خبر فوری:

خرازی: توانایی ساخت بمب هسته‌ای را داریم

رئیس شورای راهبردی سیاست خارجی ایران در گفت‌وگو با شبکه الجزیره قطر گفت که ایران همواره از گفت‌وگوها برای حل اختلافات استقبال کرده و به گفت‌وگو دعوت می‌کند ولی در پاسخ به هرگونه اقدام علیه امنیت ملی خود تردید نخواهد کرد

رئیس شورای راهبردی سیاست خارجی ایران در گفت‌وگو با شبکه الجزیره قطر گفت که ایران همواره از گفت‌وگوها برای حل اختلافات استقبال کرده و به گفت‌وگو دعوت می‌کند ولی در پاسخ به هرگونه اقدام علیه امنیت ملی خود تردید نخواهد کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی سیاست خارجی ایران به شبکه قطری الجزیره گفت که بیانیه قدس بین آمریکا و رژیم اسرائیل صرفا بیانیه تکراری بوده و هیچ نتیجه نخواهد داشت.

او  امروز یکشنبه گفت: ما از اظهارات مقامات سعودی درباره   اینکه دست دوستی به سمت ایران دراز کرده‌اند، استقبال می‌کنیم و آماده گفت‌وگو و از سرگیری روابط با عربستان هستیم».

خرازی گفت: «ایران و عربستان سعودی دو کشور منطقه‌ای مهم بوده و حل اختلافات بین آن‌ها به تغییرات منطقه ای منجر خواهد شد.»

رئیس شورای راهبردی سیاست خارجی ایران گفت که حرف و حدیث درباره ناتوی خاورمیانه ایده سطحی بوده و عربستان سعودی تأکید کرده است که این ایده مطرح نشده است.

او با ابیان اینکه اسرائیل در مرحله ضعف قرار داده و حمایت‌های بایدن از این رژیم نمی‌تواند آن را در صدر کشورهای قوی قرار دهد، گفت: «هرگونه اقدامی علیه امنیت ملی ما از کشورهای همسایه، مقابل به مثل ایران با این کشورها و پاسخ مستقیم به اسرائیل را در پی خواهد داشت.»

او افزود: «ما تمرین‌های نظامی گسترده‌ای با هدف هدف قرار دادن عمق اسرائیل در صورت حمله به تأسیسات حیاتی و حساس‌مان انجام داده‌ایم».

خرازی با بیان اینکه آمریکا برای حفظ توافق هسته‌ای هیچ تضمینی نداده است، گفت که اگر آژانس بین المللی اتمی منصف و مستقل تعامل کند، حل اختلافات آسان بود.

او تنها راه حل برای بحران‌های منطقه را تشکیل مجمع گفت‌وگوی بین المللی جهت حل سیاسی و امنیتی اختلافات دانست و گفت که قطر در این راستا پیشنهادهای مهمی داده است و ما آمادگی کامل خود را در این راستا اعلام کرده‌ایم.

رئیس شورای راهبردی سیاست خارجی ایران گفت: «ما به آغاز گفت‌ؤگوی بین المللی با حضور کشورهای مهم از جمله عربستان سعودی، ترکیه، مصر و قظر و غیره دعوت می‌کنیم.»

خرازی هرگونه گفت‌وگو بر سر برنامه موشکی و سیاست منطقه ای ایران را رد کرد و گفت که هرگونه گفت‌وگو در این دو مورد یعنی تسلیم شدن.

او در ادامه گفت که سخت است که با آمریکا گفت‌وگوی مستقیمی در سایه تداوم دیوار بلند بی‌اعتمادی و سیاست‌های خصمانه علیه ایران انجام شود.

وی ضمن اعلام اینکه ایران با احدی درباره برنامه موشکی و سیاست‌‎های منطقه‌ای خود مذاکره نمی‌کند افزود، قبول این موضوع به معنای تسلیم شدن است.

خرازی افزود: گفت‌وگوی مستقیم با واشنگتن با توجه به دیوار ضخیم بی اعتمادی و سیاست‌های آمریکا سخت است. برکسی پوشیده نیست که ما توانایی فنی ساخت بمب هسته‌ای را داریم اما تصمیم به انجام چنین کاری نداریم. فقط در عرض چند روز غنی‌سازی اورانیوم را از ۲۰ درصد به ۶۰ درصد رساندیم و به راحتی می‌توانیم آن را تا ۹۰ درصد 

او ادامه داد: «ما میزان غنی سازی اورانیوم خود را از ۲۰ درصد به ۶۰ درصد رسانده‌ایم و به راحتی‌ می‌توان آن را به ۹۰ درصد برسانیم.»

 

دیگر رسانه ها

  • شهنواز

    با سلام، هیچوقت ایران و عربستان نمیتوانن د باهم دوست باشند.

  • هموطن

    ساخت بمب اتمی در حال حاضر به نظر من از واجبات است تا دیگر اسرائیل و آمریکا جرأت ارز اندام نداشته باشند

  • شاهین

    بسیار سنجیده و قوی پاسخ دادند خدا قوت جن اب خرازی

ارسال نظر