خبر فوری:

خطیب زاده: همه منتظر پاسخ و تصمیم آمریکا هستیم.

بیش از یک ماه از توقف مذاکرات هسته‌ای در وین می‌گذرد و به نظر می‌رسد فضای منفی بر این گفت وگوها حاکم شده، هر چند سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه کشورمان این منفی شدن را قبول می‌گوید فضای مذاکرات بین ایران و ۱+۴ خوب است،جو وین منفی نیست و همه منتظر پاسخ و تصمیم آمریکا هستیم. 

با این حال او تاکید دارد پیام‌ها بین ایران و آمریکا توسط انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا در حال رفت و برگشت است و باید دید واشنگتن حاضر است دل از میراث شوم ترامپ و فضای فشار حداکثری بر ایران بکند یا خیر؟ خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار CNN مبنی بر این که آیا درخواست تضمین از ایران برای چشم پوشی از انتقام خون سردار سلیمانی و در مصونیت قرار گرفتن افرادی چون پمپئو و ترامپ در مذاکرات وین مطرح شده است، گفت:‌ اصلی اساسی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بعد از ترور بزدلانه سردار شهید قاسم سلیمانی، سردار رشید ایران و اسلام شکل گرفت که اقدام صورت گرفته توسط مسببان، عاملان و مشاوران این عمل بزدلانه بی کیفر نخواهند ماند. این یک اصل قطعی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است که این افراد باید به پیشگاه عدالت آورده شوند.

تکذیب ادعای جنتی

سخنگوی وزارت خارجه همچنین  در پاسخ به این سوال که یکی از وزیران دولت سابق(علی جنتی) گفته بود در مذاکرات قبلی در دولت روحانی موضوع FTO (فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی) در باره سپاه حل شده است تاکید کرد:‌ طی ۱۱ ماه مذاکرات همواره گفته‌ایم تا زمانی که درباره همه چیز توافق نشود درباره هیچ چیز توافق نمی‌شود. امروز توافقی را در دسترس نداریم که درباره توافق صحبت کنیم. موضوعات باقی مانده نیز به محض این که تمام شود می‌توانیم بگوییم کل متن توافق شده است و تا آن روز هم هر بخشی از این متن امکان بالا و پایین شدن دارد.وی همچنین افزود: آزادسازی منابع ایران و بازگشت پول‌هایی که از صادرات کالا و خدمات از ایران به کشورهای دیگر انجام شده ربطی به هیچ کشور ثالثی ندارد و این که دولت آمریکا امروز تلاش می‌کند در برابر هر موضوع مربوط به ایران مداخله کند نشان می‌دهد که این رفتارها چقدر با ادعاهای مطرح شده از سوی دولت بایدن فاصله دارد. آن چه ما انجام می‌دهیم در چارچوب منافع قطعی ملت ایران است. تلاش می‌کنیم پول هر آن چه را که صادر می‌کنیم به کشور برگردانیم. چنان که تا به امروز نیز این اقدامات انجام شده است.سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره اظهارات سفیر اوکراین در تهران مبنی بر این‌که ایرانی‌ها حتی یک ریال به ما کمک نکردند، گفت: سفیر اوکراین یک بار دیگر توئیت وزیر خارجه اوکراین  را بخواند تا متوجه مواضع دولتش بشود.

منبع: خراسان

دیگر رسانه ها

ارسال نظر