خبر فوری:

خطر به قدرت رسیدن دوباره جریان های تکفیری

یک کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اعدام قاتل وهّابی 2 روحانی گفت: احتمال قدرت گرفتن مجدد گروههای تکفیری به واسطه حمایت‌های پنهان و آشکار غرب و رژیم صهیونسیتی می‌تواند امنیت کشورها را به مخاطره بیاندازد.

یک کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اعدام قاتل وهّابی ۲ روحانی گفت: احتمال قدرت گرفتن مجدد گروههای تکفیری به واسطه حمایت‌های پنهان و آشکار غرب و رژیم صهیونسیتی می‌تواند امنیت کشورها را به مخاطره بیاندازد.

یاسر ارشاد‌منش کارشناس مسائل بین الملل، با اشاره به اجرای صبح امروز مجازات اعدام عبداللطیف مرادی عنصر وهابی که چندی پیش ۲ روحانی را در حرم مطهر رضوی با ضربات چاقو به شهادت رساند و یک روحانی دیگر را نیز به شدت مجروح کرد، گفت: در مناسبات روابط بین‌الملل و منطقه ای هر نوع آشوب و تنش در یک منطقه، علاوه بر خود، کشورهای پیرامونی آن را نیز  مترتب می‌کند. بر همین اساس در سالهای اخیر ظهور تکفیریهای اسلامی تندرو و عملکرد خشن و افراطی  آنها در منطقه، نظام بین الملل را تحت تأثیر قرار داده است، بخصوص جمهوری اسلامی ایران که با توجه به مرزهای گسترده با همسایه‌های بی ثبات و هویت مشترک مذهبی- شیعی با آنان همواره در معرض جدی تهدیدات تکفیریها قرار دارد.

وی ادامه داد: حضور مقطعی داعش در بیست کیلومتری مرز غربی ایران، همچنین در منطقه قفقاز به واسطه جنگ آذربایجان و ارمنستان، به دست گرفتن کنترل کامل طالبان در افغانستان و همچنین  پاکستان که محل اصلی  و اولیه ظهور و تدارکات تکفیری‌ها است باعث شده در کنار تبلیغات ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی فضای منطقه رادیکالتر شود و با کمرنگ شدن اتحاد مذاهب اسلامی به خطر تهدید مرزها بی انجامد.

ارشاد‌منش اضافه کرد: این موضوع به گونه ای بود که شاهد بودیم فروردین ۱۴۰۱ فردی در حرم مطهر امام رضا علیه السلام  با تحریک احساسات مذهبی توسط تکفیری‌ها و با بی اطلاعی نسبت به احکام علمای اهل تسنن دو روحانی بی‌دفاع  را با سلاح سرد به شهادت رسانید.

وی ادامه داد: احتمال قدرت گرفتن مجدد این گروه¬های تندرو به واسطه حمایت¬های پنهان و آشکار غرب و رژیم صهیونسیتی در سطح بین المللی و ادامه دار بودن این بحران می‌تواند امنیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، نظامی را به مخاطره و فرسایش انداخته و شاید هم در بلند مدت موازنه قوا در ایران را به نفع رقبای منطقهای خود تغییر دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تاکید کرد: بر همین اساس در ایران ضروری است جهت مقابله با ترویج افکار داعشی و گروه های تکفیری، متفکران، فرهیختگان و عالمان به معرفی ریشه‌ها و منطق این جریانات بپردازند.

کارشناس مسائل بین الملل افزود: همچنین اشراف اطلاعاتی کامل و دقیق به همراه آمادگی مطلوب نظامی باعث عدم غافل گیری در داخل و خارج از  مرزهای ایران خواهد شد. استفاده از حمله پیش دستانه و پیشگیرانه جهت انهدام مکانهای نظامی و اتاق فکر این گروهای متعصب در خارج از مرزها بسیار مثمرثمر خواهد بود.

منبع :فارس

دیگر رسانه ها

ارسال نظر