پیش‌بینی جدید از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری + نمودار

آخرین پیش بینی مشارکت انتخابات زیر 50 درصد است

پیش‌بینی جدید از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری + نمودار

ایسپا جدیدترین نتایج نظرسنجی خود درباره انتخابات ریاست جمهوری را منتشر کرد.

ر‌اساس نظرسنجی‌های ایسپا در خردادماه، روند میزان مشارکت مردم بعد از ثبت‌نام نامزدها و اعلام نهایی نامزد‌های تایید شده ریاست جمهوری، در روزهای اخیر طبق نمودار قابل مشاهده است.

آنچه در داده‌های نظرسنجی قابل توجه است کاهش میزان افراد مرددّ برای شرکت در انتخابات است که قبل از اعلام نامزدهای نهایی، میزان آن ۱۴.۹ درصد بوده است و بعد از برگزاری مناظره اول، با کاهش درصد افرادی که به هیچ وجه شرکت نمی‌کنند، به میزان افراد مرددّ افزوده شده و به ۱۶.۱ درصد می‌رسد.

با توجه به فضای انتخاباتی کشور، انتظار می‌رود میزان مشارکت مردم تا روز برگزاری انتخابات، با تغییر همراه شود

نظرسنجی انتخابات نامزدان

یافته‌های موج جدید نظرسنجی انتخاباتی ایسپا، که در روز‌های ۲ و ۳ تیرماه به روش حضوری و با اندازه نمونه ۴۰۵۷ نفر در سراسر کشور (شهر و روستا) اجرا شده به شرح ذیل است؛

طبق نتایج این موج، تغییر محسوسی در میزان مشارکت مردم در انتخابات نسبت به موج قبل (۲۹ و ۳۰ خردادماه) رخ نداده است. به طوری که میزان مشارکت قطعی از ۴۲.۵ درصد در موج قبلی به ۴۳.۹ درصد در نظرسنجی حاضر رسیده است. انتظار می‌رود روند میزان مشارکت مردم در طول هفته جاری تا روز برگزاری انتخابات، تغییر کند.

نظر سنجی ایسپا

داده‌های سه موج اخیر نظرسنجی‌های انتخاباتی ایسپا، نشان می‌دهد بر خلاف میزان مشارکت، آراء احتمالی سه نامزد پر طرفدار انتخابات ریاست‌جمهوری در جدیدترین نظرسنجی ایسپا در ۲ و ۳ تیر ماه، نسبت به موج‌های قبلی، با تغییر همراه بوده است. این تغییر برای آقای پزشکیان، روند صعودی را طی می‌کند که نسبت آراء ایشان از ۱۹.۸ درصد در موج قبلی به ۲۴.۴ درصد در نظرسنجی حاضر افزایش یافته است. این در حالی است که نسبت آراء دو نامزد دیگر یعنی آقای جلیلی و قالیباف با کاهش مواجه شده است؛ نسبت آراء سعید جلیلی از ۲۶.۲ درصد در موج قبلی به ۲۴ درصد در نظرسنجی حاضر کاهش داشته است. این کاهش برای آقای قالیباف نیز اتفاق افتاده است و آراء ایشان از ۱۹ درصد در موج قبلی به ۱۴.۷ درصد در این موج تنزل یافته است.

نظر سنجی ایسپا

 آنچه قابل تأمل است اینکه نسبت افراد مرددّ برای رأی به نامزد‌ها در مقایسه با موج قبلی، افزایش جزئی داشته است. با توجه به برگزاری مناظره‌ها و تبلیغات نامزدها، طی روز‌های آینده و انصراف احتمالی برخی کاندیداها، می‌توان انتظار داشت از میزان افراد مرددّ کاسته شود.

نظر سنجی ایسپا

نتایج آراء نامزد‌های ریاست جمهوری در صورت انصراف احتمالی هریک از نامزد‌ها در انتخابات نشان می‌دهد، با انصراف سعید جلیلی ۴۸ درصد طرفداران وی به محمدباقر قالیباف، ۱۵.۱ درصدشان به علیرضا زاکانی و ۷.۹ درصد به مسعود پزشکیان رأی خواهند داد.

نظر سنجی ایسپا

 در حالی که با انصراف قالیباف ۳۳.۳ درصد آراء وی، به سبد رای سعید جلیلی افزوده می، شود و ۱۹.۴ درصد به پزشکیان رأی خواهند داد. ۱۸.۵ درصد نیز گفته‌اند برای جایگزینی تصمیمی نگرفته و باید برنامه نامزد‌های دیگر را ببینند.

دیگر رسانه ها

کدخبر: 143252

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت عرشه‌آنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت عرشه‌آنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

      ارسال نظر