خبر فوری:

مطهری: قوه قضائیه مدعی‌العموم پرونده «مهسا امینی» شود

علی مطهری با اشاره به حادثه پیش‌آمده برای مهسا امینی گفت: قوه قضائیه می‌تواند به عنوان مدعی‌العموم وارد این پرونده شود؛ یعنی به عنوان مدعی‌العموم می‌تواند علیه نیروی انتظامی کیفرخواست صادر و موضوع را پیگیری کند.

مطهری: قوه قضائیه مدعی‌العموم پرونده «مهسا امینی» شود

واکنش‌ها به حادثه اتفاق افتاده برای مهسا امینی دختر سنندجی که ساعتی پیش فوت کرد از سوی چهره‌های سیاسی ادامه دارد. علی مطهری، نماینده سابق مجلس، در گفت‌وگویی با انتقاد از این شکل برخوردها با زنان در جامعه می‌گوید: «قطعا فرمانده نیروی انتظامی و وزیر کشور مسئولیت دارند، باید موضوع را پیگیری کنند و توضیح بدهند.» به گفته او، قوه قضائیه می‌تواند به عنوان مدعی‌العموم وارد این پرونده شود؛ یعنی به عنوان مدعی العموم می‌تواند علیه نیروی انتظامی کیفرخواست صادر و موضوع را پیگیری کند.

بخش‌هایی از گفت‌وگوی علی مطهری را در ادامه می‌خوانید:

*اینجا باید در درجه اول نیروی انتظامی به مردم توضیح بدهد؛ یعنی کاملا موضوع را روشن کند که چه اتفاقی افتاده تا از سوءاستفاده‌ها هم جلوگیری شود. متأسفانه نیروی انتظامی توضیح کاملی نمی دهد و فقط یک مطلب سربسته و مجملی را بیان می کند که انسان نمی فهمد واقعیت قضیه چه چیزی بوده است.

*در اینجا قطعا فرمانده نیروی انتظامی و وزیر کشور مسئولیت دارند، باید موضوع را پیگیری کنند و توضیح بدهند. نمایندگان مجلس وظیفه دارند موضوع را پیگیری کنند. قوه قضائیه هم اینجا وظیفه دارد؛ قوه قضائیه می‌تواند به عنوان مدعی العموم وارد این پرونده شود. یعنی به عنوان مدعی العموم می‌تواند علیه نیروی انتظامی کیفرخواست صادر و موضوع را پیگیری کند.

*ولی ما باید به مطلبی را توجه داشته باشیم که به طور کلی زنان چه با حجاب، چه بد حجاب و چه بی حجاب باید مورد احترام باشند؛ یعنی این دستور اسلام است و اصلا ما نباید با زن تندی کنیم. همه زن ها مورد احترام هستند و حق نداریم به آنها آسیبی برسانیم. مسأله پوشش را هم در حد توصیه ها و با زبان نرم بهتر قبول می کنند تا اینکه بخواهد با اینها خشونت به کار برود.

*به هر حال باید واقعیت موضوع کاملا روشن شود تا اینکه بتوان یک قضاوت درست انجام داد ولی ما امیدواریم دیگر شاهد این گونه حوادث نباشیم که واقعا دل انسان را به درد می آورد.

*این طور حوادث دو اثر بد دارد. یکی اثری است که در نگاه دنیا به ما می گذارد؛ که یک چهره ای مثل طالبان از ما در دنیا نشان می دهد. دیگری هم عکس العملی است که در جامعه ایجاد می کند و ممکن است به عنوان یک عکس العمل سیاسی و اجتماعی، بعضی خانم ها را تشویق به رعایت نکردن حجاب کند؛ و این خیلی بد است.

*این دو ماه که شدت عمل ها صورت گرفته، اثر معکوس داشته است. یعنی اصلا حرمت موضوع حجاب یک مقداری از بین رفته و ممکن است عده ای برای نشان دادن مخالفت‌شان با این روش اقدامات منفی انجام بدهند؛ در حالی که قبلا این کارها را نمی کردند. بنابر این ما خیلی باید با این موضوع عفاف و حجاب با تدبیر و تفکر، آن طوری که اسلام دستور داده، عمل کنیم.

*اصلا این موضوعی نیست که بخواهد رسانه ای شود و بگوییم از فردا چنان می‌کنیم. این طور اقدامات همیشه آثار منفی دارد. باید با تدبیر این موضوع حل شود و نیازی به سر و صدا و فعالیت‌های رسانه‌ای نیست.

منبع: جماران

دیگر رسانه ها

ارسال نظر