عباس عراقچی؛ گزینه پزشکیان برای وزارت خارجه کیست؟

بنابر شنیده‌ها عباس عراقچی محتمل‌ترین گزینه وزارت امور خارجه دولت چهاردهم است.

عباس عراقچی؛ گزینه پزشکیان برای وزارت خارجه کیست؟

سید عباس عراقچی تحصیلاتش را با رشته روابط بین الملل در دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه شروع کرد و کارشناسی ارشد را در رشته علوم سیاسی در دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی تهران خواند. سپس مدرک دکترای خود را در رشته اندیشه‌های سیاسی از دانشگاه کنت انگلستان دریافت کرد.

عراقچی که در حال حاضر دبیر شورای راهبردی روابط خارجی است، فعالیت خود را از سال۱۳۶۷ در وزارت امور خارجه ایران آغاز کرد. مدتی سفیر ایران در فنلاند و مدتی سفیر ایران در ژاپن بود. 

در یک دوره ۴ ماهه در دولت دهم، سخنگوی وزارت امور خارجه بود و از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۶ نیز معاونت حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه را برعهده داشت. او از دی ۱۳۹۶ تا شهریور۱۴۰۰ به‌عنوان معاون سیاسی وزیر امور خارجه، مسئولیت داشت.

 او در تمامی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ حاضر بود، و تا پایان مذاکرات هسته‌ای ایران و دستیابی به برنامه جامع اقدام مشترک، به عنوان مذاکره‌کننده ارشد در متن مذاکرات حضور داشت و بعد از محمدجواد ظریف، نفر دوم ایران در مذاکرات محسوب می‌شد.

 آیا عراقچی وزیر امور خارجه دولت چهاردهم می‌شود؟

سیدعباس عراقچی از دیپلمات های با سابقه است که از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای با گروه ۵+۱ بوده و سابقه سخنگویی وزارت خارجه و معاونت سیاسی وزیر امورخارجه را نیز در پیشینه خود به ثبت رسانده است.

   ​بیوگرافی عباس عراقچی دیپلمات با سابقه ایران 

سیدعباس عراقچی در تهران و در سال ۱۳۴۱ متولد شده است، او ۳ خواهر و ۳ برادر دارد، و اکثر اعضای خانواده او در زمینه تجارت فعال هستند. در ۱۷ سالگی پدرش را از دست داده است، و دو برادر بزرگترش یکی در هیئت رئیسه اتحادیه صادرکنندگان، و دیگری در اتحادیه فروشندگان عضویت دارند. 

عباس عراقچی در سال ۱۳۴۱ در یک خانواده سنتی در تهران زاده شد. او دارای ۳ خواهر و ۳ برادر است، که قریب به اتفاق اعضای خانوادهٔ وی در حوزهٔ بازرگانی و تجارت فعال می‌باشند و پدربزرگ وی تاجر فرش بود. وی در ۱۷ سالگی پدر خود را از دست داد. او دارای دو برادر بزرگتر از خود است که یکی از آنها، عضو هیئت رئیسه اتحادیه صادرکنندگان و دیگری عضو اتحادیه فروشندگان است.

تحصیلات سیدعباس عراقچی 

وی دانش‌آموخته کارشناسی روابط بین‌الملل از دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه، کارشناسی ارشد علوم سیاسی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی و همچنین دکترای اندیشه‌های سیاسی از دانشگاه کنت است. 

همسر سیدعباس عراقچی

سید عباس عراقچی سالهاست با خانم بهاره عبداللهیان ازدواج کرده است.

فرزندان سیدعباس عراقچی

عراقچی صاحب دو فرزند پسر و یک دختر می باشند؛ او همچنین یک نوه نیز دارد.

 زندگی سیاسی و اجتماعی سیدعباس عراقچی

عراقچی از اعضای سپاه پاسداران در جنگ ایران و عراق بود و فعالیت شغلی خود را از سال ۱۳۶۷ در وزارت امور خارجه ایران آغاز کرد. از سال ۱۳۷۸ تا سال ۱۳۸۲ سفیر ایران در فنلاند بود و در فاصله سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ به عنوان سفیر ایران در ژاپن فعالیت می‌کرد. وی در سال ۱۳۹۲ برای یک دوره ۴ ماهه در دولت دهم، سخنگوی وزارت امور خارجه بود و از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۶ نیز معاونت حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه را برعهده داشت. عراقچی در پی تغییر ساختار این وزارتخانه، از ۲۷ دی ۱۳۹۶ تا ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ به‌عنوان معاون سیاسی وزیر امور خارجه، مسئولیت داشت.

 فعالیت های روزنامه نگاری

سید عباس عراقچی سال ۱۳۷۷ به عضویت هیئت تحریریه مجله سیاست خارجی درآمد و از سال ۷۷ تا ۷۹ نیز سر دبیر مجله سیاسی خارجی بود؛ سال ۱۳۸۴ رتبه اول پژوهشگر برگزیده وزارت امور خارجی شد و سال ۱۳۸۵ هم به مدت یکسال عضو هیئت تحریریه همشهری دیپلمات شد. 

فعالیت‌های علمی

۱.  رتبهٔ اول پژوهشگر برگزیدهٔ وزارت امور خارجه از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (۱۳۸۴)

۲.  عضو هیئت علمی دانشکده روابط بین‌الملل با رتبهٔ استادیاری (از ۱۳۸۴ تاکنون)

۳.  عضو شورای راهبردی سیاست خارجی وزارت امور خارجه (از ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶)

۴.  عضو کمیسیون علوم اجتماعی و تربیتی شورای پژوهش‌های علمی کشور ( ۱۳۷۸)

۵.  سردبیر مجلهٔ سیاست خارجی (از ۱۳۷۷ تا ۱۳۷۹)

۶.  عضو هیئت تحریریهٔ مجلهٔ سیاست خارجی (از ۱۳۷۷ تاکنون)

۷.  عضو هیئت تحریریهٔ همشهری دیپلماتیک (از ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۶)

۸.  استاد دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه

مذاکرات هسته‌ای

عراقچی مدرک کارشناسی خود را در رشته روابط بین الملل و کارشناسی ارشدش را در رشته علوم سیاسی، هر دو از دانشگاه تهران دریافت کرد، پس از آن به انگلیس رفت و مدرک دکترای اندیشه های سیاسی را از دانشگاه کنت گرفت. 

وی مسلط به زبان های عربی و انگلیسی است، و سفیر ایران در ترکیه بوده است، و استوارنامه اش را ۱۱ مارس ۲۰۰۸ از امپراتور ژاپن دریافت کرده است، و بعد از بازگشت از توکیو از نیمه دوم سال ۲۰۱۱ به عنوان معاون وزارت امور خارجه در امور آسیا و اقیانوسیه منصوب شد. 

عراقچی، معاون وزیر امور خارجه دولت یازدهم، با انتصاب از جانب محمدجواد ظریف، از تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۹۲ به عضویت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران درآمد. علاوه بر عراقچی، دیپلمات‌هایی از جمله حمید بعیدی‌نژاد و داوود محمدنیا نیز به عضویت این تیم انتخاب شدند. ریاست این هیئت نیز بر عهده محمدجواد ظریف بود.

عراقچی در کلیه مذاکرات دو جانبه ایران با گروه پنج به علاوه یک حضور داشت. در آخرین روز دور اول از مذاکرات ژنو (۲۴ نوامبر ۲۰۱۳) عراقچی با ثبت پیغامی با مضمون «برخاستن دود سفید از مذاکرات ژنو» در صفحه توییتر خود، موفقیت در دستیابی به توافق اولیه، در خصوص برنامه اتمی ایران را اعلام رسانه‌ای کرد. عراقچی تا پایان مذاکرات هسته‌ای ایران و دستیابی به برنامه جامع اقدام مشترک، به عنوان مذاکره‌کننده ارشد در متن مذاکرات حضور داشت و پس از ظریف، نفر دوم ایران در مذاکرات محسوب می‌شد.

 مذاکرات وین

پس از آغاز مذاکرات برای احیای برجام عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه به عنوان رئیس تیم مذاکره کننده انتخاب شد و راهی وین پایتخت اتریش گشت.اولین دور مذاکرات نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور معاونان و مدیران سیاسی وزرای امور خارجه ایران، آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و انریکه مورا به نمایندگی از جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ۶ آوریل ۲۰۲۱ در وین برگزار شد.

وی در کلیه مذاکرات ایران و گروه ۵+۱ حاضر بود، و تا پایان مذاکرات هسته‌ای ایران و دستیابی به برنامه جامع اقدام مشترک، به عنوان مذاکره‌کننده ارشد در متن مذاکرات حضور داشت و بعد از محمدجواد ظریف، نفر دوم ایران در مذاکرات محسوب می‌شد.

عراقچی در تاریخ ۱۰ مهر ماه سال ۱۴۰۰ با حکم سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، به سمت دبیری این شورا منصوب شد.

 فهرست سایر سمت های سیدعباس عراقچی:

•  معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه

•  سخنگوی وزارت امور خارجه ۱۳۹۲

•  سفیر جمهوری اسلامی ایران توکیو ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ 

•  معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶ 

•  رئیس دانشکده روابط بین الملل ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴

•  رئیس اداره اول اروپای غربی وزارت امور خارجه ۱۳۸۲ و ۱۳۸۳ 

•  سفیر جمهوری اسلامی ایران هلسینکی - فنلاند ۱۲۷۸ تا ۱۳۸۲ 

•  سفیر اکردیته جمهوری اسلامی ایران در تالین - استونی ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۲ 

•  مدیر کل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی ۱۳۷۷ و ۱۳۷۸

•  سردبیر مجله سیاست خارجی دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی ۱۳۷۸

•  معاون پژوهشی دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی ۱۳۷۷

•  رئیس مرکز مطالعات خلیج فارس دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی ۱۳۷۶ و ۱۳۷۷

•  معاون اداره مجامع اسلامی، منطقه ای و غیر متعهدها ۱۳۷۲ و ۱۳۷۳ 

•  کارشناس بخش بین الملل وزارت امور خارجه ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۲

 

 

دیگر رسانه ها

کدخبر: 145307

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت عرشه‌آنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت عرشه‌آنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

      ارسال نظر