خبر فوری:

ادعای وزیر خارجه آمریکا درباره توافق هسته ای

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در ادامه مواضع ضدایرانی کشورش، مدعی شد که به نظر می‌رسد ایران یا نمی‌خواهد یا نمی‌تواند آنچه که برای دستیابی به توافق لازم است را انجام دهد.

ادعای وزیر خارجه آمریکا درباره توافق هسته ای

وزیر خارجه آمریکا در ادامه مواضع ضدایرانی کشورش، مدعی شد که به نظر می‌رسد ایران یا نمی‌خواهد یا نمی‌تواند آنچه که برای دستیابی به توافق لازم است را انجام دهد.

وی با اشاره به بیانیه سیاسی و ضدایرانی اخیر تروئیکای اروپایی، در ادامه ادعاهای خود افزود که پاسخ ایران احتمال دستیابی به توافق در آینده نزدیک را کمرنگ‌ می‌کند.

بلینکن بدون اشاره به بدعهدی‌های کشورش در قبال برجام و زیاده‌خواهی‌های آن در مذاکرات، تهران را متهم به طرح مسائل فرابرجامی در گفت‌وگوها کرد.

سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و‌ آلمان پیش از این، طی بیانیه‌ای مشترک، بدون اشاره به موضع منفعلانه خود و بدعهدی و زیاده‌خواهی طرف آمریکایی، ایران را مقصر عدم احیای برجام معرفی کرده‌اند.

در این بیانیه ادعا شده است که مواضع تهران «تردیدهای جدی را در مورد نیات و تعهد ایران به نتیجه موفقیت آمیز برجام ایجاد می‌کند».

تروئیکای اروپا در این بیانیه همچنین مدعی شده‌اند: «ما دولت‌های فرانسه، آلمان و بریتانیا از آوریل ۲۰۲۱ با حسن‌نیت برای احیای توافق هسته‌ای با ایران مذاکره کرده‌ایم. در اوایل آگوست سال جاری، پس از یک سال و نیم مذاکره، هماهنگ‌کننده برجام مجموعه نهایی متون را ارائه کرد که امکان بازگشت ایران به پایبندی به تعهداتش رر برجام و بازگشت آمریکا به توافق را فراهم می‌کرد».

در ادامه این مواضع یکطرفه و بی‌اساس آمده است: «متأسفانه ایران ترجیح داد از فرصت حساس دیپلماتیک ایجاد شده استفاده نکند و در عوض گسترش برنامه هسته ای خود فراتر از هر گونه توجیه غیر نظامی قابل قبول را ادامه دهد».

سه کشور اروپایی همچنین بدون اشاره به رویکردهای سیاسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شده‌اند: «در شرایطی که در حال نزدیک‌تر شدن به توافق بودیم، ایران موضوعات جداگانه‌ای را بازگشایی کرد که مربوط به تعهدات بین‌المللی الزام‌آور حقوقی آن تحت معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) و توافق پادمان‌ با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. این خواسته اخیر تردیدهای جدی را در مورد نیات و تعهد ایران به نتیجه موفقیت آمیز برجام ایجاد می‌کند

 

دیگر رسانه ها

ارسال نظر