دهه هشتادی‌ها به بازجوها چه گفتند | نظر ضرغامی درباره نبودن فضای مجازی

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری گفت: می‌گویند با دهه هشتادی‌ها نمی‌شود مفاهمه کرد، این مربوط به همه نیست، در مورد خیلی‌هایی که در این اغتشاشات دستگیر شدند با بازجوی اصلی آنها صحبت کردم، آن فرد گفت من یک عمر بازجویی کردم از آدم‌های درشت سیاسی بازجویی کردم و این چند روز چند صد نفر از افراد بازجویی را کردم و این سخت‌ترین بازجویی من بود زیرا نه من می‌فهمم آنها چه می‌گویند و نه آنها می‌فهمند من چه می‌گویم.

دهه هشتادی‌ها به بازجوها چه گفتند | نظر ضرغامی درباره نبودن فضای مجازی

عزت‌الله ضرغامی در نشست گرامیداشت سیزده آبان "دانشگاه، مبدأ تحولات" گفت: دانشگاه شریف از دانشگاه‌های برتر علمی جهان است. سال ۵۷ می‌خواستم انتخاب رشته کنم بسیار دلم می‌خواست این دانشگاه را انتخاب کنم اما به علت نگرانی که رژیم از جذب دانشجو توسط این دانشگاه داشت، اجازه نداد و من به دانشگاه اصفهان رفتم.

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری با بیان این‌که اسم دانشگاه شریف برازنده این دانشگاه است، عنوان کرد: من آمده‌ام حرف‌های شما را بشنوم. حال که یک نیمچه مسئولیتی دارم آمده‌ام بشنوم. من جزو دانشجویان مسلمان پیرو خط امام هستم. مسلمان را گذاشتیم به این دلیل چپی‌ها و چریک‌های فدایی خلق هم یکبار حمله کردند لانه جاسوسی را بگیرند لذا مسلمان را گذاشتیم که کمیته‌ها ما را در همان لحظه اول در دانشگاه‌ها نگیرند. پیرو خط امام بودیم برای این که مرزبندی کنیم با گروه‌های دیگری که دنبال حقایق دیگر بودند.

وی افزود: امروز می‌گویند مگر آنجا سفارت نبود؟ مگر دیپلماسی وجود نداشت؟ کی گفته از دیوار بالا بروید و به تعبیر بعضی‌ها این ۴۳ سال برای ملت اشکال ایجاد کنید اما به راستی آنجا یک لانه جاسوسی بود، اتاق عملیات و فرماندهی به معنای واقعی کلمه بود، به راستی ۹ ماه بعد از انقلاب حوادثی اتفاق افتاد که می‌توانست انقلاب را نابود کند بخصوص بحث‌های تجزیه‌طلبانه.

ضرغامی ادامه داد : ۴۰۰ نفری که در تسخیر لانه جاسوسی بودند اکثریت آنها بعدها جزو اصلاح‌طلب‌ها شدند و البته جزو چهره‌های برجسته شدند. من با همه این‌ها رفیقم و صبحانه سیاسی می‌خورم و با جرأت می‌گویم هیچ کدام از این ۴۰۰ نفر را ندیدم که بگویند من پشیمان شدم.

وی عنوان کرد: مشکل کشور همین‌مرز بندی‌های بی‌خود و همین اختلافاتی است که دشمن ایجاد می‌کند، دوقطبی‌های بی‌ربطی که ملت را تکه تکه کرده است. این کشور هیچ وقت تجزیه نمی‌شود آنچه که باعث نگرانی است تجریه داخلی و خط‌کشی‌های بی‌خود است‌. هیچ ارتباط معناداری بین مشکلات اقتصادی و اشغال لانه جاسوسی وجود ندارد‌. همه ما مهندس هستیم، کشور ما به طور جدی مشکل آداپتور و پل‌سازی بین تمام اقشار را دارد‌. دانشگاه پیشگام و پیش رو می‌تواند باشد و این نقش آداپتور را ایفا کند، مشکل امروز وحدت اقشار و وحدت نخبگانی در تمامی حوزه‌ها است. مشکلات زیادی در کشور داریم، مهمترین مشکلات ما در رویه و روش است ما در اصول مشکلی نداریم و همه با هم همراه هستند و دعوا بر سر اصول نیست.

وزیر میراث فرهنگی بیان کرد: یک روحانی که جز فرودست‌ها حساب می‌شود از خیابان رد می‌شود و عمامه او را می‌اندازند، اینها از جای دیگر عصبانی هستند. تلافی مشکلات را بر سر آخوندی که به نان شب محتاج است می‌آوردند.

ضرغامی‌با بیان این‌که ما باید اصلاحات در رویه‌ها ایجاد کنیم، تحول مورد قبول حاکمیت است، عنوان کرد: می‌گویند با دهه هشتادی‌ها نمی‌شود مفاهمه کرد، این مربوط به همه نیست، در مورد خیلی‌هایی که در این اغتشاشات دستگیر شدند با بازجوی اصلی آنها صحبت کردم، آن فرد گفت من یک عمر بازجویی کردم از آدم‌های درشت سیاسی بازجویی کردم و این چند روز چند صد نفر از افراد بازجویی کردم و این سخت‌ترین بازجویی من بود زیرا نه من می‌فهمم آنها چه می‌گویند و نه آنها می‌فهمد من چه می‌گویم.

وی تاکید کرد : ما در اصول اختلافی نداریم، ما باید اصلاحات انجام دهیم، باید در روش‌ها اصلاحات ایجاد کنیم. حاکمیت بارها این را گفته است حال یک عده باید این را عملیاتی کنند. سه دسته هم هستند که مقابل این روش ایستاده‌اند یک عده که کلا متوجه نیستند، یک عده هم وضع موجود به نفع‌شان است و یک عده هم دنبال روزمه‌سازی هستند.

ضرغامی ادامه داد: امروز دختران جوان و دانش آموز ما بدون روسری در خیابان راه می‌روند. چه شد؟ اتفاقی افتاد؟

وزیر دولت سیزدهم درباره این‌که اعتمادسازی کم صورت گرفته است، بیان کرد: بله اعتماد به رسانه کم شده است، از این نظر من کاملا قبول دارم. فضای مجازی آمده است که انقلاب اسلامی را نجات دهد و من بر این تاکید دارم. رهبری بر آزادی اندیشه تاکید دارند اما نمی‌توان این را در رسانه ایجاد کرد. فضای مجازی نباشد آدم‌ها نمی‌توانند حرف بزنند. اگر‌ استقلال یک بخشی از شعار انقلاب ماست استقلال زیر بنایش استقلال فکری است.  من حرف‌هایم را در فضای مجازی می‌زنم پس نترسیم. من عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی هستم و حرفم را آنجا می‌زنم و نقطه نظراتی درباره شبکه‌های اجتماعی و فیلترینگ دارم که میزنم اما آنجا جمعی است که تصمیم می‌‌گیرد و امیدوارم فضای مجازی روز به روز به آزادی اندیشه کمک کند.

وی درباره این که چرا برخی در دولت همه چیز را به حجاب ربط می‌دهد، مشکلات اقتصادی مطرح است در واقع موضوع حجاب مساله‌ای است برای اینکه به این مشکلات پاسخ ندهند،  اظهار داشت: من با شما در این حوزه هم عقیده هستم نه به خاطر مشکلات اقتصادی، زیرا ما دین را معرفی نمی‌کنیم. اینکه می‌گویم بزرگترین منکر بد معرفی کردن دین است و مردم را بدبین می‌کنند برای این است. امر به معروف و نهی را منکر نمی‌شناسند اما با منکرانه‌ترین روش برخورد می‌کنند، این کجای دین است؟ آرای شهید مطهری را درباره حجاب ببینید آیا این همان چیزی است که ستاد امر به معروف و نهی از منکر می‌گوید؟ ستاد امر به معروف و نهی از منکر خدمات ارزنده به کشور می‌دهند اما شما نظرات امام، رهبری معظم و شهید مطهری را ببینید.

وی افزود: زمانی گفتند چون نظر ضرغامی درباره دین این است او مرتد است، نجس است لیوان جلویش را آب بکشید.

وزیر میراث فرهنگی گفت: دانشگاه شریف بهترین دانشجویان را دارد، نمونه‌اش این جلسه است که عالمانه‌ترین دانشجویان را دارد. حال ۴ نفر هم ناراحت هستند فحش‌هایی می‌دهند که پشت خط ما نمی‌دهند. اینکه دانشجو فحش بد داده است باید من ضرغامی بروم بررسی کنم چرا به اینجا رسیده است؟ وظیفه ما این است.

این مقام مسئول در خصوص این‌که مسئله حجاب در ۱۰۰ سال اخیر جزو مسائل کشور بوده است، به نظر شما حکومت اگر عقب‌نشینی نرم نکند قضایا به کجا خواهد رسید، بیان کرد: در خیابان‌ها یک تعدادی از خانم بی‌حجاب شده‌اند ما الان می‌توانیم به زور حجاب سر آن‌ها کنیم؟ برویم ببینیم توانمندی کجاست. من اعتقاد عمیق دارم اگر تلاش کنیم هر دختری با حجاب شود بهشت خدا را برای خودمان خریده‌ایم.

وی ادامه داد: برخی از این خانم‌ها که حجاب برداشته‌اند ناراحت هستند، برخی از این خانم‌ها برداشتن حجاب‌شان حرکت سیاسی است. ما باید ببینیم چه مشکلی بوده که این اتفاقات افتاده است. زمانی که رئیس صداوسیما بودم به بزرگانی می‌گفتیم بیایید درباره حجاب صحبت کنید می‌گفتند ما بلد نیستم باید کسی باشد که بتواند با یک دختر ۱۶ ساله صحبت کند.

 

دیگر رسانه ها

ارسال نظر