خبر فوری:

کنگره آمریکا دشمنی خود را با ایران ثابت کرد؛ ارسال نامه به گروسی برعلیه ایران

گروهی از قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا طی نامه‌ای به رافائل گروسی از وی خواسته‌اند پرونده ادعاهای پادمانی درباره ایران را مختومه نکند.

کنگره آمریکا دشمنی خود را با ایران ثابت کرد؛ ارسال نامه به گروسی برعلیه ایران

گروهی از قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا طی نامه‌ای به رافائل گروسی از وی خواسته‌اند پرونده ادعاهای پادمانی درباره ایران را مختومه نکند.

به گزارش عرشه آنلاین، گروهی از قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا درباره ادعاهای پادمانی مطرح‌شده علیه ایران به رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نامه نوشتند.

این نامه به ابتکار «کلاودیا تنی»، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان امریکا تهیه شده و به امضای پنج نماینده جمهوری‌‌خواه دیگر کنگره رسیده است.

قانونگذاران آمریکایی در این نامه مدعی شده‌اند رافائل گروسی ممکن است از سوی دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و طرف‌های دیگر برای مختومه اعلام کردن ادعاهای پادمانی درباره ایران تحت فشار قرار بگیرد.

تنی در این نامه مدعی شده است: «جو بایدن با عجله نابجا و غیرمسئولانه‌اش برای بازگشتن به توافق هسته‌ای شکست‌‌خورده با ایران مایل است امنیت ملی ما و اعتبار کل معماری منع اشاعه هسته‌ای را به مخاطره بیندازد.»

در حالی که این آمریکا بود که در سال ۲۰۱۸ با نقض تعهداتش از برجام که یک توافق مورد تأیید شورای امنیت بود خارج شد قانونگذار آمریکایی مدعی شده ایران به تعهداتش ذیل معاهده NPT متعهد نبوده است.

وی در بخشی از این نامه تصریح کرده است: «مایلم رافائل گروسی بداند علی‌رغم فشاری که ایشان ممکن است از سوی دولت بایدن و دیگران رای توقف زودهنگام تحقیقاتش با آن مواجه شود اعضای کنگره از مأموریت او حمایت می‌کنند.»

نویسنده مدعی شده که ایران با تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ذیل NPT همکاری نکرده است.  این نماینده کنگره مبنای ادعاهایش را گزاره‌های جعلی اعلام‌شده از سوی رژیم صهیونیستی اعلام کرده است.

وی نوشته است: «این موارد نقض تعهد از سوی ایران بعد از عملیات اسرائیل آشکار شد که از مجموعه وسیعی از اسناد محرمانه هسته‌ای ایران رونمایی شد.                                                                                                                                  

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال‌های گذشته برخی از ادعاهای مطرح‌شده از سوی رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران را مورد توجه قرار داده و تکرار کرده است. تهران این ادعاها را ساختگی دانسته و آنها را رد کرده است.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ماه پیش تصریح کرد تهران به سوالات مطرح‌شده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پاسخ دقیق داده اما آژانس مبنای گزارش‌هایش را اطلاعات دریافتی از دشمنان ایران قرار می‌دهد.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خردادماه سال جاری قطعنامه‌ای به تصویب رساند که تهران را به عدم همکاری با این نهاد بین‌المللی در خصوص یافت شدن «مواد هسته‌ای اعلام‌نشده» در «چندین مکان اعلام‌نشده در ایران» متهم می‌کند. آژانس ادعا کرده که ایران بر خلاف تعهداتش در «توافقنامه پادمان‌های ان‌پی‌تی» مواد هسته‌ای خودش را اعلام نکرده است./ فارس

دیگر رسانه ها

ارسال نظر