خبر فوری:

آتش‌زدن اسناد سفارت ایران در آلبانی

​یک مرد داخل سفارت ایران کاغذهایی را در بشکه آتش می اندازد. نور شعله های آتش، دیوارهای ساختمان سه طبقه سفارت ایران را روشن کرد.

آتش‌زدن اسناد سفارت ایران در آلبانی

دیپلمات های ایرانی چند ساعت قبل از ترک آلبانی، اسناد سفارت ایران را آتش زدند.

دولت آلبانی دیروز چهارشنبه، به صورت ناگهانی رابطه با ایران را قطع و همه دیپلمات های ایران را اخراج کرد.  دولت آلبانی به دیپلمات های ایرانی ۲۴ ساعت مهلت داد کشور را ترک کنند.

دولت آلبانی ایران را متهم کرده در حمله سایبری اخیر به زیرساخت های این کشور دخالت داشته است. تهران این اتهام را رد می کند.

رویترز نوشت: دیپلمات های ایرانی از ابتدای صبح امروز پنجشنبه و چند ساعت قبل از ترک آلبانی، اسناد سفارت را آتش زدند.

ساختمان سفارت ایران در پایتخت آلبانی تنها ۲۰۰ متر با دفتر نخست وزیری فاصله دارد.

یک مرد داخل سفارت ایران کاغذهایی را در بشکه آتش می اندازد. نور شعله های آتش، دیوارهای ساختمان سه طبقه سفارت ایران را روشن کرد.

رویترز اضافه کرد: در صبح امروز پنجشنبه، فضا خارج از سفارت ایران در آلبانی، آرام بود. یک دستگاه خودروی آئودی سیاه رنگ، پلاک دیپلماتیک و شیشه دودی در حال ورود و خروج از سفارت بود.

نخست وزیر آلبانی (ایدی راما) روز چهارشنبه در سخنرانی عمومی گفته بود دستور داده است دیپلمات ها و کارکنان ایرانی، سفارت ایران در تیرانا را تعطیل و در مدت ۲۴ ساعت کشور را ترک کنند.

 سفارت ایران در آلبانی

وی با متهم کردن تهران به دخالت در حمله سایبری اخیر به زیرساخت های آلبانی گفته بود: این حمله سایبری، تهدیدی برای تعطیلی خدمات عمومی، نفوذ به پرونده های دولتی، سرقت نامه نگاری های الکترونیکی داخلی دولت و ایجاد هرج و مرج و ناامنی در کشور بود.

او ادامه داد: این حمله سایبری، شکست خورد. آسیب های وارد شده، نسبت به اهداف مهاجم، اندک هستند. همه سیستم ها به صورت کامل، در حال کار هستند و هیچ محتوای غیرقابل بازگشتی، حذف نشده است.

امریکا و بریتانیا نیز از این موضع گیری آلبانی علیه ایران اعلام حمایت کردند. امریکا ضمن انتقاد از تهران درباره این حمله سایبری وعده داد: "اقدامات بیشتری برای بازخواست ایران برای اقداماتی که امنیت کشور هم پیمان امریکا را تهدید می کند در پیش خواهد گرفت".

تهران در مقابل، ضمن محکومیت این تصمیم آلبانی، ادعای این کشور علیه تهران درباره حمله سایبری را "بی اساس" توصیف کرد.

در سال 2013 میلادی، آلبانی به درخواست سازمان ملل متحد و امریکا، با پذیرش اعضای "مجاهدین خلق" از عراق موافقت کرد.  در سال 2014 هم حدود 3 هزار نفر از اعضای این گروه در آلبانی مستقر شدند. هم اکنون مجاهدین خلق در خاک آلبانی، یک پایگاه ایجاد کرده و در آن مستقر هستند.

ایران گروه مجاهدین خلق را گروه تروریستی می داند. مجاهدین خلق در آلبانی هم به فعالیت های خود علیه جمهوری اسلامی ایران ادامه می دهد.

استقرار اعضای مجاهدین خلق در آلبانی باعث ایجاد اختلاف و تنش شدید میان این کشور و ایران شده است.

 

دیگر رسانه ها

ارسال نظر