خبر فوری:

عماد شرقی در صنایع نظامی ایران دنبال چه اطلاعاتی بود؟

اسنادی که از او کشف‌شده حکایت از آن دارد که اقداماتش در حوزه جاسوسی نظامی بوده و احتمالاً هدف از این اقدامات، ضربه‌زدن به زنجیره تأمین قطعات برای تعمیرات هلیکوپتر بوده است.

عماد ادوارد شرقی، سال ۲۰۱۶ با هدف فعالیت اقتصادی و در پوشش تاجر وارد ایران شد، اما فعالیت اقتصادی عملاً پوششی برای رفتارهای جاسوسی او در عرصه نظامی به‌خصوص حوزه ترابری و جنگی هلیکوپتری بوده است.

 درواقع این فرد با کمک همدستانش، اطلاعاتی درباره صنایع هلیکوپتری جمع‌آوری کرده که هیچ ارتباطی به عرصه اقتصادی نداشته و اسنادی که از او کشف‌شده حکایت از آن دارد که اقداماتش در حوزه جاسوسی نظامی بوده و احتمالاً هدف از این اقدامات، ضربه‌زدن به زنجیره تأمین قطعات برای تعمیرات هلیکوپتر بوده.

عماد در ژانویه سال ۲۰۲۱ به اتهام جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات نظامی به ۱۰ سال زندان محکوم شد؛ شرقی نخستین‌بار اردیبهشت سال ۹۷ بازداشت شده و تا دی‌ همان سال در زندان مانده و با قید وثیقه آزاد می‌شود، ولی قبل از برگزاری دادگاه تجدیدنظر، قصد فرار از ایران را داشته.

در روزهای گذشته، وزیر خارجه آمریکا عماد را یک گروگان سیاسی توصیف کرد که ۴ سال در ایران زندانی است و خواسته که شهروند ایرانی-آمریکایی هرچه سریع‌تر آزاد شود./ فارس

دیگر رسانه ها

ارسال نظر