان یک ظرفیت است که باید به آن توجه کنیم.

در این جلسه نخبگان حاضر، نظرات خود را در زمینه‌های مختلف بیان کردند.

محمدرضا گنج دانش دارنده مدال طلای المپیاد دانشجویی و المپیاد شیمی در این جلسه در سخنانی گفت: قطعا بخشی از مشکلات فعلی ما علل خارجی دارد و شکی در آن نیست اما این را مدنظر داشته باشید که آنقدر برای مشکلات داخلی درمان‌های مقطعی درنظر گرفتیم که امروز خودش را نشان داده است.

وی با اشاره به کتاب آینده انقلاب اسلامی شهید مطهری بیان کرد: شهید مطهری در این کتاب به تضارب آرا در دانشگاه‌ها، شناخت وکلای ملت، در نظر گرفتن راه‌های میانه از طریق اجتهاد و انجام امر به معروف به صورت مردمی و از طریق روحانیت تاکید دارد.

این نخبه ادامه داد: با راه حل‌های مقطعی کرخت شده‌ایم. با تمرکز بیش از حد روی دشمن از مسائل داخلی جا مانده‌ایم، باید فضای نقد را در جامعه ایجاد کنیم و رسانه این وظیفه مهم را برعهده دارد.

زهرا عدالت فر دارنده مدال طلای المپیاد ادبی سال ۹۷ نخبه دیگری که در این جلسه حضور داشت،‌ گفت: در بستر اجتماعی ناآرامی رخ می‌دهد، در این شرایط نخبگان باید اثرگذاری بیشتری داشته باشند در حالی که افرادی فالوئر بیشتر در فضای مجازی دارند تاثیر گذار شده‌اند. متاسفانه بر خلاف انتظار عمومی مسئله‌یابی را از نخبگان نمی‌بینیم.

وی ادامه داد: هم‌اکنون با فضای عمومی در فضای مجازی روبرو هستیم که تعریف نخبه را دچار دگرگونی کرده است اگر قبلا کسب مدال طلا المپیادی نخبه را مشخص می‌کرد اکنون بلاگری که ۵۰ هزار فالور دارد در حال اثرگذاری است. متاسفانه میزان شهرت، نخبگی را تعیین می‌کند بنابراین باید بازتعریفی برای مفهوم نخبگی اثرگذار صورت گیرد.

عدالت فر تاکید کرد: در شرایط التهاب اجتماعی مسائل تبدیل به بحران می‌شود بحران حل نشدنی است بررسی‌ها نشان می‌دهد که نخبگان در فضای مجازی دامن زدن به بحران است و بحران را حل نمی‌کنند. کنش رهبری در مواجهه با بحران می‌تواند الگو باشد، در اوایل التهاب ایشان سخنرانی کوتاهی داشتند و سوال دقیق مطرح کردند، برای اینکه در شرایط بحرانی بتوانیم آرامش ایجاد کنیم باید سوالات دقیق بپرسیم ولی این کار را انجام نمی‌دهیم و درگیر تقابل هشتکی می‌شویم.

وی افزود: در حمایت از نخبگان مشکلات اقتصادی مطرح می‌شود و اینکه باید برطرف شود در صورتی که مسئله اصلی هویت یابی نخبگان است.نخبگان علوم انسانی در کشور کم داریم و به هویت یابی نخبه علوم انسانی نیازمندیم.

 

مجتبی زارع بیدکی دارای مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی سال ۹۴ و دانشجوی دکتری ریاضیات، نخبه دیگر حاضر در این جلسه بیان کرد: گسست نسلی در جامعه وجود دارد. باید زبان مشترک و فهم مشترک در جامعه ایجاد شود. شورای عالی انقلاب فرهنگی کارهای بزرگی می‌کند من متخصص ریاضیات هستم و در بقیه حوزه‌ها متخصص نیستم باید از نخبگان رشته‌های مختلف استفاده شود.

زارع ادامه داد: ایدئولوژی‌های زیادی داریم، تاریخ اگر نگاه کنیم و تعالیم دینی به ما می‌گوید که حق را بشناسید. الان ملاک افراد هستند در صورتی که اینگونه نباید باشد. برخی اوقات فکر می‌کنم که آقایان دوست دارند اینجا چین شود حزب کمونیست حاکم است و فقط اقتصاد را پیش می‌برد. شاید راهبری درست باشد ولی فضای مجازی وجود دارد و افراد حق انتخاب دارند.

وحید احسانیان دارنده مدال برنز المپیاد دانشجویی و دانشجوی پزشکی دانشگاه شهید بهشتی در این جلسه بیان کرد: وقتی به عنوان مادر خانواده هستید عاقبت فرزندتان هر چه شود شما هم مسئول هستید. برای پسری که سرکشی می‌کند اگر بستر ایجاد شود تا خودش را نشان دهد اینگونه احساساتش فروکش می‌کند. به رسمیت شناختن نیروهای متضاد باعث می‌شود سیستم به تعادل برسد.

این دانشجو بیان کرد: امر به معروف از شریعت گرفته شده است. جمهوری اسلامی تعادل بین قانون و شریعت است. الان همش شریعت حاکم است در صورتی که امام علی تعادل را حفظ می‌کرد. امام علی اول عدالت اقتصادی را مدنظر داشتند و بعد فروعات دین را مدنظر قرار می‌دادند. شهید مطهری می‌گوید که اراده مردم را باید پذیرفت، اگر اشتباه هم باشد باید اجازه اشتباه کردن بدهیم؛ ما ترسی داریم که به بیراهه نرویم. اگر اشتباه کنند یاد می‌گیرند. آدم از اشتباهش می‌فهمد که اشتباه کرده است.

وی اضافه کرد: در عصر جدید با فردگرایی مواجه هستیم چراکه عصر پست مدرنیته است، جمهوری اسلامی می‌خواهد با بی‌ارزشی مواجهه داشته باشد، شهید بهشتی می‌گوید ارزش‌ها را بشناسید و اشخاص را با ارزش‌ها بشناسید، اشخاص نباید جایگزین ارزش‌ها شوند. در جامعه ایران دیده می شود که اشخاص مورد تهاجم هستند در صورتی که اشخاص ارزش‌ها را تضمین نمی‌کنند.

این دانشجو بیان کرد: چون عدالت آموزشی نداریم به نخبه اعتقادی نداریم نخبه وقتی معنا پیدا می کند که عدالت آموزشی باشد. نهادهایی مانند دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید تجربیات مختلف را در اختیار عموم بگذارند.

وی درباره فرار مغزها افزود: می‌گویند امکانات بدهیم تا نخبگان بمانند واقعیت این است که این رویکرد جواب نمی‌دهد و اما افراد هدفمند می‌روند و می‌گویند هر جا به غیر از اینجا برویم و این به این دلیل است که احساس تعلق نمی کنند و بستری هم وجود ندارد که احساس تاثیرگذاری کنند، با خودشان می گویند اگر حرف متفاوت بزنیم حذف می‌شویم باید بستری ایجاد شود که افراد در بطن جامعه بتوانند فعالیت کنند. باشگاه نخبگان فرصت خوبی برای هم اندیشی نخبگان است که میتوان جدی تر از آن استفاده کرد و فضای چند رشته ای و میان رشته ای ایجاد کرد.

دکتر محمد نوروزی، رزیدنت ارتوپدی، رتبه تک‌رقمی کنکور سراسری و دارنده مدال طلای المپیاد دانشجویی، با اشاره به نقش مهم نخبگان در تلاطم ‌های اجتماعی، به این نکته اشاره کرد که از ضروریات این نقش‌آفرینی، اطلاع ایشان از فلسفه سیاسی و تاریخ و فرهنگ جامعه است و لازم است نخبگان، باتوجه به جایگاه اجتماعی و ظرفیت بالای تاثیرگذاری که دارند، در کنار تسلط بر رشته‌های تخصصی خود، از احوال جامعه نیز غافل نشوند که متاسفانه اکنون گسستی میان نخبگان و جامعه رخ داده و در حال حاضر مرجعیت ایشان در تحولات اجتماعی زیر سوال است و با احیای این مرجعیت می‌توان حرکت‌های اجتماعی را به سمت اصلاح نقایص جامعه هدایت کرد و مانع سوء‌استفاده بیگانگان و بردن آن به سمت اغتشاش و خشونت شد.

وی در ادامه افزود: نخبگان نباید صرفا مصرف کننده تصمیمات دیگران باشند و باید خود را متولی امور کشور و مسئول حل مشکلات بدانند و خود را برای این مهم توانمند کنند.

امین فتح‌پور دارنده مدال نقره کشوری المپیاد ریاضی سال ۱۳۹۳ و دانشجوی ارشد فلسفه علم دانشگاه شریف نیز در این جلسه عنوان کرد: اتفاقات اخیر چند لایه است، بنیادی‌ترین لایه آن تقابل تمدنی و تقابل اسلام و مدرنیته است، باید مشخص شود که جمهوری اسلامی چه نوع حکومتی است ما بقیه دنیا فرق داریم و باید راه چاره بیندیشیم.

وی ادامه داد: ساختارهای کشور مانند دانشگاه وارداتی هستند این ساختارها مناسب ما نیستند، این دانشگاه نمی تواند برای جمهوری اسلامی نظریه پردازی کند، دانشگاه می تواند تولید علم و فن داشته باشد، اما نظریه پردازی نه. این ساختار باید بر اساس اهداف نظام بازنگری شود و برای ایجاد توسعه نیازمند حل برخی از مفاهیم هستیم.

فتح پور گفت: همه میخواهیم کشور را بسازیم واقعیت این است که چگونه می خواهیم توسعه ایجاد کنیم توسعه و اسلام با هم تعارض هایی دارند بنابراین باید بحثهای نظری در این زمینه حل شود.

وی ادامه داد: سوال مهم این است که نظام نخبگانی ما چه تربیت می کند؟ با پزشک و مهندس نمی توان کشور را اداره کرد؟ ما نظریه پرداز و روحانی نخبه می خواهیم، کشور علاوه بر نخبگان علمی به نخبگان اجتماعی و فرهنگی نیاز دارد، شورای عالی انقلاب فرهنگی می تواند بستری ایجاد کند تا نخبگان به سمت کارهای مورد نیاز نظام جمهوری اسلامی است بروند.

سید محمد حاتمی دارنده مدال نقره المپیاد جهانی ریاضی ۲۰۱۹ و دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه شریف به عنوان نخبه حاضر در این جلسه نیز گفت: آیا چین شدن هدف ماست یا نه؟ اگر بله هست دیگر صحبتی نداریم، اگر نه است چرا اقدامات در این راستاست. الان تک صدایی در کشور حاکم است. معتقدم در شرایط بحرانی نیستیم ولی در شرایط ناآرامی هستیم که فقط صدای رادیکالها به هم می رسد صدای افراد میانی شنیده نمی شود. متاسفانه اصلا فضای صحبت کردن برای افراد میانی وجود ندارد، چون مسئولان دانشگاه فقط از تندروها حمایت می کنند و فقط رادیکال ها صحبت می کنند و صدای آنها شنیده می شود.

وی تاکید کرد: مسئولان دانشگاه می گویند ۴۰ روز است که سروصدا کرده‌اید دیگر بس است، متاسفانه این ها فکر می کنند که ما آمده ایم که سروصدا کنیم در صورتی که اینگونه نیست ما به دنبال نتیجه هستیم. نتایج را بگویند ما کوتاه می آییم ما اینقدرها هم غیرمنطقی نیستیم.

حاتمی ادامه داد: به جای اینکه به نخبگان مدیریت آموزش دهید، فضای کار کردن به نخبگان داده شود. عدم مطالعه باعث شده که برخی از دعواها سطح پایین باشد، چون با هر اعتراضی برخورد امنیتی شده، بحث و گفتگو شکل نمی گیرد و سواد لازم ایجاد نمی شود و وقتی که بحث می شود محتوای مورد انتظار دیده نمی شود.

وی ادامه داد: آیا مطلوب است که دانشجویان دانشگاه شریف حرف اجتماعی و سیاسی بزنند؟ برخی می گویند که مهندس هستید بروید درستان را بخوانید. برخی از مسئولان آب به آسیب دشمن می‌ریزند. می گویند دانشجویان دانشگاه شریف فحش می دهند آن بچه ها کمتر از ۵۰ نفر بودند، در مقابل در تجمعات هر وقت دانشجویی فحش داد سایر دانشجویان به او پشت کردند. لطفا به مسئولان بگویید که هیچ کاری نکنند تا مدتی دانشجویان حرفشان را بزنند، بگذارند تجمع برگزار کنند تا ببینند نقطه تعادل کجاست.

محمدحسین رمضانی‌راد،‌ دارنده مدال برنز المپیاد ادبی و دانشجوی پزشکی شهید بهشتی، نیز در این نشست تاکید کرد: در جایی در کشور که امنیتی هستند، ثبات مدیریت داریم که در مواقع ضروری به صحنه می آیند و آنطور که میخواهند عمل می کنند این احتمال دارد که در آینده گوی سبقت از نخبگان سیاسی بربایند و به این برسیم که امنیتی ها کشور را اداره کنیم، دوستان می‌پرسند که ما چین می شویم؟ من می پرسم که ما جمهوری اسلامی پاکستان می‌شویم؟

وی افزود: بزرگترین مشکل ما این است که به جای هم اندیشی، جلسات پاسخ به شبهات راه انداختیم. پاسخ به شبهات یعنی اینکه شما افرادی هستید که توسط دشمنان اسلام فریب خورده‌اید و شبهاتی برایتان ایجاد شده است، حالا بیایید ما این شبهات را برطرف می‌کنیم. به جای انتقال دانش به افراد، می گویم بیایید سوال بپرسید ما جواب می‌دهیم. من یک سوال داریم آیا مسئله جمهوری اسلامی اختلاط سلف دانشگاه است؟ اگر اختلاط سلف هست خوب چرا جای دیگر این جداسازی وجود ندارد؟ پرورش اندیشیده باید در نخبگان صورت گیرد، مرکزی برای نخبگان در دانشگاه ایجاد شود تا نخبگان برای اجتماع تربیت شوند. بنیاد نخبگان افراد را تک تک شناسایی می کند تا اجتماع شوند. در نهاد رهبری و معاونت فرهنگی می توان بازتعریفی ایجاد شود.

رمضانی راد گفت: انحصار دولتی در افرادی میبنیم که به شدت محافظه کار هستند و به همین خاطر از نخبگان فاصله گرفته اند. جداسازی جمهوری از اسلامی نمی‌پذیرم و پیشنهاد می‌کنم که مسئولان جمهوری اسلامی را از جمهوری اسلامی جدا کنیم.

محمدعلی خادم سهی دارنده مدال طلای المپیاد فیزیک نیز گفت:‌ انحصار در پزشکی شکسته شد و خوشحالم که افزایش ظرفیت پزشکی را مصوب کردید.

وی افزود: حاکمیت خالی از نیروی مختصص است، کیفیت درس‌های دانشگاهی مهندسی خوب است اما در علوم انسانی ضعیف هستیم و از مدیران متخصص برخوردار نیستیم نیازمند اصلاح ساختار علوم انسانی هستیم.

خادم گفت: سربازی معضل است و موضوع فرهنگی است. حاکمیت فیدبکی از جامعه و از تصمیمات خودش نمی‌گیرد. مثلا همین پروکسی تلگرام و تبلیغاتی که می آید واقعا شرم‌آور است متاسفانه مسئولان از تصمیماتی نظیر فیلترینگ تلگرام فیدبک ندارند. برای تصمیم‌گیری فرهنگی تبعات اقتصادی هم دیده شود.

محمدامین کیانی، دارنده مدال طلای جهانی زیست شناسی و دانشجوی کامپیوتر دانشگاه شریف، نیز در این جلسه گفت: اجازه بدهید نظرات مختلف به همدیگر برسد، با سانسور مشکلی حل نمی شود فضای مجازی این بستر را ایجاد کرده باید در فضای حقیقی و دانشگاه ها ایجاد شود و تشکل‌های مختلف شکل بگیرند تا نظراتشان را بیان کنند بعد ما می‌توانیم تصمیم بگیریم.

امیر زمانی دارنده مدال برنز المپیاد جهانی زیست شناسی نخبه نیز در گفت: رویکرد قدرت محور به دنبال تمام کردن قائله اخیر است ،من میترسم که این رویکرد در کشور توسعه پیدا کند. رویکرد اخلاق محور هم همواره شاهد بودیم که رویکرد فرهنگی داشتند در این میان سردار فرهنگی کم داریم.

وی افزود: شورای فضای مجازی، صدا و سیما و دانشگاه شریف هر یک خودشان تصمیم می گیرند. ای کاش تصمیمات انسجام داشت.

زمانی گفت: سوال بنده این است که بعد از این ایام چقدر حاضر هستیم که حرف مردم را بشنویم. بیشتر حالت فردگرایی در کشور داریم و کمتر خرد جمعی به کار گرفته می شود. چقدر به نظرسنجی ها استناد می شود و اینکه قوانین را بر این اساس تغییر دهند.

علیرضا جعفری آزاد دارنده مدال نقره المپیاد دانشجویی در این نشست گفت: توجه به ذینفعان اهمیت زیادی دارد. وقتی شورا مصوبه دارد باید برایش مهم باشد که همه ذینفعان چه احساسی دارد. مهم نیست افزایش ظرفیت پزشکی خوب است یا نه اما اینکه چه احساسی دانشجویان پزشکی دارد مهم است. انگار الان اصلا مهم نیست اینگونه فضای رادیکالی ایجاد می شود و اعتراضات رادیکالی ایجاد می شود. وقتی من احساس کنم می توانم حرف بزنم و اظهارنظر کنم میتوانم عاقلانه تر رفتار کنم.

محمدامین نجارزاده رتبه برتر کنکور سراسری، در این جلسه بیان کرد: کاش در افزایش ظرفیت پزشکی بیمارستان‌ها و خوابگاه‌ها را می‌دید. فضای دانشگاه و زیرساخت‌ها برای افزایش ظرفیت مناسب نیست.

وی افزود: من معتقدم که دانشجویان نمی‌توانند با خودشان کنار بیایند و اصلا فضای فعلی فضای گفتگو نیست.

این دانشجو گفت: بیانیه سپاه وضعیت موجود را تبیین کرده است. حمله رسانه ای سنگین رخ داد که ذهن بچه ها را مشوش کرد مسئولان باید وضعیت را تبیین می کردند ولی حرفهای ضدونقیض زدند و فضا را بدتر کردند.

وی اضافه کرد: روسای دانشگاه باید امنیت جلسات را حفظ کنند. اما اقدامات شدید امنیتی شکل می گیرد که مناسب نیست. فیلترینگ‌هایی صورت گرفته است که جای تاسف دارد.

دیگر رسانه ها

ارسال نظر